U organizaciji informativno-političkih portala „Sve o Srpskoj“ i „Fakti“, uz podršku Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, u četvrtak, 28. novembra, u beogradskom Pres centru Udruženja novinara Srbije održana je tematska tribina pod nazivom „Srpska poslije pobjede Trampa“.
Govorili su nekadašnji šef diplomatije SRJ Vladislav Jovanović, bivši diplomata, akademik Darko Tanasković, profesor emeritus Nenad Кecmanović, politikolog Aleksandar Pavić, naučni savjetnik Instituta za političke studije Milomir Stepić, profesor geopolitike Srđan Perišić i novinar Nebojša Malić, Uvodnu riječ u ime organizatora i Predstavništva Republike Srpske u Srbiji dao je šef Predstavništva Mlađen Cicović, a moderator je bio novinar Đuro Bilbija, urednik portala „Sve o Srpskoj“ i „Fakti“.
Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp neće u BiH nastaviti politiku dvostrukih standarda Džozefa Bajdena i moguće je da će podržati veću samostalnost Republike Srpske unutar BiH, ocijenio je šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović.
Cicović je rekao da se može očekivati da će Trampova administracija biti sklonija pragmatičnim i ekonomskim odnosima sa Republikom Srpskom, izbjegavajući dublje političko miješanje u njene institucije, osim u slučaju većih kriznih situacija.
Takav stav Trampove administracije vjerovatno bi, smatra Cicović, donio i promjenu odnosa EU prema Republici Srpskoj.
„Jedno je sigurno, Tramp u BiH neće nastaviti Bajdenovu politiku dvostrukih standarda i stalno i uporno okrivljavanje Srba za sve što takva politika loše i nakaradno proizvede, ali je malo vjerovatno da bi podržao izdvajanje Republike Srpske iz BiH“, ocijenio je Cicović.
On smatra da je vjerovatnije da će Tramp pomagati ekonomskom napretku i ustanovljenju stabilnog statusa Republike Srpske u okviru BiH, kao i da je moguće da će podržati i veću samostalnost Republike Srpske unutar BiH.
„Dakle, iako bi rezultat američkih izbora mogao donijeti političke promjene koje će u nekoj mjeri oblikovati odnose između SAD i Republike Srpske, sudbina i napredak naše republike u najvećoj mjeri zavisi od nas samih, od naše unutrašnje snage, odlučnosti i jedinstva“, naveo je Cicović.
Nekadašnji ministar spoljnih poslova SRJ Vladislav Jovanović ocijenio je da treba očekivati povoljnije vjetrove čim Tramp stupi na dužnost predsjednika SAD, ali ne momentalno, pa čak ne „i sa srednjim trajanjem, pri čemu će neki biti i sa dužim, te da se treba shodno tome postaviti.
Jovanović kaže da Republika Srpska treba da se postavi u poziciju da ne bude optuživana za želju da izađe iz BiH i da izbjegava „da je hvataju na proceduri“, da ne bude ona ta koja će im dati priliku da je sumnjiče za probleme, već da za razaranje Dejtonskog sporazuma objasni da se radi o namjernom nastojanju da se Republika Srpska istisne iz njenog položaja.
„Treba objašnjavati da je cilj destrukcije Dejtonskog sporazuma potpuno istisnuti Republiku Srpsku iz njenog legitimnog i legalnog položaja“, kaže Jovanović.
On smatra da ne treba očekivati odmah pozitivne rezultate Trampove administracije.
„Bilo bi dobro da i Trampu priđemo sa očekivanjima, ali ne sa ‘darovima’ koji će brzo doći. On će morati kada bude regulisao odnose prema glavnim ratištima i silama da se osvrne i na lokalne probleme u šta i mi spadamo“, rekao je Jovanović.
On smatra da će tada i međunarodni odnosi koji su sada antagonizirani, „možda pri kraju Trampove vladavine“ da se normalizuje, a u sistemu novih međunarodnih odnosa će i interesi drugih na Balkanu da budu vidljiviji, a ne samo EU i Amerike.
„U tom smislu će i perspektiva za pozitivnije rješavanje i položaja i prava Republike Srpske, a i Srbije i Кosova i Metohije, da bude lakše postavljeno i sa izgledima da bude principijelnije rješavano nego dosad“, ocijenio je Jovanović.
Bivši diplomata Darko Tanasković smatra da je za Srbiju i cjelokupni srpski nacionalni korpus od suštinskog značaja da se u trenutku nastupanja promjene na vrhu američke politike racionalno razmotri njen potencijalni odraz na ostvarivanje srpskih nacionalnih interesa.
On je ukazao da bi na nivou Srbije i Republike Srpske trebalo oformiti mali tim sastavljen od kompetentnih politikologa koji će vrlo usredsređeno i po sektorima pratiti kako se nastupanje američke politike pod Trampovim vodstvom održava u zemljama koje su značajne za Srpsku i Srbiju.
„Svakodnevno trebamo sakupljati podatke šta se radi u američkoj administraciji“, rekao je on.
Tanasković smatra da bi SAD u narednom mandatu mogle imati više sluha da rješenje spornih pitanja u BiH prepuste unutrašnjim faktorima.
Ocijenio je da EU gleda na BiH kao na domoroce i područje na kom će oni kao kolonizatori realizovati svoje interese.
Profesor emeritus Nenad Кecmanović smatra da nakon inauguracije Donalda Trampa za predsjednika SAD 20. januara 2025. godine Republici Srpskoj, na čelu sa njenim predsjednikom Miloradom Dodikom, može biti samo bolje.
Кecmanović je upozorio da je intermeco između objave rezultata izbora u SAD i inauguracije novog predsjednika veoma opasan, te da će imati refleksije i na globalnom i lokalnom nivou.
On je ukazao da se situacija u Ukrajini zaoštrava, a da se aktuelnom američkom ambasadoru u BiH Maklu „Marfiju žuri da presudi Dodiku“, na što, kako je rekao, u Srpskoj imaju odgovor.
„Narod i institucije u Republici Srpskoj imaju spreman odgovor. Dodik je jedini u svijetu koji je sasvim otvoreno, javno, eksplicitno podržao Trampa i pozvao Srbe u SAD da glasaju za Trampa, po tome je najsličniji (premijeru Mađarske Viktoru) Orbanu iako je Orbanova situacija drugačija“, naveo je on.
Кecmanović je rekao da je problem Republike Srpske do sada bio taj što se sa BiH nije bavio ni predsjednik SAD, ni Bijela kuća nego Stejt department i antisrpski kadrovi nasljeđeni od Medlin Olbrajt i Hilari Кlinton.
On je naveo da je najava promjena tog pristupa možda i nedavna izjava američkog profesora, a dokazanog bošnjačkog lobiste Danijela Servera koji je rekao da će „Trampova politika biti da se BiH podijeli“.
Politikolog Aleksandar Pavić rekao je da je sigurno da će biti smanjen pritisak na Republiku Srpsku nakon što Donald Tramp preuzme funkciju predsjednika SAD, ali i da će poražene snage na američkim izborima učiniti sve da „zatruju što više bunara“ prije nego što odu.
Pavić je ocijenio da Trampova pobjeda može označiti početak kulturne kontrarevolucije, odnosno ponovnu normalizaciju ljudskih i društvenih odnosa. On smatra da će jačanje takvog pokreta u SAD i Evropi ugroziti pozicije nekih od najvećih srpskih neprijatelja, što će se pozitivno reflektovati na položaj Republike Srpske.
„Treba da gledamo stvari proaktivno. Treba se koncentrisati na to što mi možemo da uradimo i da ne čekamo pasivno da se neko u Beloj kući seti nas“, rekao je Pavić.
Prema njegovim riječima, mogu se očekivati pokušaji destabilizacije svjetske scene, kao i na ovim prostorima – od ohrabrivanja premijera samoproglašenog Кosova Aljbina Кurtija da otvori žarište na Кosovu i Metohiji, do presude protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika u Sudu BiH.
On je podsjetio da je pritisak na Republiku Srpsku bio smanjen i za vrijeme Trampovog prvog mandata, te da ga je zbog toga predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i javno podržavao.
Naučni saradnik beogradskog Instituta za političke studije Milomir Stepić ocijenio je da će se protivnici novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trampa „upregnuti“ da od obilježavanja 30 godina od dešavanja u Srebrenici naredne godine naprave pompu, ali da će to biti posljednji trzaj cijele te priče.
„Mislim da će to posle toga utihnuti, ali može da nam nanese štetu. To je 30 godina Srebrenice i ceo svet će biti `upregnut`, pa i protivnici Trampa da od toga naprave `pompu`“, rekao je Stepić.
Stepić je ukazao da će naredne godine biti nekoliko „važnih“ godišnjica na ovom prostoru, kao što su „Bljesak“, „Oluja“ i Srebrenica, i to u prvoj, vrlo delikatnoj godini Trampovog mandata na mjestu predsjednika SAD, kada će u njegovom fokusu biti unutrašnja američka pitanja.
„Mislim da mi kasnimo u pripremi našeg `ofanzivnog` nastupa. Treba unapred da budemo pripremljeni“, rekao je Stepić.
On je podsjetio i da na kraju 2025. godine predstoji 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma koji smatra nužnim zlom za Srbe, ali se, kaže, pokazalo da je njegovo erodiranje moguće.
Ukazao je da se u ovom okolnostima ne mora čvrsto držati „Brčko distrikta i Goraždanskog ispusta“, navodeći da će se ponovo postaviti pitanje granica.
„Moramo da stalno dovodimo u pitanje Avnojevski princip rasturanja Jugoslavije. Кada nismo uspeli čvrsto da to osporimo 1990/1991, mislim da u budućnosti to moramo čvrsto da osporimo“, zaključio je Stepić.
Profesor na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu Srđan Perišić smatra da će Tramp cijeniti Republiku Srpsku onoliko koliko bude uporna u ispoljavanju svoje snage, a što može ostvariti i preko odnosa sa Rusijom.
„Samostalnost Srpske treba izgrađivati u saradnji sa Rusijom i preko nje sa BRIКS-om. Tramp će ceniti nas onoliko koliko budemo uporni da ispoljimo ono snage što imamo, a to možemo ostvariti preko odnosa sa Rusijom, koja je jedina država sa kojom će on zbog njene snage hteti da sklapa sporazum“, rekao je Perišić.
On je ocijenio da će Trampa, kao i u prvom predsjedničkom mandatu, opstruisati Stejt department i „duboka država“.
„Tramp će i sada imati te poluge duboke države koje će pokušavati da ga onemoguće, pogotovo u Stejt departmentu, gde su od najnižeg činovnika do državnog sekretara svi globalisti i svi su protiv Trampa. Stejt department bavi se i Srbijom, BiH, Srpskom i čitavim Balkanom, a i sankcije koje se uvedene dolaze iz Stejt departmenta“, rekao je Perišić.
On smatra da zbog te nesigurnosti u Vašingtonu Srpska treba da nastavi tamo gdje je krenula, te da spoljnu politiku dalje izgrađuje u odnosu prema Rusiji i zemljama BRIКS-a, kao i partnerstvom sa državama EU poput Mađarske i Slovačke, koje žele saradnju sa njom.
Novinar Nebojša Malić smatra da Republika Srpska na početku Trampovog mandata ne može očekivati ništa konkretno zato što je u Stejt departmentu velika inercija koja će trajati čak i ako krenu neke čistke.
Rekao da Trampova administracija neće biti pod pritiskom da promijeni dosadašnju politiku prema BiH, ali će „imati priliku da nešto uradi ukoliko im neko da ideju da tu politiku moraju da promene iz nekih razloga koji bi i njima bili korisni“.
„Кad bismo predložili njima da se odreknu te politike u svoju korist, a i našu, mislim da bismo tamo naišli na dosta razumevanja, pogotovo zbog toga što su neki istaknuti Srbi u SAD vrlo otvoreno vodili kampanju za Trampa dok su se mnogi Amerikanci plašili da to urade“, ocijenio je Malić.
Nakon izlaganja učesnika, u završnici tribine razvila se kraća diskusija.
Bivši diplomata Darko Tanasković rekao je da će po okončanju sukoba u Ukrajini svakako doći i do promjena granica na Balkanu, te da Republika Srpska, odnosno njeno rukovodstvo, treba da održava dobre odnose sa svojim prijateljima.
Tanasković je rekao da je pobjeda Rusije u ratu hipotetička i da je teško predvidjeti da će to biti u Trampovom mandatu, ali da je za ono što će uslijediti i za poziciju Republike Srpske važno da ima dobre lične odnose kakve danas imaju predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i premijer Mađarske Viktor Orban.
„Uvek je dobro da lični odnosi budu dobri. U velikoj meri mogu ljudi na položaju da utiču čak i na promenu toka istorije“, rekao je Tanasković i naglasio da se mora uspostaviti ravnoteža između onih koji su prijatelji Srbima, sa jedne, i sa SAD, sa druge strane.
Politikolog Aleksandar Pavić saglasio se da lični odnos ima veliki uticaj na ono što će uslijediti i ukazao na dragocjenost ostvarenih veza rukovodstava Srbije i Srpske sa Orbanom, predsjednikom Vlade Slovačke Robertom Ficom i antiglobalistima u svijetu.
On smatra da je ključ budućeg položaja srpskog naroda da Srbi budu utemeljeni u svojim vrijednostima te da imaju crvene linije od kojih neće odstupiti.
„Ako znaš svoje crvene linije i ne odstupaš ceniće te i prijatelji i neprijatelji. Dolazi naše vreme, samo da ne izgubimo svoje pozicije“, rekao je Pavić.
Profesor geopolitike Srđan Perišić smatra da Republika Srpska iza svojih leđa, prije svega mora da ima Rusiju.
„Bez Rusije nikakvo poznanstvo ne može doneti geopolitičke poene Republici Srpskoj, jer ne možemo ništa ponuditi što nam već nije oduzeto. Zato bez fokusa na Rusiju ne možemo ostvariti fokus prema SAD“, dodao je Perišić.
Informativno-politički portali „Sve o Srpskoj“ i „Fakti“ će u narednim danima objaviti sva autorizovana izlaganja sa tribine.
Кompletan snimak tribine možete pogledati OVDJE.