U Beogradu je danas promovisana prva inkluzivna knjiga pjesama djece sa Daunovim sindromom „Mogu, hoću, znam“, u organizaciji Daun sindrom centra Banjaluka i Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.
Direktor Daun sindrom centra Banjaluka Zoran Jelić zahvalio je svima koji su bili uključeni u pisanje i izdavanje knjige, poručivši da će se rezultati današnjeg događaja vidjeti tek u budućnosti.
On je ukazao da je promocija knjige poezije pobjeda i nad najvećim problemom osoba sa Daunovim sindromom, a to je odbačenost, što Daun sindrom centar želi da promijeni i ovom zbirkom pjesama osoba sa ovim sindromom.
„Kada se čuje da su osobe sa Daunovim sindromom promovisale svoje pjesme i knjigu, to će mnoge roditelje navesti na zaključak da osobe sa ovim sindromom mogu da rade sve kao i ostali ljudi. Ovim smo pobijedili predrasude i stigmu bacili na koljena, ali mora još mnogo da se radi“, rekao je Jelić.
Članovi Daun sindrom centra Banjaluka uručili su Povelje zahvalnosti šefu Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađenu Cicoviću, ambasadoru osoba sa
Daunovim sindromom i predsjedniku Međunarodnog književnog kluba „Djeca sunca“ Vladi Đajiću i direktoru Olimpijskog centra „Jahorina“ Dejanu Ljevnaiću koji su na današnjoj promociji poručili da su ponosni na drugare iz Centra i na njihovu knjigu.
Cicović je podsjetio da je saradnja Predstavništava Republike Srpske u Srbiji i Daun sindrom centra Banjaluka, upostavljena 2018. godine, nakon čega su brojna udruženja koja se bave rehabilitacijom osoba sa Daunovim sindromom preko Predstavništva uspostavila saradnju sa banjalučkim Daun sindrom centrom.
„Činimo sve da Daun sindrom centar Banjaluka realizuje sve projekte. Ova današnja promocija je prilika i da šira javnost razumije i prepozna šta nam je činiti u narednom periodu da osobe sa ovim sindromom žive normalno“, rekao je Cicović.
Đajić je rekao da je knjiga „Mogu, hoću, znam“ dodatni razlog što se ponosi drugarima iz banjalučkog Daun sindrom centra jer su pokazali da mogu biti i pjesnici.
„Od kada sam sa njima, drugačije gledam na život i zahvaljujući njima shvatio sam da treba da budemo to što jesmo i da u tome uživamo“, rekao je Đajić, koji je u knjizi „Mogu, hoću, znam“ i sam objavio prvu pjesmu.
Ljevnaić, koji je ambasador Daun sindrom centra Banjaluka i osnivač Daun sindrom komune Jahorina, naglasio je da su svi uključeni u projekte banjalučkog centra na zajedničkom zadatku mijenjanja predrasuda u društvu.
„Predrasude nisu dobre i teške su za menjanje. Moramo da podržimo zdrave vrednosti i zato je važno da što više ljudi pročita i podrži ovu knjigu“, rekao je Ljevnaić.
Knjiga, čiji je izdavač Daun sindrom centar Banjaluka, sadrži pjesme 30 osoba sa Daunovim sindromom i ovo je prva međunarodna inkluzivna zbirka pjesama, jer su osim osoba sa ovim sindromom, pjesme pisali književnici iz Montereala, Praga, kao i profesori, doktori, režiseri, glumci i direktori institucija.
Promociji je prisustvovao glumac i član Sindrom centra Banjaluka Nikola Pejaković, a podršku direktoru Zoranu Jeliću i drugarima iz Centra pružio je i zagrebački glumac Tarik Filipović.