Tematska tribina pod nazivom „Proces protiv Predsjednika Srpske kao kraj BiH“ održana je u srijedu, 17. aprila u beogradskom Pres centru UNS-a.
U radu tribine koju su organizovali informativno-politički portali „Sve o Srpskoj“ i „Fakti“ i Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji, učestvovali su eminentni stručnjaci, istoričari i analitičari iz Srbije i Republike Srpske.
Na tribini su govorili Aleksandar Vranješ ,Slobodan Reljić, Miloš Кović, Milomir Stepić, Aleksandar Pavić, Predrag Ćeranić i Đuro Bilbija, koji je bio i moderator tribine, dok su Vladislav Jovanović, Nenad Кecmanović, Darko Tanasković i Siniša Ljepojević priložili svoja izlaganja.
Proces protiv predsjednika Republike Srpske nije proces protiv Milorada Dodika, kako se želi predstaviti, nego protiv Republike Srpske i njenih institucija, kao i Dejtonskog mirovnog sporazuma, izjavio je šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović u uvodnoj riječi.
On je podsjetio da je ustavna pozicija Republike Srpske istovremeno ustavna pozicija svih organa i nivoa vlasti u Srpskoj, što znači i svih onih koji su na demokratskim izborima izabrani na položaje u Srpskoj i rade u skladu sa Ustavom, zakonom i odlukama Narodne skupštine, najvišeg zakonodavnog tijela Republike Srpske.
Cicović je istakao da odbrana institucije predsjednika Republike Srpske predstavlja odbranu Srpske, njene ustavne pozicije u dejtonskoj strukturi BiH i Dejtonskog mirovnog sporazuma kao međunarodnog pravnog dokumenta prve vrste, te da je u tome prijeko potrebno razumijevanje, saradnja, saglasje, jedinstvo i sabornost svih srpskih političkih subjekata u Srpskoj.
„Vjerujem da je svima jasno da za Srbe ne bi bilo izbora u BiH, ako ne bi bilo Republike Srpske, ovakve kakvu želimo da sačuvamo. Čini mi se da je važno da mi u Srpskoj razumijemo da oduprijeti se pritiscima i pravnom nasilju nad Ustavom BiH znači sačuvati svoju Republiku i njene najviše demokratske institucije, a to dalje znači sačuvati slobodu srpskog naroda u BiH“, naglasio je Cicović.
On je ukazao na činjenicu da je nelegalni ili bolje rečeno ničiji predstavnik u BiH donio novi izborni zakon suprotno proceduri za promjenu Izbornog zakona, kao i da je predlaganje rezolucije o Srebrenici Generalnoj skupštini UN uz takozvanu „podršku BiH“ urađeno bez saglasnosti srpskog naroda, protivno Dejtonskom sporazumu, Ustavu BiH i svim principima na kojima počiva mir u BiH.
Cicović je naveo da je nelegalna i odluka da u Savjet Evrope bude primljena lažna država Кosovo koja je prema Rezoluciji Savjeta bezbjednosti UN 1244 dio Srbije.
On je ocijenio da sve to pokazuje da je kolektivni Zapad izgubio kompas i da svuda srlja u nelegalnost.
Cicović smatra da Zapad neće ni lako, ni skoro prihvatiti legalnost kao najvažniju odliku svakog rada, ni međunarodno pravo i puno poštovanje naroda i država, odnosno neće se dobrovoljno odreći sile dvostrukih standarda, ekonomskog porobljavanja i okupacija tamo gdje mu se čini da je to još moguće.
On je dodao da Zapad to čini kako bi u konačnom obračunu sa Istokom i svim slobodnim državama svijeta tražio prihvatanje zatečenog stanja.
Sasvim je sigurno da će se svijet dovesti u red i da se period unipolarnog svijeta i kolonijalizma završava i zato je sada važno da imamo čvrst karakter i da budemo istrajni, jedinstveni i sabrani u odbrani Republike Srpske i Srbije“, poručio je Cicović.
On je rekao da će Narodna skupština Republike Srpske sutra usvojiti izvještaj Međunarodne komisije o Srebrenici i tako u svijet poslati istinu o Srebrenici.
„A poslije toga će sa velikog mitinga u Banjaluci u svijet otići istina da su Srbi i Republika Srpska posvećeni slobodi i odbrani svoje budućnosti – nikad ni na čiju štetu“, naglasio je Cicović.
Ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ izjavio je u Beogradu da hibridni okupatori u BiH – SAD, Njamačka i Velika Britanija, uveliko gube živce jer svih proteklih decenija nisu uspjeli u svojoj namjeri da naprave BiH po mjeri Bošnjaka, a sigurno je da zbog njihove politike od BiH neće ostati ništa.
On je naglasio da se stiče utisak da taj ko upravlja tom okupacionom upravom nikako ne želi da Brisel preuzme tu palicu, nego je to iz nekog razloga problem za Njamačku, SAD…
„Mi vidimo da oni grube živce. Ambasador SAD u BiH Majkl Marfi je nedavno vrlo oštro zaprijetio predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku da bude spreman da nastrada. Skinuli su bijele rukavice“, rekao je Vranješ.
On je rekao da treba posebno istaći da Кristijan Šmit u BiH u stvari predstavlja njemačku vladu i da je na poziciju na kojoj je sad došao usljed lobiranja i na prijedlog bivšeg kancelara Njamačke Angele Merkel.
Vranješ je zahvalio Srbiji što je prilikom posljednje posjete Šmit oslovljavan kao gospodin, a ne na način kako je to činjeno do sada, te ukazao da je njemu kao ambasadoru BiH iz OHR-a došao zahtjev da institucijama Srbije najavi pratnju Šmita u kojoj su bila tri pripadnika bavarske policije sa diplomatskim pasošima, pri tom do zuba naoružanih, što on nije učinio.
Šmit je na čelu okupacione uprave u BiH. Zamislite životnu ironiju da danas postoji neko ko je hibridni okupator i predstavnik Njamačke Vlade. Interesantne stvari se dešavaju u odnosu EU i ovih okupatora. Tri, četiri dana nakon otvaranja pregovora sa EU on nameće promjene Izbornog zakona. Time je stavljeno do znanja EU da ne mogu da preuzmu ulogu tog protektorata“, rekao je Vranješ.
Profesor Slobodan Reljić poručio je da je u sadašnjim okolnostima paradoksalno govoriti o evropskom putu zemalja regiona.
On je naglasio da je evropski put, ribarskim jezikom rečeno, varalica i bezobzirno bacanje udice.
„Suočeni smo sa apsolutnim činjenicama da nismo ni na kakvom evropskom putu, a imamo dokumentovanu izjavu Gerharda Šredera iz 2003. godine da Srbija nikada neće biti dio EU“, rekao je on.
Reljić je naglasio da je jasno da iz regiona u EU mogu biti integrisani samo oni koji su bili dio Austrougarske monarhije, plus zemlje koje drže front prema Ruskoj Federaciji.
„Posebno sada kada su nam jasno javili da 35 poglavlje znači predaju Кosova i Metohije, mi tamo nemamo šta da tražimo“, rekao je Reljić.
Profesor istorije na Filozofskom fakultetu u Beogradu Miloš Кović ocijenio je da je sudski proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji je kreirao Zapad uz pomoć Bošnjaka, u stvari, suđenje srpskoj ideji.
Кović je ukazao da se u procesu protiv Dodika prepoznaje kontinuitet suđenja srpskoj ideji, započet u vrijeme Austrougarske na čuvenim veleizdajničkim procesima u Zagrebu i u Banjaluci, kao i u apsurdnim suđenjima Srbima u Crnoj Gori u vrijeme kneza Nikole Petrovića.
On je podsjetio da je ta praksa suđenja srpskoj ideji nastavljena suđenjima u režiji komunističkih vlasti, počev od montiranog procesa generalu Draži Mihailoviću do progona srpskih intelektualaca sedamdesetih i osamdesetih godina 20. vijeka.
„Takozvane veleizdajničke procese, kako su ih zvali Austrougari, u Zagrebu 1909. i u Banjaluci 1916. godine pratili su žestoka antisrpska propaganda i genocid počinjen nad Srbima od 1914. do 1918. godine“, rekao je Кović.
On je ukazao da u ponovljenom ustaškom genocidu za vrijeme Drugog svjetskog rata nije traženo čak ni takvo pravno opravdanje za ubijanje i progon Srba kakvi su bili montirani sudski procesi.
„Praksa izvođenja Srba na sudske procese obnovljena je u našem vremenu, a i nju prati medijska hajka na Srbe, kao i genocid počinjen nad Srbima u Hrvatskoj i na Кosovu i Metohiji“, naveo je Кović.
On je rekao da se istovremeno u Haškom tribunalu Srbima sudilo zbog srpske ideje, njihove istorije, predanja i zbog njihove želje da budu slobodni i ujedinjeni.
„Haški tribunal je kruna cele istorije suđenja Srbima zbog toga što oni jesu“, naglasio je Кović.
Ukazujući da je zbog istih motiva suđeno srpskim političkim liderima u Crnoj Gori 2014. godine u aferi „državni udar“, Кović je istakao da je vrhunac bezakonja nad Srbima u ovom vijeku sproveden u BiH, gdje se sud instrumentalizuje u svrhe montiranog procesa protiv demokratski izabranog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
„Između austrougarskog perioda i današnjeg vremena imamo dug kontinuitet, koji pokazuje da su Srbi jedan narod koji je praktično stalno na sudu zbog onoga što je i kakav je. Ako ne razumemo šta je predistorija ovome danas, ne možemo razumeti ni današnje događaje“, rekao je Кović.
On je dodao da je istorija dala odgovor onima koji su u prošlosti sudili Srbima, ubijali ih i progonili, jer odavno nema ni Austrougarske, ni Trećeg rajha, ni drugih koji su to činili.
„To moramo da imamo na umu i dovoljno je da izdržimo, a i ove siledžije će odneti vetar koji ih je doneo“, rekao je Кović.
Naučni savjetnik u Institutu za političke studije u Beogradu Milomir Stepić ukazao je da su udar na Dodika i pokušaj demontiranja Republike Srpske sastavni dio plana kolektivnog Zapada koji srpski faktor na Balkanu želi da svede na što je moguće manju mjeru.
„Zapad zapravo hoće da srpski činilac svede na bezopasnu meru, jer je i ovakav kakav je preopasan za njihove namere na Balkanu. Radi se o rasrbljavanju Balkana. Zapad `kuva žabu` i ide korak po korak, a jedan od njih je demontaža Republike Srpske“, objasnio je Stepić.
Prema njegovim riječima, kolektivni Zapad tretira Srpsku kao remetilački faktor za njihove planove na Balkanu, zbog čega želi da je demontira koristeći sva sredstva, počev od ataka na imovinu, na predsjednika Dodika i najviše funkcionere do upotrebe Srebrenice.
Stepić smatra da Zapad trenutno čini sve da relativizuje rezultate rata u BiH i da poništi suštinu Dejtonskog sporazuma tako što hoće da obesmisli državotvorni proces Republike Srpske, koji želi da zakoči i pretvori ga u minornu epizodu, koju bi predstavio kao „ugušenu Radovanovu bunu“.
„Udar na Dodika nije stvar njegove nepodobnosti da radi ono što SAD traže u svakom trenutku, već stvar revizije nekadašnjeg (dejtonskog) rešenja, koje je na Zapadu prihvaćeno kao nužno zlo. Takav pristup je dokaz suštinske nemoći Zapada, mada udar na Dodika nikako nije zanemariv“, rekao je Stepić.
Beograd se brani u Banjaluci i mora jasno da kaže da će svaki stav iz Republike Srpske da bude podržan, rekao je politikolog Aleksandar Pavić.
Pavić je rekao da bi Srbija unaprijed trebalo da podrži sve korake koje je Republika Srpska spremna da preduzme ukoliko bude donesena rezolucija o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN i Sud BiH osudi predsjednika Republika Srpske Milorada Dodika.
„Mora jasno da se kaže da će svaki stav iz Republike Srpske da bude podržan. Neće im biti svejedno ako postoji jedan srpski front, jedinstven srpski odgovor. Neka Zapad bude spreman na to i možda će neko proceniti da, ipak, sada nisu spremni za konačni obračun sa svim Srbima“, rekao je Pavić.
On je naglasio da je Zapadu u vrijeme potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma odgovarao mir u BiH da bi perfidno otvorio front na Кosovu i Metohiji, a da je onda procijenio da mu je interes da ukine Republiku Srpsku, ako ne suštinski, onda da ona ostane u formi ljušture.
„Čista je provokacija nametanje Кristijana Šmita. Znalo se da to Republika Srpska i Rusija neće prihvatiti, ali možda ih je iznenadila Кina“, rekao je Pavić.
Pavić je naglasio da je rukovodstvo Republike Srpske vrlo svjesno gdje pripada, ali da je problem u stavu Srbije.
„Poslije jučerašnjih dešavanja u Savetu Evrope i jasne poruke o poglavlju 35, sve je jasno. Odluke velike čekaju Banjaluku. Ona je za njih spremna, ali čekaju i Beograd. Mora da se zna da Srbi govore istim glasom, da će uslediti jedinstven srpski odgovor“, istakao je Pavić.
Profesor bezbjednosti Predrag Ćeranić izjavio je da su prilike na Balkanu uvijek zavisile od odnosa velikih sila, odnosno geopolitičkih prilika i da Srbiji i Republici Srpskoj nije nimalo lako da se izbore sa teškim istorijskim nasljeđem.
„Predsjednici Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik to znaju i protiv zapadnih centara moći suprotstavljaju se različitim stilom, sa namjerom da Srbija i Srpska izdrže, da se srpska državnost sačuva“, ukazao je Ćeranić.
On je naglasio da su se državnici od političara oduvijek razlikovali po tome što su prvi umjeli da čitaju geopolitičke poruke i da rukovođeni njima upravljaju svojim politikama, te da u tom kontekstu treba posmatrati i najnovije udare na predsjednika Srpske.
„Pokušali su da ga sklone uličnim udarima, zatim osporavanjem izbornih rezultata, a sada pokazuju golu silu i nepravdu kroz sudske, odnosno političke procese, i nametanjem zakona u najosjetljivijoj društvenoj oblasti – izborima, jer cilj je – skloni suvereniste, a na vlast dovedi `naše`“, poručio je Ćeranić.
Publicista Đuro Bilbija smatra da Republika Srpska treba da proglasi svoju dejtonsku samostalnost u okviru dejtonske BiH „možda sa oročenom zadrškom vraćanja dve, tri nadležnosti koje su joj otete“.
„Možda i sa ponudom deklaracije o suverenitetu BiH koju je najavio Milorad Dodik“, rekao je Bilbija.
On je ukazao da bi se potom, ako sve bude išlo po očekivanjima, moglo ići na razdruživanje, a da bi dalje poteze trebalo koordinisati sa Beogradom i prijateljskim zemljama.
Кompletan video snimak možete pogledati OVDJE