Eksperimentalni art kamp „Djece sunca“ sa Draganom Bjelogrlićem i Srdanom Golubovićem, Ustanove socijalne zaštite „Daun sindrom centar Banja Luka“, a pod pokroviteljstvom Predstavništva Republike Srpske u Srbiji završava se danas (8.04.2022.g.) u Beogradu, u Vili Republike Srpske. Učesnici ovog kampa bili su osobe sa Daunovim sindromom iz Banjaluke, Prijedora, Laktaša, Kotor Varoša i Beograda. Rađene su muzikoterapije, terapije plesom, likovne terapije, psihoterapije i dramterapije sa Draganom Bjelogrlićem. U ovom kampu su učestvovali studenti defektološkog fakulteta iz Banjaluke koji su na praksi u Daun sindrom centru Banjaluka. U sklopu espresivnih art terapija osobe sa Daunovim sindromom imali su mogućnost da prepoznaju da imaju potencijal, a time su ojačali svoje samopouzdanje, i tako spremniji mogu da se aktivno uključe u sve društvene sfere, da se osjećaju društveno aktivnim i društveno korisnim.
Dragan Bjelogrlić koji je od maja mjeseca 2020. godine učestvovao u radionicama koje je organizovao Daun sindrom Centar u to vrijeme radeći online, sada je imao priliku uživo da upozna sve aktere ekspresivnih art terapija u kojima je i sam učestvovao. Zajedno sa njima učestvovao je u likovnim terapijama i tada je nastao rad „Djeca sunca“. Dragan Bjelogrlić je u Vili Predstavništva Republike Srpske otvorio izložbu likovnih radova osoba sa Daunovim sindromom, koji su nastajali od 2020. godine pa do kampa u Beogradu. Ovi radovi su prošli izložbe u Banjoj Luci, Sarajevu, Pragu, Beogradu i nastaviće dalje sa izlaganjem u Banji Vrućici i na Jahorini, gdje će se takođe održavati ekspresivni art kamp „Djece sunca“. Ova manifestacija završiće se 21. aprila na Jahorini.
Osobe sa Daun sindromom koje su boravile u Beogradu prošle su i program osamostaljivanja, jer su boravili samostalno pod nadzorom terapeuta bez prisustva roditelja, što je veoma značajno; ojačali su svoje samopouzdanje koje će im dobro doći u borbi protiv stigme i pomoći u stvaranju svog ličnog identiteta. Osobe iz Beograda koje su boravile u ovom kampu bile su toliko pozitivno iznenađene, kako oni tako i njihovi roditelji, da ovako nešto uopšte postoji. Ovo nije značajno samo za osobe sa Daun sindromom već i za njihove porodice, kojima je takođe stigma naturila pogrešna saznanja da osoba sa Daun sindromom ne može, ne treba i nije dobro da bilo šta pokušava.
– Kompletna dešavanja u Beogradu jesu jedan veliki antistigmatski projekat koji će u mnogo čemu promijeniti stav i predrasude u odnosu na osobe sa Daun sindromom. U ovom kampu učestvuju osobe sa ovim sindromom starije od 18. godina, koje su tretirane prvo kao ljudi pa tek onda kao osobe sa Daun sindromom, jer jedna od velikih prepreka jeste neobraćanje u skladu sa životnom dobi. Osobe sa Daun sindromom iz kampa u Beogradu odlaze sa velikim samopouzdanjem jer su kroz ovaj kamp stekli višeslojne socijalne kontakte – rekao je Zoran Jelić, direktor Daun sindrom centra Banja Luka, i dodao: – Zahvaljujući Predstavništvu Republike Srpske u Srbiji koje je pokrovitelj ove manifestacije u Beogradu bitno je poboljšan kvalitet življenja osoba sa Daun sindromom i njihovih porodica. Ovo nije prvi put da Predstavništvo bude pokrovitelj kampa u Beogradu koji organizuje Daun sindrom centar Banja Luka. Saradnjom Predstavništva i Dragana Bjelogrlića dogovorena je i premijera dokumentarnog filma „Neki novi Brodvej“ 19. maja 2022. godine u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu.
Daun sindrom centar Banja Luka je centar za sociajlnu rehabilitaciju osoba sa DS i u sklopu svojih programa uveo je ekspresivne art terapije kao i komplementarne terapije. Stručno osoblje iz Daun sindrom centra Banja Luka nisu više zaštitari već pomagači na licu mjesta.