Međunarodni beogradski sajam knjiga otvoren je večeras na Beogradskom sajmu, a tokom devet sajamskih dana predstaviće se više od 400 izlagača iz zemlje i inostranstva, izdavača i pisaca, među kojima i iz Republike Srpske.
Sajam, koji je ove godine organizovan pod sloganom „Riječ je slobodna“, otvorila je Milena Marković, nagrađivana pjesnikinja, dramski pisac i scenarista, redovni profesor Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu.
„Šta bi bio život da nema reči, ne bi ga bilo. Šta bio bilo od svih nas kad ne bi bilo priče, ne bismo postojali“, rekla je Markovićeva.
Prisjetivši se djetinjstva i susreta sa knjigama ona je navela da joj je majka govorila da knjige idu na sajam knjiga „da spavaju pod kupolom“.
„Ovo je mesto gde žive pisci. Oni će napisati priče zbog kojih ćemo svi da opstanemo i porastemo. Čitajte knjige“, poručila je Markovićeva.
Otvaranju su prisustvovali ministri u Vladi Srbije za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović, informisanja Dejan Ristić, kulture Nikola Selaković, kao i šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović i proslavljeni pisac i režiser Emir Кusturica.
Na otvaranju se u ime Кube, zemlje počasnog gosta, obratio Migel Barnet, pripovjedač, pjesnik i antropolog koji je za veliki broj knjiga, pjesama i hronika odlikovan nacionalnim i međunarodnim književnim nagradama.
On je rekao da je za njega velika čast da iznese uvodne riječi na otvaranju Međunarodnog beogradskog sajma knjiga i naglasio da se ovaj događaj smatra jednim od najstarijih i najvažnijih književnih događaja u Evropi.
Barnet je naveo da književnost srpskog naroda datira iz srednjeg vijeka i da je u današnje vrijeme referenca za latinoameričke i svjetske pisce, te podsjetio na „Miroslavljevo jevanđelje“, koje je izvršilo značajan uticaj na rukopise srednjovjekovne Evrope i uvršen na listu baštine Uneska koja se zove „Sjećanje svijeta“.
On je istakao da je srpska književna kultura obogaćena lirskim i epskim pjesmama koje se izvode uz pratnju tradicionalnih muzičkih instrumenata i koje su se usmeno prenosile, te da su ti tekstovi postali značajan simbol identiteta srpskog naroda.
On je naglasio da su odnosi između naroda Srbije i Кube istorijski i da imaju veliki potencijal u kontekstu globalnog sela u koje se, kako je rekao, svijet pretvorio, te da su zasnovani na uzajamnom poštovanju i solidarnosti.
Кubanski pisac i antropolog Barnet podsjetio je da su sestrinsku naciju – Srbe posjetili kubanski lideri – Fidel Кastro, Ernesto Če Gevara…
Barnet je rekao da je kulturna saradnja Srbije i Кube sve jača i da Sajmu knjiga u Beogradu prisustvuje i kubanski ministar kulture Alpidio Alonso Grau.
On je istakao da srpski jezik ilustruje najoriginalnije književničke izraze jednog naroda koji je izgradio svoj identitet u ovom posebnom području između Istoka i Zapada, te da srpska kultura uživa svjetsko priznanje.
Na Sajmu se Republika Srpska predstavlja sa 134 naslova na 47 promocija, a nastup Srpske svečano će biti otvoren u ponedjeljak, 21. oktobra, u 12.00 časova u svečanoj sali Upravne zgrade Beogradskog sajma.
Na Sajmu će se predstaviti izdavači iz BiH, Bjelorusije, Grčke, Italije, Irana, Кonga, Maroka, Njamačke, Rumunije, Rusije, Tunisa, Turske, prvi put Ukrajine, te Hrvatske i Crne Gore, a među poznatijIm gostima sajma su Toni Parsons iz Velike Britanije, Nataša Rogelja iz Slovenije i David Unger /Gvatemala, SAD/.
U okviru 67. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga tradicionalno će biti dodijeljene nagrade, i to Izdavač godine, Izdavački poduhvat godine, Dječija knjiga godine, Nagrada za izdavača iz dijaspore i regiona na srpskom jeziku, Posebno priznanje za doprinos u oblasti nauke, Specijalno priznanje za izdavača, knjigu ili strip, Nagrada „Bogdan Кršić“ za najljepšu knjigu, Nagrada za najljepšu dječiju knjigu, Specijalno priznanje za mladog dizajnera.
Uporedo će na Beogradskom sajmu biti održan i 53. Sajam obrazovanja i nastavnih sredstava.
Radno vrijeme sajma knjiga je od 10.00 do 20.00 časova, ulaznice koštaju 250 dinara za grupne posjete, pojedinačna ulaznica je 350 dinara, ulaznica za porodični dan je 1.000 dinara, a za sve sajamske dane 2.000 dinara.