U Novom Sadu svečano je otvoren 93. Međunarodni poljoprivredni sajam, u prisustvu ministara poljoprivrede Srbije Dragana Glamočića, Češke Martina Šebestjana i Republike Srpske Anđelke Kuzmić. Među 1.200 izlagača iz 40 zemalja nalaze se i brojne kompanije iz Republike Srpske.
Otvaranju vodećeg agrarnog sajma u regionu, koji će trajati do 21. maja, prisustvovali su i predsjednik Privredne komore Republike Srpske Goran Račić, generalni sekretar Komore Dragan Šepa, ministar za klimatske promjene Ujedinjenih Arapskih Emirata Amna Al Šamsi, kao i brojni izlagači i zvanice.
Pored ministara poljoprivrede Srbije i Češke, prisutnima su se obratili i predsjednica Pokrajinske vlade Maja Gojković, gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin i generalni direktor Novosadskog sajma Slobodan Cvetković.

Ministar poljoprivrede Srbije Dragan Glamočić poručio je da je Srbija danas zemlja koja gradi partnerstva i na istoku i na zapadu, čuvajući svoje nacionalne interese, mir i stabilnost, te istakao da je poljoprivreda jedan od ključnih stubova razvoja države.
On je pozdravio prisustvo visokih delegacija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Češke i Republike Srpske, navodeći da srpski narod sa obje strane Drine povezuju istorija, tradicija, ali i zajednički ekonomski interesi i saradnja u oblasti poljoprivrede.
„Srbija želi partnerstva zasnovana na uzajamnom poštovanju, ekonomskom razvoju i dugoročnoj stabilnosti. Bez jakog sela nema jake države, bez domaćeg proizvođača nema sigurnog snabdijevanja hranom, a poljoprivreda je temelj nacionalne stabilnosti i bezbjednosti” – rekao je Glamočić.
On je dodao da u vremenu globalne nestabilnosti zemlje sa snažnom domaćom proizvodnjom imaju i političku i ekonomsku snagu, podsjetivši da Srbija danas ima rekordan agrarni budžet.

Češki ministar poljoprivrede Martin Šebestjan izjavio je da Srbiju i Češku povezuju ne samo geografska blizina i istorijske veze, već i razvoj trgovinske i poljoprivredne saradnje, koja će u narednom periodu biti dodatno unaprijeđena.
On je naveo da Češka Srbiji može ponuditi genetski kvalitetna grla stoke, savremene tehnologije za štale, prirodne preparate za biljnu proizvodnju, kao i prepoznatljive češke pivske proizvode.

Predsjednica Pokrajinske vlade Maja Gojković istakla je da poljoprivreda danas nije samo privredna grana, već i pitanje prehrambene sigurnosti, stabilnosti tržišta, razvoja sela i primjene novih tehnologija.
„Zato je važno što se na ovom sajmu svake godine okupljaju poljoprivrednici, investitori, naučnici i predstavnici privrede” – rekla je Gojkovićeva.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Anđelka Kuzmić izjavila je za Srnu da će Republika Srpska na ovogodišnjem sajmu nastupiti sa najvećim domaćim proizvođačima.
„Srbija je naš najvažniji spoljnotrgovinski partner. Ove godine na sajmu će biti prisutni Vlada Republike Srpske, resorno ministarstvo, kao i neki od najvećih proizvođača iz Srpske” – istakla je Kuzmićeva.
Ona je podsjetila da je na sajmu prisutna i „Hercegovačka kuća“, koja okuplja veliki broj malih proizvođača, čime je omogućeno i njihovo predstavljanje na regionalnom tržištu.
„Republika Srpska ima svoj štand, a zajedno sa Privrednom komorom radujemo se razmjeni iskustava i susretima sa delegacijom Ministarstva poljoprivrede Srbije” – dodala je Kuzmićeva.
Ona je naglasila da resorna ministarstva Srbije i Republike Srpske imaju kontinuiranu i veoma dobru saradnju.
„Zajednički radimo važne stvari za poljoprivredu i uvijek smo usmjereni jedni na druge” – poručila je Kuzmićeva.
Privrednici iz Republike Srpske na Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu nastupaju u organizaciji Privredne komore Republike Srpske, u saradnji sa Spoljnotrgovinskom komorom BiH, a uz podršku Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.

Na zajedničkom štandu Republike Srpske predstavljaju se „Hercegovačka kuća“ Trebinje, Mljekara „Pađeni“ Bileća, „Mi Trivas“ Prnjavor, destilerija „Galicija“ Prnjavor, „Vitinka“ Kozluk, „Vitaminka“ Banjaluka, „Grad“ Bijeljina, kao i kompanije iz Federacije BiH i Brčko distrikta – „Bios“ Visoko i „Dionis Ljubniča“.
Na sajmu su predstavljena najnovija tehnička i tehnološka dostignuća u agraru, primjena nauke u poljoprivredi, izložbe organske hrane, savremena poljoprivredna mehanizacija, kao i proizvodi i usluge iz različitih dijelova svijeta.
Posebno mjesto i ove godine zauzima Nacionalna izložba stoke, na kojoj će posjetioci imati priliku da vide najkvalitetnija grla domaćeg i stranog stočarstva, uključujući autohtone rase i najsavremenija dostignuća u stočarskoj proizvodnji.
Organizovana je i izložba organskih proizvoda, proizvoda sa oznakom geografskog porijekla, kao i zanatskog piva.

