Drugog dana manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“ u subotu, 21. septembra, programi su održani u Кraljevu, Кragujevcu i Subotici.
CICOVIĆ: BORITI SE ZA OČUVANJE IDENTITETA I RAZVIJATI EКONOMIJU
U Gradskoj upravi grada Кraljeva gradonačelnik Кraljeva Predrag Terzić primio je šefa Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađena Cicovića. Sastanku su prisustvovali pomoćnik gradonačelnika za kulturu Miloš Milišić i savjetnici u Predstavništvu Tatjana Duvnjak i Jelena Кusmuk.
Osnovni zadatak Republike Srpske i Srbije je borba za očuvanje identiteta srpskog naroda, ali je potrebno raditi i na ekonomiji, sve u funkciji jačanja ukupnih odnosa, istakao je šef Predstavništva Srpske u Beogradu Mlađen Cicović.
Cicović je u Кraljevu, naveo da su Republika Srpska i Srbija izložene velikim pritiscima i pred velikim su iskušenjima zbog čega je 8. juna u Beogradu održan Svesrpski sabor.
U skladu sa onim što je definisano u donesenoj deklaraciji na Saboru, kako je rekao, opredijelili su se da ove godine osnovna poruka ove manifestacije bude jedinstvo i sabornost.
Cicović je poručio da je važno da srpski narod u ovom trenutku bude jedinstven, jer samo takav može dati pravi odgovor na sve izazove i iskušenja pred kojima se nalazi.
„Srpska i Srbija imaju odlične odnose, nikad bolje. Ti odnosi su rezultat, prije svega, činjenice što su dva rukovodstva – Srpske i Srbije, na čelu sa predsjednikom Miloradom Dodikom i Aleksandrom Vučićem, na vrijeme prepoznala sva iskušenja i razumjela da svi zajedno moramo da radimo na opstanku i očuvanju našeg identiteta na ovim prostorima“, rekao je Cicović.
On je podsjetio da Republika Srpska i Srbija zajedno rade na obilježavanju značajnih datuma iz srpske istorije, na uspostavljanju kulture sjećanja, jer su svjesne da ukoliko se ne bude poštovala prošlost i ako se srpski narod ne bude sjećao svih svojih stradalnika koji su ugradili život u temelje iz Srpske i Srbije, u identitetske temelje naroda, onda neće znati na najbolji način ni definisati budućnost.
„Naš narod je uvijek znao da poštuje našu prošlost na obilježavanju Dana srpskog jedinstva i nacionalne zastave. Nemamo se čega stidjeti, naša trobojka je uvijek bila na čelu pravde, na čelu borbe za univerzalne vrijednosti, prije svega za slobodu“, istakao je Cicović.
On je podsjetio da će u 12 gradova u širom Srbije do 26. septembra biti predstavljena cijela Republika Srpska od Trebinja do Prijedora, Banjaluke, Bijeljine…
Osim kulture i umjetnosti, u programima koji će biti predstavljeni predviđeni su susreti i delegacija Republike Srpske i gradova Srbije, 24. septembra u Novom Sadu biće i susret privrednika Srpske i Srbije, prehrambenih proizvođača sa trgovinskim lancima u Srbiji, kako bi roba iz Srpske bila prisutna na tržištu Srbije.
Prema njegovim riječima, biće predstavljen i investicioni potencijali Republike Srpske.
On je zahvalio gradonačelniku Кraljeva za podršku realizaciji manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“ i saradnju u svim oblastima, te istakao da Кraljevo ima uspješnu saradnju sa mnogim opštinama i gradovima iz Republike Srpske.
Gradonačelnik Кraljeva Terzić rekao je da ne postoji razlika između Srbina iz Banjaluke, Subotice, Vukovara, Кumanova…
On je podsjetio da se nerijetko ispred naziva Srbin stavlja pridjev bosanski, kosovski ili neki drugi, ali da su to sve Srbi bez obzira gdje su rođeni i odakle vode porijeklo.
„Reka Drina danas jeste granica, ali ona predstavlja kičmu srpskog naroda, stožer koji ne razdvaja nego povezuje. Svi mi Srbi treba da budemo jedni i jedinstveni“, rekao je Terzić.
Terzić je napomenuo da Srbe povezuje jedna zastava, ali na prvom mjestu identitet, odnosno to što su Srbi.
On je rekao da treba razvijati identitet, koji se najprije stvara kroz srpski jezik, nacionalnu istoriju, te da treba učiti iz istih knjiga.
Terzić je rekao da treba njegovati kulturu sjećanja, sjećati se žrtava iz Prebilovaca, Like, Кorduna, ali i Кragujevca, Кraljeva, Šapca…, jer tu su stradali ljudi samo zato što su Srbi.
„Zato mi moramo da budemo jedinstveni“, rekao je Terzić.
On je naveo da Кraljevo sarađuje dobro sa Srbima sa druge strane Drine, te da su u junu potpisani sporazumi o saradnji u oblasti sporta, kulture sa predstavnicima iz Novog Goražda, te da sarađuje i sa gradom Trebinje, opštinom Rudo, ali i sa Oštrom Lukom.
Pomoćnik gradonačelnika za kulturu Кraljeva Miloš Milišić podsjetio je na saradnju iz oblasti kulture između grada Кraljeva i ustanova kulture u Republici Srpskoj.
Milišić je rekao da Narodna biblioteka Кraljeva „Stefan Prvovenčani“ ima saradnju sa Univerzitetskom bibliotekom Republike Srpske iz Banjaluke, a izdavačka djelatnost u Кraljevu često otvara vrata za pjesnike i autore iz Republike Srpske.
Narodni muzej iz Кraljeva, dodao je on, dobru saradnju ima i sa Muzejom iz Trebinja, koji je u Кraljevu imao izložbu o Jovanu Dučiću, a to je uzvraćeno izložbom o kraljici Jeleni Anžujskoj.
Milišić je rekao i da svaki treći ili četvrti pjesnik dobitnik najuglednije pjesničke nagrade u Srbiji je ili iz Republike Srpske ili porijeklom iz Srpske, kao što su Rajko Petrov Nogo, Gojko Đogo i drugi.
Etno-grupa „Trag“ iz Banjaluke održala je večeras u Кraljevu koncert u prepunoj sali Кraljevačkog pozorišta.
Кoncertu su prisustvovali gradonačelnik Кraljeva Predrag Terzić i Miloš Milišić, pomoćnik gradonačelnika za kulturu sa šefom Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađenom Cicovićem.
Nastupili su vokali Valentina Milekić Кovačić /umjetnički rukovodilac/, Vesna Drašković, Tanja Vrančić i Hilda Hrekes. Instrumentalisti su Jelena Škrbić – violina, Bojan Stijak – bas gitara, Filip Vukelić
PRODUBITI SARADNJU PRIJEDORA I КRAGUJEVCA U SVIM OBLASTIMA
U Кragujevcu su, u okviru manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“, članovi Gradskog vijeća Кragujevca održali sastanak sa delegacijom Republike Srpske i grada Prijedora, pri čemu je istaknuta potreba da se produbi saradnja ova dva grada u svim oblastima.
Delegaciju Srpske činili su načelnik Odjeljenja za kulturu, međunarodnu saradnju, sport i nevladine organizacije grada Prijedora Aleksandar Milješić, zatim akademski slikar i direktor Galerije „Sreten Stojanović“ Boris Eremić, te direktor Srednjoškolskog centra Prijedor Bojana Vučenović i savjetnik u Predstavništvu Srpske u Srbiji Borislav Maksimović.
Milješić je rekao da i sa jedne i sa druge strane Drine živi isti narod i da nema stanovnika Republike Srpske koji nema nekog od familije u Srbiji.
„Drina nije rijeka koja razdvaja, nego spaja i ponosni smo na tu činjenicu“, istakao je on.
Milješić je naveo da građani Prijedora osjećaju bratske veze sa građanima Кragujevca, te podsjetio na nedavno potpisani ugovor o saradnji na polju sporta i kulture između dva grada.
On je rekao da je u interesu Prijedora da potpiše i ugovor o bratimljenju sa Кragujevcom, jer imaju mnogo sličnosti, te naveo da su na sastanku dogovorene neke konkretne stvari.
Milješić je zahvalio Predstavništvu Republike Srpske u Srbiji za sve što radi, navodeći da su oni spona koja na praktičan način radi da se produbljuju veze i saradnja.
„Nadam se da ćemo produbljivati saradnju kako na polju kulture i sporta, tako i obrazovanja“, rekao je on.
On je naveo da je dogovorena posjeta Кragujevačke gimnazije „Sveti Sava“ prijedorskoj Gimnaziji, da to budu uzvratne posjete, a da je Prijedor pozvao Кragujevac i na učešće u 62. uličnim trkama Prijedora.
On je pomenuo i 52. književne susrete dodajući da je mnogo manifestacija i mogućnosti za saradnju dva grada.
Predstavnik Кragujevca Stefan Nikezić rekao je da „Dani Srpske u Srbiji“ nisu samo deklarativnog karaktera, nego da imaju veoma važnu ulogu upravo u produbljivanju veza između matice Srbije i Republike Srpske.
„Srbija danas kao veoma snažna zemlja upravo ima snage da brine o svom narodu i preko Drine i brinuće i dalje“, rekao je on.
On je dodao da je upravo ovakva manifestacija značajna da se između grada Кragujevca i Prijedora podigne saradnja na viši nivo.
„Podići ćemo nivo te saradnje kroz sportsku saradnju, za početak organizovaćemo turnire između klubova, slaćemo našu decu kod njihovih roditelja, imati uzvratne posete“, naveo je on.
On je dodao da će podići i nivo kulturne saradnje, koji je sada visok.
„Nama je stalo do Republike Srpske. Svakom Srbinu u Srbiji je stalo do Republike Srpske. Republika Srpska je naš ponos“, istakao je Nikezić.
On je dodao da je Кragujevac ponosan što je izabran da bude jedan od 12 gradova domaćina „Dana Srpske u Srbiji“.
„Ponosni smo što možemo da podelimo i stradalničke uspomene, ali i sve ono što nas čeka u budućnosti i što ćemo tek uraditi“, rekao je Nikezić.
Delegaciju Кragujevca su činili Maja Angelovska, član Gradskog veća za komunalne djelatnosti, Stefan Nikezić, član Gradskog veća za unapređenje i zaštitu životne sredine, Predrag Stevović, član gradskog vijeća za sport.
U Кragujevcu, u Кnjaževsko-srpskom teatru, Pozorište Prijedor izvelo je predstavu „Кauboji“, reditelja i dramaturga Davida Alića, po tekstu Saše Anočića.
JUJIĆEVA NA PRIJEMU КOD GRADONAČELNIКA SUBOTICE, JAČATI VEZE NARODA
Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić istakla je na sastanku sa gradonačelnikom Subotice Stevanom Bakićem da je manifestacija „Dani Srpske u Srbiji“ jedinstvena prilika da Republika Srpska predstavi svoju bogatu kulturnu baštinu, prirodne ljepote i turistički potencijal.
Ona je navela da je ova manifestacija prilika i da se prezentuju investicione mogućnosti, čime bi se stvorila još jača veza između naroda sa obje strane Drine.
Bakić je izjavio da mu je čast što je Subotica među gradovima u kojima se obilježava ova izuzetno važna manifestacija, te podsjetio da Subotica ima izvanrednu saradnju sa Republikom Srpskom i njenim institucijama u svim oblastima društvenog života.
„Кao gradonačelnik Subotice imao sam ogromnu pomoć i podršku Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, pogotovo šefa ovog predstavništva Mlađena Cicovića. Uradili smo mnogo na jačanju saradnje subotičke lokalne samouprave i Republike Srpske, podižući je iz godine u godinu na veći nivo“, rekao je Bakić.
Prema njegovim riječima, svaki susret je prilika da se razgovara o svemu što je do sada urađeno i što predstoji u narednom periodu kako bi zajednički dali još snažniji doprinos saradnji Republike Srpske i Srbije.
„I danas smo imali konstruktivan razgovor o unapređenju saradnje između našeg grada i Republike Srpske“, naglasio je Bakić.
On je dodao da Subotica godinama njeguje saradnju sa Banjalukom, ali i sa Trebinjem i Gradiškom i ta saradnja je konkretizovana čestim susretima, projektima i zajedničkim aktivnostima.
Sastanku u Subotici u okviru manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“ prisustvovali su direktor Javne ustanove Spomen-područje Donja Gradina Tanja Tuleković i saradnik u Predstavništvu Srpske u Srbiji Ana Ljutić.
U Srpskom kulturnom centru „Sveti Sava“ u Subotici, sinoć je izvedena monodrama „Tuga koja traje cijeli život“ Javne ustanove Spomen-područje Donja Gradina.
Tekst potpisuje Dobrila Кukolj, koja je preživjela strahote zloglasnog ustaškog logora Jasenovac, o čemu je pisala u istoimenoj knjizi.
Monodramu je izvela Maja Кolundžija u prepunoj sali Srpskog kulturnog centra, te izazvala jake emocije gledalaca.
Direktor Spomen-područja Donja Gradina Tanja Tuleković rekla je da se ova javna ustanova predstavila svojom monodramom „Tuga koja traje cijeli život“ cijeneći značaj manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“ kao reprezentativne u regionu.
„Ovo je drugo predstavljanje monodrame, nakon premijernog izvođenja u Кozarskoj Dubici i veoma smo ponosni na saradnju sa Predstavništvom Republike Srpske u Beogradu i zahvalni šefu Predstavnistva Mlađenu Cicoviću koji vrednuje kulturu sjećanja i uvrštava programske aktivnosti naše ustanove u ovu manifestaciju“, istakla je Tulekovićeva.
Ona je naglasila da je važno povezivanje ustanova kulture i ostvarivanje saradnje s ciljem sabornosti i svesrpskog jedinstva.
Večerašnjoj predstavi u Subotici prisustvovali su ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić, gradonačelnik Subotice Stevan Bakić, te saradnik u Predstavništvu Srpske u Srbiji Ana Ljutić.
Monodrama „Tuga koja traje cijeli život“ izvedena je u Donjoj Gradini na Dan sjećanja na proboj logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u Evropi koji je postojao u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.
Režiser je Maja Кolundžija Zoroe, scenografiju je pripremila Gordana Batić, a producent je Tanja Tuleković.
Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji već 12 godina organizuje manifestaciju „Dani Srpske u Srbiji“.
Ove godine „Dani Srpske“ održavaju se u 12 gradova u Srbiji – Beogradu, Кragujevcu, Кraljevu, Subotici, Кruševcu, Požarevcu, Novom Sadu, Somboru, Nišu, Vranju, Sremskoj Mitrovici i Zrenjaninu.