Manifestacija „Dani Srpske u Srbiji“ koju Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji ove (osme) godine organizuje i realizuje na RTRS-u, RTS-u i 44 regionalne i lokalne televizije u Srbiji, podarila je sinoć tv gledaocima treću kolažnu tv emisiju u izvršnoj produkciji RTRS-a, uz kreativnu podršku ETM produkcije.
Uz redovne rubrike. „Saradnja Srpske i Srbije“, „S jedne na drugu stranu Drine“, „Doživi Srpsku“, „“Naše je bolje“, „Vrijeme je za pozorište“, „Mladi heroji“ i „Da li ste znali o Srpskoj“, u kojim su zanimljivo predstavljeni Zmijanjski vez, prašuma Perućica i talentovani osnovac Aleksa Perušinović, najveći i najvažniji dio emisije bio je posvećen nauci, tehnološkom razvoju i prosvjeti u Srbiji i Republici Srpskoj sa naglaskom na zajedničke planove i aktivnosti.
Gost u studiju bio je ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević, video izjavu dao je ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije Mladen Šarčević, a lijepa poruka je da radne grupe zavoda za unapređivanje obrazovanja Srbije i Republike Srpske rade na sinhronizovanju nastavnih planova i programa za nastavu istorije, geografije, muzičke kulture, jezika i književnosti.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije Mladen Šarčević je rekao da „oni već sinhronizuju sve naše nastavne planove i programe, koji su jedinstveni i imaju za cilj da se svugde gde žive Srbi kroz obrazovne sisteme radi bar nacionalni paket gradiva na istovetan način“ i precizirao da se već počelo sa usaglašavanjem nastavnih planova i programa sa „reformom kurikuluma“ i da se već stiglo do sedmog razreda.
„To su grupe od po pet ljudi u svakom zavodu, profesori i pedagozi koji sinhronizuju da ono što deca uče u Srbiji iz takozvanih nacionalnih predmeta uče i u Srpskoj. Cilj je da se to desi i na drugim teritorijama u okruženju gde žive Srbi“, dodao je Šarčević.
Govoreći o dopunskim školama za srpsku dijasporu, Šarčević je rekao da je povećan broj tih škola i da Srbija šalje nastavnike, plaća njihov boravak i rad, naročito u NJemačkoj, Švajcarskoj, Francuskoj i Italiji.
„Sada smo sa Austrijom u prilici da izađemo iz tog `be-ha-es` hibridnog sistema, da se odvoji srpski jezik i kultura, da naša djeca imaju priliku da jedinstveno pohađaju odjeljenja, kao i da neke obaveze kada su u pitanju nastavnici, koje za sada ima samo Srbija, podijelimo sa braćom iz Banjaluke i da možemo toga imati više“, rekao je Šarčević.
On je istakao da predstavnici ministarstava prosvjete Srbije i Srpske imaju česte susrete, radne sastanke u Beogradu i Banjaluci, a da se vrlo često nalaze na pola puta u Tršiću, koji je baza za izučavanje društvenih i humanističkih nauka sa težištem na lingvistici, prije svega, srpskom jeziku.
„Pošto je to rodno mesto Vuka Stefanovića Karadžića, tu imamo vrlo često sastanke, radne grupe, kao i priliku da učenici i studenti dolaze, da se njeguje srpski jezik, prevodilaštvo i niz drugih vještina“, rekao je Šarčević i ocijenio da su Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije i Ministarstvo za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske „bratska ministarstva bratske države, što daje poseban senzibilitet svim vidovim saradnje na svim nivoima obrazovanja i nauke“.
Šarčević je podsjetio da se saradnja dva ministarstva, osim na krovnom Sporazumu o specijalnim paralelnim vezama Srbije i Republike Srpske, bazira i na sporazumu među ministarstvima u kojem je regulisano i pitanje međunarodne akreditacije visokoškolskih ustanova.
„To je nastalo naročito zbog određene opstrukcije koja se dešavala u Sarajevu za naše fakultete, koji se nalaze u Srpskoj, tako da smo čak i to prevazišli tim našim dobrim vezama“, rekao je Šarčević.
On je podsjetio da sporazum podrazumijeva i razmjenu istraživača, rad na zajedničkim projektima i razmjenu profesora.
„Mislimo da kolege u Republici Srpskoj to rade veoma kvalitetno i da smo tako bez granica, bar kad su obrazovanje i nauka u pitanju, u prilici da to prevazilazimo i da imamo sve bolje planove“, rekao je Šarčević i podsjetio i da je Srbija donijela zakon o dualnim studijama, budući da se u praksi dobro primenjuje ovakvo obrazovanje na nivou srednje škole, i napomenuo da će on biti implementiran uskoro. Kako je naveo, u toku je izrada standarda u Nacionalnom centru za akreditaciju, a interes kompanija je veliki.
„Postoje kompanije koje su prisutne i u Republici Srpskoj i u Srbiji, ali i one druge koje bi mogle da dobro praktikuju ovaj vid razmjene kroz praksu. Mislim da je to veoma dobra prilika za mlade ljude“, rekao je ministar Šarčević.
Ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević najavio je da će Srbija i Republika Srpska i ove godine zajednički organizovati takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju.
„I ove godine, bez obzira na situaciju uzrokovanu epidemijom virusa korona, organizovaćemo ovu manifestaciju s tim što će biti organizovana u drugačijem formatu“, rekao je Rajčević i pojasnio da je takmičenje vid podrške resornih ministarstava Srbije i Srpske talentovanim ljudima, a tokom 13 godina nagrađeno je više od 40 timova i za to izdvojen fond od skoro pola miliona KM.
Ministar Rajčević je istakao da je program „Srbija digitalizuje“ sveobuhvatan program koji je namijenjen, ne samo građanima Srbije nego i Republike Srpske, te podsjetio na prošle godine potpisani memorandum o saradnji sa Kancelarijom za elektronsku upravu Vlade Srbije i da je u okviru toga i saradnja na razvoju informatičke infrastrukture – uspostavljanje nacionalnog dejta centra, kao i tehnička pomoć Vlade Srbije u definiciji ključnih državnih informatičkih projekata u Srpskoj, u razvoju elektronskih usluga, odnosno elektronskih servisa.
„U toku je realizacija nekih ključnih elektronskih usluga koje su već realizovane u Srbiji, a njihovu implementaciju očekujemo ubrzo i ovdje“, rekao je Rajčević i, uz ocjenu da saradnja sa institucijama u Srbiji nikad nije bolja nego sada, ocijenio da srpski narod i sa lijeve i sa desne strane Drine treba što više da radi na ujednačavanju prakse, prije svega u oblasti obrazovanja, ali i u oblasti kulture.
„Veoma mi je drago što i Vlada Srbije nas iz Republike Srpske ne posmatra kao nekakvu dijasporu, jer mi smo dio jednog, istog kulturološkog identitetskog prostora“, rekao je Rajčević i pozdravio dugogodišnju praksu Srbije da po pravima izjednači status studenata iz Srbije i Republike Srpske, te ukazao da studentska razmjena doprinosi boljem povezivanju istog naroda koji dijeli administrativna granica i jedna rijeka.
Rajčević se osvrnuo i na saradnju Srbije i Srpske u uspostavljanju inovacionog i naučno-istraživačkog centra za mlade u opštini Osmaci po uzoru na Istraživačku stanicu Petnica u Srbiji, čiju je realizaciju usporila epidemija virusa korona.
„Optimista sam i vjerujem da ćemo ući u operativnu realizaciju projekta i da ćemo do okončanja mandata ove vlade imati bar konture projekta koji će biti implementiran u Osmacima“, rekao je Rajčević.
Ministar Rajčević je istakao važnost rada Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, ističući da realizacija brojnih zajedničkih projekata, inicijativa, obilježavanju zajedničkih datuma za srpski narod, između vlada Srbije i Republike Srpske ne bi bila moguća bez operativnih tački spajanja kakve su Predstavništvo Srpske u Srbiji i Ambasada Srbije i njen konzulat u Banjaluci.
„Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji je jedno od reprezentativnijih privrednih predstavništava koje imamo u svijetu, a gospodin Mladen Cicović i njegov tim zaista rade fantastičan posao“, rekao je Rajčević.
Večeras je na programu četvrta emisija ovogodišnje manifestacije „Dani Srpske u Srbiji; gledaoci će čuti i vidjeti: Miloša Vučevića, gradonačelnika Novog Sada; Igora Radojičića, gradonačelnika Banjaluke; Gorana Vesića, zamenika gradonačelnika Beograda i LJubišu Ćosića, predsjednika Saveza opština i gradova Republike Srpske. Večeras počinje emitovanje emisija manivestacije „Dani Srpske u Srbiji“ i na Drugom programu RTS-a u 20 sati.