Manifestacija „Dani Srpske u Srbiji“ nastavljena je 23.09.2023. godine u Subotici i Kruševcu.
U Subotici se delegacija Republike Srpske koju čine Mlađen Cicović, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, akademik Drago Branković, generalni sekretar ANURS, akademik Novo Pržulj i Zoran Govedar, dopisni član ANURS, sastala sa Stevanom Bakićem, gradonačelnikom i predstavnicima grada Zagorkom Panić, gradskim menadžerom, Srđanom Samardžićem, članom gradskog veća za oblast privrede i Aleksandrom Medakovićem, direktorom Turističke organizacije Subotica.
Šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović ocijenio je veoma uspješnim današnji sastanak, ističući da je izuzetno važno to što su u razgovoru učestvovali akademici iz Srpske.
„Prezadovoljni smo razgovorom, pogotovo što su učestvovali i članovi Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, koji su prenijeli sve ono što Srpska radi i što želi da radi kada je riječ o naučnoj saradnji sa Srbijom“, rekao je Cicović i dodao da je razgovarano o dosadašnjoj saradnji Srpske i Srbije i onome što predstoji kako bi ona bila još bolja.
„Subotica je grad u koji su Republika Srpska i Predstavništvo koje je zaduženo da podstiče saradnju lokalnih zajednica iz Srpske i Srbije uvijek dobrodošli. Predstavništvu su ovdje uvijek bila otvorena vrata i sa Suboticom smo organizovali veliki broj manifestacija koje su bile u funkciji promocije privrede, kulture, nauke, umjetnosti i svega što je Srpska željela ovdje da predstavi“, istakao je Cicović i podsjetio da se programi manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“ od 2015. godine u Subotici realizuju svake godine.
Gradonačelik Subotice Stevan Bakić rekao je da mu je izuzetna čast što je Subotica jedan od 11 gradova u kojima se održava manifestacija „Dani Srpske u Srbiji“.
„Subotica ima izvanrednu saradnju sa Republikom Srpskom i svim njenim institucijama u svim oblastima društvenog života“, rekao je Bakić i ukazao na to da je u toj saradnji ogromnu podršku i pomoć imao od Cicovića kao šefa Predstavništva Srpske u Srbiji, te da je svake godine podizana na viši nivo saradnja lokalne samouprave grada Subotice sa Republikom Srpskom.
On je dodao da su večeras na prijemu za akademike imali veoma konstruktivan razgovor o budućoj saradnji, te da je primio komplet knjiga ANURS-a, što za njega predstavlja veliku čast.
Nakon prijema kod gradonačelnika, u Srpskom kulturnom centru „Sveti Sava“ Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske promovisala je ediciju „Održivi razvoj i upravljanje prirodnim resursima Republike Srpske“, o kojoj su govorili akademik Drago Branković, generalni sekretar ANURS-a, akademik Novo Pržulj, urednik edicije i prof. dr Zoran Govedar, dopisni član ANURS-a.
Generalni sekretar Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske /ANURS/ Drago Branković rekao je da Republika Srpska raspolaže ogromnim prirodnim resursima koji mogu biti u funkciji njenog razvoja, ali je važno podizanje društvene svijesti o očuvanju onoga što je priroda dala.
„Važno je spašavati šume, vode, obradivo zemljište i ostale prirodne kapacitete koji treba da budu u funkciji razvoja Republike Srpske. Edicija se sastoji od više monografija od kojih svaka daje različite mjere da sačuvamo ono što nam je priroda dala. Na ediciji radi više od 150 istaknutih naučnika iz Srpske, Srbije i okruženja i jedinstvena je, odnosno nemaju je druge sredine. Edicija je u funkciji razvoja Republike Srpske, njenih kapaciteta, ali i zaštite prirodnih resursa“, istakao je Branković.
Akademik Novo Pržulj rekao je da se edicija sastoji od 11 monografija i u njoj se analizira stanje prirodnih resursa i predlažu mjere njihovog održivog korištenja.
„Akademija posebno zahvaljuje Predstavništvu Srpske u Srbiji na povezivanju naroda srpskih zemalja i posredstvom razmjene rezultata naučnog rada. Akademija je istovremeno ponosna što posjeduje naučno visoko vrijedne rezultate koje može ponuditi društvu“, naglasio je Pržulj.
Program u Subotici završen je u Velikoj većnici Gradske kuće, gde je održan koncert etno grupe „Trag“ iz Banje Luke, kome su prisustvovali i Mlađen Cicović, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji i gradonačelnik Subotice Stevan Bakić sa saradnicima.
Subotička publika je sjajne umjetnike iz Banja Luke, čuvare naše kulture i etno tradicije vraćala više puta na bis, i na kraju ispratila gromoglasnim aplauzom.
U Kruševcu se delegacija Republike Srpske koju čine Tanja Đaković, pomoćnik ministra prosvjete i kulture, Danijela Pavlović, načelnik odjeljenja u Ministarstvu prosvjete i kulture, Tanja Tuleković, direktor JUSP „Donja Gradina“ i Borislav Maksimović, savjetnik u Predstavništvu Republike Srpske u Srbiji sastala u Gradskoj upravi sa Jelenom Todorović, pomoćnikom gradonačelnika, Svetlanom Vidanović, načelnicom za društvene djelatnosti i Nikolom Pantelićem, direktorom Narodnog muzeja u Kruševcu.
Pomoćnik gradonačelnika Jelena Todorović poželjela je dobrodošlicu delegaciji Republike Srpske i upoznala ih sa istorijim i tradicijom Kruševca, kao i projektima koji se realizuju u tom gradu, istakavši da joj je izuzetno drago što je grad Kruševac već treći put domaćin manifestaciji „Dani Srpske u Srbiji” i da će uvek biti raspoloženi za razmenu iskustava, povezivanje i saradnju sa Republikom Srpskom.
Pomoćnik ministra prosvjete i kulture Republike Srpske Tanja Đaković istakla je da Republika Srpska i Srbija, bez obzira na granice, imaju jedinstveno kulturno nasljeđe i zato treba zajednički da ga njeguju. Ona je ukazala da bi zbog podizanja svijesti o potrebi njegovanja kulture sjećanja bilo značajno da što više Kruševljana, a naročito mladih, posjeti izložbu fotografija i dokumenata „Koncentracioni logor Jasenovac 1941. godine“, koja je sinoć otvorena u Narodnom muzeju u Kruševcu i trajaće do 6. oktobra.
Ona je naglasila da su ovakve izložbe pravi put da istina dopre do javnosti, naročito do mladih, jer je kultura sjećanja nešto što je jako važno.
„Ne zato da učimo da mrzimo druge, nego da nam se takve strahote ne ponove“, rekla je Đakovićeva.
Borislav Maksimović, savjetnik u Predstavništvu Republike Srpske u Srbiji, naveo je da je cilj manifestacije „Dani Srpske u Srbiji” da promoviše kulturu Republike Srpske i da je predstavi Srbiji, kao i da se ostvare konekcije između umetnika Srbije i Srpske, kako bi oni i nakon manifestacije mogli da nastave i unapređuju ostvarenu saradnju.
Nakon sastanka, delegacija Republike Srpske je zajedno sa domaćinima posetila Kruševačko pozorište, u kome je pozorište „Putujući glumac“ igralo predstavu „Sedmi dan”, po romanu Gorana Vračara, u režiji i dramatizaciji Aleksandra Lazića.
Glumica Jelica Kovačević izjavila je da je veoma ponosna što je deo manifestacije i istakla da umetnici Srbije i Srpske treba što više da sarađuju, jer sabornost donosi esenciju prave umetnosti i sabrajanja naroda, što je najvažnije.
Programi jedanaeste manifestacije Dani Srpske u Srbiji, nastavljaju se u nedelju, 24. septembra, u Somboru, nakon toga u ponedeljak u Čačku i Bajinoj Bašti, a svečano zatvaranje manifestacije biće u utorak, 26. septembra, u Narodnom pozorištu u Nišu.