Na štandu Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, u četvrtak, 26. oktobra, održano je pet promocija, a jedna u sali „Vasko Popa“. Na kraju četvrtog dana nastupa Republike Srpske na štandu Predstavništva održano je tradicionalno jedanaesto veče pjesnika iz Srpske, Srbije, Crne Gore i rasijanja.
Program promocija počeo je u 12 sati na štandu Predstavništva.
Udruženja strip autora i obožavalaca stripa Republike Srpske „Deveta dimenzija“ predstavilo je svoje izdanje: Stripovijetke – Branko Ćopić (15 stripova po motivima Branka Ćopića), o kojima je govorio Zoran Pejić.
„Naše prvo izdanje ovog tipa su bile stripovijetke Petar Kočić, zatim smo izdali Aleksu Šantića i sada predstavljamo Branka Ćopića i njegove pripovijetke u stripu, rekao je Zoran Pejić“, iz udruženja „Deveta dimenzija.“
Stripovijetke se sastoje iz dva dijela, tekstualnog u kome su tekstovi Radovana Subića, Zorana Stefanovića i Nikole Pejakovića, a u drugom dijelu se nalazi 15 priča u stripu po motivima Branka Ćopića, istakao je Pejić.
U sali „Vasko Popa“ u 13 sati Udruženje „Medici.com“ Banja Luka predstavilo je monografiju Vojni sanitet u srpskom narodu, treće prošireno, dopunjeno i izmijenjeno izdanje, o kome su govorili: akademik prof. dr Duško Vulić, prof. dr Elizabeta Ristanović, prim. dr Momir Pušac i prof. dr Goran Latinović.
„S obzirom na satanizaciju srpskog naroda, stvoreni narativ da smo zločinci, a oni drugi žrtve, imamo obavezu da, prije svega zbog naših potomaka, kažemo istinu i ostavimo svjedočanstvo da smo časno, profesionalno i u duhu međunarodnih konvencija i Hipokratove zakletve, vršili svoju ljekarsku dužnost, liječeći i zarobljenike,“ rekao je Vulić.
„Bez pretenzija da se daju konačne ocjene o rezultatima liječenja povrijeđenih vojnih i civilnih osoba, smatramo da je proširenje monografije sa dopunom novih činjenica, događaja i ličnosti značajno kako bi se podstakla dalja istraživanja o ulozi vojnog saniteta u istoriji srpskog naroda,“ istakao je Vulić.
Uslijedile su četiri promocije na štandu Predstavništva.
U 14 sati Narodna biblioteka „Branko Čučak“ Han Pijesak predstavila je svoje izdanje: Budi srećan gdje god da si autora Ene Vuković. Govorili su Ozrenka Đurić Radulović, Biljana Mitrović i autor.
„Ova knjiga može da bude podstrek ne samo Eni već i svoj djeci da pišu, stvaraju, maštaju, sanjaju i da ima što više mladih pisaca,“ rekla je Mitrovićeva.
„Biblioteke su tu da podrže mlade talente u pisanju, da podrže kreativnost i da šire kulturu jer kultura najbolje afirmiše jedan kraj, mjesto i zemlju,“ istakla je Mitrovićeva.
U 15 sati Univerzitet u Istočnom Sarajevu promovisao je svoje izdanje Odlikovani i unaprijeđeni Jugoslovenske vojske u otadžbini 1941-1945, autora Veroljuba Maletića i Dejana Đerića. Govorili su prof. dr Draga Mastilović, i autori.
„Istraživači su učinili izuzetan napor da na jednom mjestu saberu toliki broj istorijskih izvora i zato je ova knjiga bogatstvo istorijskih izvora koji će u budućnosti sve više dobijati na značaju jer će biti nezaobilazno štivo za sve one koji se budu bavili istorijom Drugog svjetskog rata,“ istakao je prof. dr Draga Mastilović.
„Naš cilj je prvenstveno bio da od zaborava otrgnemo neke ljude koji su jednostavno vršili svoju dužnost vjerni zakletvi koju su dali svojoj otadžbini i kralju i nastavili da se bore,“ rekao je Veroljub Maletić.
U 16 sati Udruženje književnika Republike Srpske predstavilo je izdanja svojih članova.
Predstavljena je knjiga Nešto nas veže autora Jadranke Ćulum, o kojoj su govorili Gordana Jež-Lazić i autor.
„Poetiku Jadranke Ćulum nose tri stožera, zavičaj, poezija i ljubav, preplićući se međusobno u duhovnom hodočašću autorke,“ rekla je Gordana Jež-Lazić.
„Poezija je njen mikrosvet, dosanjan san detinjstva, spona sa samom sobom pre i posle rata, traganje za ishodišnim tačkama,“ naglasila je Jež-Lazić.
O knjizi Maša i medvedi autora Vesne Kapor govorili su Saša Knežević i autor.
„Knjiga je pisana četiri godine, i započeta je sa ciljem da ukaže na stanje književnosti u društvu, kao i na načine manipulacije piscima i knjigama“, rekla je Vesna Kapor.
U 17 sati Narodna biblioteka Doboj predstavila je svoja izdanja. O monografiji SCPD Bogoljublje u prvih deset godina rada – monografija horskog rada u Doboju, autora Ljubiše Stanojevića, govorili su dr Slavica Gostmirović i autor.
„Ova monografija je napisana da bi svjedočila o jednom vremenu u kome je nastalo i radilo Crkveno pjevačko društvo „Bogoljublje“ i u njoj je opisano deset godina rada i ličnosti koje su doprinijele razvoju ovog društva i kulture u gradu Doboju,“ rekla je Slavica Gostimirović.
Monografiju JU Medicinska škola Doboj, povodom 60 godina postojanja škole, predstavila je autorka Mira Stanišev.
„Monografija 60 godina Medicinske izašla je ove godine i na njoj smo radili dvije godine, istražujući što je bio težak ali i inspirativan rad. Ova monografija nije samo monografija Medicinske škole nego govori dosta o događajima u gradu i zemlji i svemu onome što interesuje mlade, tako da nismo samo pisali o životu i radu škole nego i o muzici, ljetnim kinima, radnim akcijama i drugim događajima u kojima su učestvovali mladi,“ kazala je Mira Stanišev.
Monografiju Silvana, o Dobojki Silvani Armenulić, autora dr Davora Vidakovića, predstavili su prof. dr Ivan Šijaković i autor.
„Monografija Silvana je priča o životu i radu Silvane Armenulić koja je rođena Dobojka, i grad Doboj je odlučio da joj se na ovaj način oduži kao velikom umjetniku. Silvana je priča koja nije lokalnog karaktera i mi hoćemo da predstavimo grad Doboj i Republiku Srpsku ovako jednim važnim izdanjem, i da javnost sazna istinu o Silvaninom životu,“ istakao je Vidaković.
U 18 sati na štandu Srpske je održano tradicionalno jedanaesto Književno veče, nastupilo je trideset dva pjesnika iz Srpske, Srbije, Crne Gore i rasijanja.
Ljubitelje poezije je u ime organizatora Predstavništva Republike Srpske u Srbiji pozdravio Duško M. Petrović, a prisutnima se svojim stihovima prvio obratio Goran Vračar, a zatim Vlasta Šarkamenac, Radomir Andrić, Jelena Ćirić, Milan Mihajlović, Blagoje Baković i drugi.
Trinaesti reprezentativni nastup Republike Srpske na Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga organizuje Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji, uz podršku Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, a štand je na istom mjestu: hala 2, nivo A.