Drugog dana nastupa na 45. Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu, u petak, 23. februara, izlagače iz Republike Srpske posjetili su Zlatan Klokić, ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske, Denis Šulić, ministar trgovine i turizma Republike Srpske, Đorđe Milićević, ministar bez portfelja u Vladi Srbije zadužen za dijasoporu, i Nikola Selaković, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije.
Ministra Klokića i ministra Milićevića na štandu su dočekali šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović i predstavnici Ministarstva trgovine i turizma Srpske.
Ministar Klokić je izjavio da je važno da se turistički kapaciteti i potencijali Srpske predstave, ne samo građanima Srbije, nego i šire jer je ovo jedan od najvećih turističkih sajmova u regionu.
„S obzirom na to da je ovo sajam međunarodnog karaktera, ovo je prilika da se Republika Srpska predstavi u najboljem svjetlu sa svim onim čime može da se diči“, rekao je Klokić novinarima.
On je kao primjer naveo olimpijsku ljepoticu Jahorinu, banjske komplekse, prelijepo Trebinje, rijeku Drinu, nacionalne parkove i sve ono zbog čega ljudi dolaze u Republiku Srpsku.
„O tome svjedoče podaci da se iz godine u godinu bilježi sve veći broj turista i noćenja u Republici Srpskoj“, istakao je Klokić.
Milićević je rekao da je saradnja u turizmu Srbije i Republike Srpske samo jedna od oblasti saradnje i zajedničkog djelovanja i podrške Srbije Srpskoj, ali i obrnuto.
„Više puta sam govorio i u Srbiji i u Srpskoj da smo mi isti narod i da Drina nije nešto što nas razdvaja, nego kičma koja nas spaja. Zadovoljstvo mi je što sam danas u prilici da sa ministrom Klokićem i njegovim saradnicima budem ovde u, kako su definisali, `ulici Republike Srpske’“, rekao je Milićević.
On je naveo da nikada nije dovoljno vremena da se upoznaju sve prirodne ljepote Srpske i Srbije, dodajući da je ovaj sajam turizma iskoristio da se podsjeti prirodnih ljepota Srbije i Srpske, kao i da će posjetiti neku od destinacija, ako mu vrijeme dozvoli.
„Moja poruka građanima koji žive u Republici Srpsko i u Srbiji jeste – nema razloga da idete na neke predaleke destinacije. Dovoljno je da budete u Srbiji da posetite banje, prirodne lepote. I dovoljno je da dođete do Republike Srpske, nije daleko i da vidite sve ove čari i blagodeti koje su nadohvat ruke“, rekao je Milićević.
On je istakao da je turizam, sudeći po parametrima, i u Srbiji i u Srpskoj u fazi ekspanzije, te da vjeruje da će tako biti i u narednom periodu.
Ministri Klokić i Milićević na štandu Predstavništva i TORS-a prisustvovali prezentaciji gastro ponude Bijeljine, a u pratnji šefa Predstavništva Mlađena Cicovića obišli su i štandove turističkih organizacija Banje Luke, Trebinja i Istočnog Sarajeva.
Na štandu Predstavništva i TORS-a u 12 sati održana je i prezentacija banja Republike Srpske u organizaciji Udruženja banja Republike Srpske i Privredne komore Republike Srpske. Predstavljene su banje „Vrućica“, „Dvorovi“, „Kulaši“, „Mlječanica“, „Vilina vlas“ i Terme „Ozren“.
Sekretar Udruženja turizma i ugostiteljstva u Privrednoj komori Republike Srpske Dragana Šobot rekla je novinarima da Republika Srpska raspolaže sa velikim brojem termalnih izvora, sa osam banjskih centara, koje prate sve moderne standarde razvoja i u segmentu liječenja i segmentu velnesa i zdravog života i istakla da je ovaj segment turizma u velikoj ekspanziji u Srpskoj.
Šobotova je napomenula da se Grupacija banja Privredne komore Republike Srpske i ove godine predstavlja na ovom prestižnom sajmu turizma u Beogradu.
Izvršni direktor za medicinski sektor Specijalne bolnice za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Mlječanica“ iz Kozarske Dubice Mile Čeko je rekao da je u toku veliki projekat izgradnje ove zdravstvene ustanove, koji uključuje izgradnju bolničkih, ali i preventivnih kapaciteta.
„Radi se o turističko-zdravstvenom centru. Otvorili smo nov hidroblok, koji je srce ove priče izgrađen na više od 1.500 metara kvadratnih. Radi se o savremenim bazenima za rehabilitaciju“, rekao je on.
Čeko je dodao da je izgrađen i savremeni hiperbarični centar, koji uključuje osmomjesnu hiperbaričnu komoru i dvije jednomjesne, a izgrađeno je i bungalovsko naselje kapaciteta 50 postelja.
On je podsjetio da je ranije urađen savremeni dijagnostički centar koji posjeduje viskokvalitetni digitalni CT, EKG kabinete, ultrazvučne kabinete, a otvoren je potpuno novi kabinet za osteodenzitometriju i potpuno novi objekat za rehabilitaciju polupokretnih i nepokretnih pacijenata sa 48 postelja.
„Novo je što smo implementirali i robotsku rehabilitaciju. Ali na tome se ne završava ciklus investiranja u našu zdravstvenu ustanovu, jer želimo da pariramo sličnim ustanovama na području EU i mislim da smo taj nivo već postigli. Naša ideja je da korisnici na jednom mjestu dobiju sve neophodno za kvalitetno postavljanje dijagnoze, što je osnova za kvalitetno liječenje da se ne gubi vrijeme u obilaženju zdravstvenih ustanova“, rekao je Čeko.
Marina Todorović iz hotela Terme Ozren je rekla da nastupom na ovom sajmu ovaj hotel želi da poveća svoju posjećenost gostima iz Srbije i upozna ih sa svojom ponudom, koja se sastoji od 11 bazena, velnes i spa centar, 64 smještajne jedinice, devet luksuznih apartmana.
„U velnesu i spa centru imamo dvije finske saune, slanu sobu, parno kupatilo. Posebno smo ponosni na bazen sa geotermalnom vodom, gđe je temperatura 38 stepeni. Svi bazeni su u funkciji tokom cijele godine“, rekla je Todorovićeva.
Izvršni direktor Zdravstveno-turističkog centra Banja Vrućica Aleksandar Radošević rekao je da je ovaj centar najveći banjsko-rehabilitacioni kompleks u Republici Srpskoj, sa četiri hotela i hiljadu kreveta.
„Prošla godina nam je bila rekordna sa 244.000 noćenja, a oko 40 odsto noćenja su bilo gosti iz inostranstva, od čega oko 10.000 gostiju iz Srbije“, rekao je on, najavljujući veliku investiciju, odnosno završetak nove bolnice koja će biti veliki dijagnostički centar i imati operacione sale.
Time će se, kaže Radošević, napraviti velik skok u pružanju zdravstvenih usluga, a pored toga radi se i velnes, kao i sportsko-rekreativne i kongresne ponude, a ove godine očekuju više od 250.000 noćenja.
Šef Recepcije u Zdravstveno-turističkom centru Banje Kulaši Daliborka Malečević je rekla da je za ovu banju karakteristična visoko alkalna voda, oligomineralna iz više izvora, koja je dobra za psorijazu, ekceme, akne, dermatitise, odnosno za kožna i reumatska oboljenja, a dobra je i da se pije za mokraćne puteve, oboljenja bubrega, izbacivanje malih kamenčića i za ginekološke probleme.
„Imamo dosta gostiju iz Srbije i regionu, kapaciteti su uglavnom popunjeni tokom cijele godine, a na mjesečnom nivou to je oko 3.000 noćenja““ rekla je ona. Na reprezentativnom štandu Predstavništva Republike Srpske u Srbiji i Turističke organizacija Republike Srpske u hali jedan Beogradskog sajma, kao i na štandovima lokalnih turističih organizacija i subjekata, predstavljeni su turistička ponuda i potencijali Srpske.
Turistička ponuda Republike Srpske ove godine je prvi put na Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu objedinjena na jednoj lokaciji, odnosno 10 izlagača iz Srpske na prostoru od 326 metara kvadratnih predstavlja ljepote i ponudu Republike posjetiocima Beogradskog sajma.
Na štandovima turističkih organizacija Banjaluke, Trebinja, Istočnog Sarajeva (Jahorina), Bijeljine, Višegrada i Brčko distrikta, kao i na štandovima Ski-centra „Ravna planina – Stan promet“ Pale, Nacionalnog parka „Kozara“ i Banje „Mlječanica“ predstavlja se kompletna turistička ponuda i potencijali ovih destinacija, zajedno sa turističkim agencijama i drugim pružaocima usluga u turizmu.
Nastup na ovom sajmu je od velikog interesa za Republiku Srpsku, jer najveći broj posjetilaca i turista u Srpsku dolazi upravo iz Srbije i u subotu i nedelju će biti nastavljeno predstavljanje kompletne turističke ponude, destinacija i potencijala turističke privrede Republike Srpske.
Radno vrijeme za posjetioce 45. Međunarodnog sajma turizma je 22, 23. i 24. februara od 10.00 do 19.00 časova, a 25. februara od 10.00 do 18.00 časova.