Na Beogradskom sajmu danas (27.04.2022.g.) je otvoren 46. Međunarodni sajam građevinarstva pod sloganom „Budućnost u izgradnji“, koji je okupio više od 500 izlagača. Trećina njih je iz inostranstva, i to iz 23 zemalje Evrope i Azije, a prvi put organizovano nastupa i Republika Srpska.
Ovogodišnji pokrovitelj sajma je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije, a ministar Tomislav Momirović je otvorio Sajam.
Šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović, obišao je sajam i izlagače iz Republike Srpske, i tom prilikom rekao da su sva dešavanja u svijetu, prije svega ukrajinska kriza značajno poremetile stanje u građevinarstvu, a da će Sajam za kompanije iz Srpske biti višestruko značajan.
„Na tržištu je došlo do naglog skoka cijena svih materijala. Došlo je do nestašice materijala, tako da se u ovom trenutku Republika Srpska opredijelila da prvi put izađe na Sajam građevine i da u razgovoru sa svim onim koji će biti ovdje, vide kako da se na najbolji način prevaziđu svi izazovi i problemi koji nas čekaju u narednom periodu“, rekao je on.
Cicović je naglasio da je Privredna komora Republike Srpske, uz pomoć Spoljnotrgovinske komore BiH, predstavila one izlagače iz Srpske koji su iskazali interes i prepoznali trenutak.
„Mislim da ćemo na najbolji način iskoristiti sajam da ostvarimo što više kontakata i prikupimo neophodne informacije kako bi ova privredna grana u Republici Srpskoj nastavila trend rasta koji je imala u prethodnom periodu“, rekao je on.
Organizovani i individulani nastup privrednih subjekata iz Republike Srpske na 46. Međunarodnom sajmu građevinarstva u Beogradu od izuzetnog je značaja, posebno u vremenu kada se ova grana suočava sa nizom teškoća, ocijenio je Sekretar Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala Privredne komore Republike Srpske Mile Petrović.
On je naveo da će se na 100 metara kvadratnih izložbenog prostora beogradskoj publici u organizaciji Privredne komore predstaviti šest privrednih subjekata, dok se još toliko kompanija predstavlja individualno.
„Ovo je prvi organizovani nastup. Ovaj vid saradnje je veoma značajan i za privredu Srbije i Republike Srpske. Povezivanjem privrede doprinosimo jačanju veza“, rekao je on.
Petrović je ukazao da je trenutno stanje u građevinarstvu haotično i prilično neizvjesno, posebno za investitore, ali da se mora sačuvati optimizam.
Direktor kompanije „Vmarh plus“ iz Banjaluke Vujadin Milosavljević je rekao da na prisustvo svoje kompanije na Sajmu gleda prije svega marketinški, jer problem inženjera jeste što znaju da urade svoj posao, ali ne i da ga najbolje prezentuju.
„Ovo je generalno naš prvi nastup na Sajmu, iako se za nas dobro zna. Radili smo u preko 10 država. Osim BiH i zemalja regiona, Srbije, Slovenije, radili smo i u Austriji, NJemačkoj, Norveškoj, Saudijskoj Arabiji, Australiji“, rekao je on.
Predstavnik kompanije „Drvo-mont l.d.“ iz Šipova Ognjen Vujić je rekao da su montažne kuće, koje proizvode već odavno prisutne u Srbiji, ali i u Austriji, Hrvatskoj, Francuskoj, a da je Sajam prilika da se osvoje nova tržišta.
Milka Slijepčević iz kompanije „Projekt“ iz Banjaluke navela je da ta firma uspješno posluje već 70 godina i da je prisutna u zemljama regiona, a da je nastup na Sajmu prilika da se za njih sazna i šire.
„Definitivno smatram da kompanije iz Republike Srpske mogu da osvoje i druga strana tržišta sa znanjem i kadrovima koje imamo“, rekla je ona za Srnu.
Kao prateća manifestacija Sajma građevinarstva na Beogradskom sajmu se održava i Sajam kamena i prateće industrije, a Sajam traje do subote, 30. aprila.