U porti manastira Krušedol na Fruškoj gori danas je održan tradicionalni Krajiški crkveno-narodni svesrpski sabor „Krušedolska zvona 2025“ koji je okupio veliki broj Krajišnika, njihovih potomaka i prijatelja.
Druženju i evociranju uspomena na zavičaj prethodila je liturgija i parastos svim Srbima stradalim i nestalim tokom 20. vijeka, koji je u crkvi Blagoveštenja Presvete Bogorodice služio Njegovo preosveštenstvo vladika sremski Vasilije.
Nikola Vukelić iz organizacionog odbora manifestacije rekao je Srni da je današnje druženje prilika da se prijatelji sretnu i podsjete na stari kraj koji nose u sebi.
„Kada smo već tamo izgubili i prava i imovinu da se bar sačuva uspomena da je srpski narod živio na tim prostorima“, rekao je Vukelić.
On je napomenuo da ovu manifestaciju organizuju već 19 godina, što znači da je ljudima sa tih prostora stalo do očuvanja sjećanja.
Najavio je da će jubilarni 20. Sabor naredne godine biti organizovan na najvišem nivou, uz veliki broj učesnika.
Današnjem saborovanju prisustvovao je i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Srbije Demo Beriša, predstavnici Vlade Srbije, zavičajnih udruženja i mnogi drugi.
„Krušedolska zvona 2025“ organizovali su Udruženje Srba iz Hrvatske, u saradnji sa Asocijacijom izbjegličkih i drugih udruženja Srba iz Hrvatske, Zavičajnim klubom „Slavonija“ iz Inđije i Eparhijom sremskom, uz podršku Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.