Danas (19.04.2022.g.) je u Pres centru Udruženja novinara Srbije u Beogradu održana tribina „Rat u Ukrajini – šta znači srpska neutralnost“, u organizaciji informativno-političkih portala „Sve o Srpskoj“ i „Fakti“, uz podršku Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, na kojoj je učestvovao i srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
Na tribini su govorili: Milomir Stepić, Miloš Ković, Dragomir Anđelković, Goran Petronijević, Darko Tanasković, Nenad Kecmanović, Aleksandar Pavić, Predrag Ćeranić, Željko Budimir, Slobodan Reljić, Đuro Bilbija, a u ime organizatora i Predstavništva Republike Srpske u Srbiji pozdravnu riječ imao je Mlađen Cicović, šef Predstavništva.
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik istakao je danas da je usud i politički put srpskog naroda da bude pred stalnim i permanentnim izazovima i da se teme nameću kako bi se o njima opredjeljivali.
Dodik je na tribini „Rat u Ukrajini – šta znači srpska neutralnost“ rekao da je svijet u ozbiljnom neredu i da u ovom trenutku nemamo razloga da se nadamo nečemu dobrom, pogotovu što globalne odluke ne zavise od nas.
„Svijet se dodatno podijelio i naši hendikepi su jasni – nalazimo u zoni Balkana, koji je na neki način okružen zapadnom sferom interesa. I Srbija i Republika Srpska tu se suprotstavljaju NATO savezu koji sada dobija ozbiljne izglede da se još više ojača“, rekao je Dodik na tribini u Beogradu.
Dodik je rekao da je ova tema jedan od najvećih izazova današnjice i da će učešćem na ovom skupu pokušati da pomogne sa pozicije političkog operativca prije svega, te ukaže na neke stvari, sa čime se političari suočavaju za razliku od analitičara koji posmatraju stvari iz svoje naučno-analitičke vizure.
„Jasno je da svijet, za koji je prije nekoliko decenija ili godina bilo jasno da je krenuo sa traženjem novih puteva i razilaženjem onih koncepcija koje su dotada živjele, sa očiglednom krizom neoliberalnog koncepta, koji je tražio spas da se homogenizuje, da je to našao u početku ukrajinskog sukoba“, rekao je Dodik.
On je ukazao da je svijet u ozbiljnom neredu i to dijele gotovo svi i istakao kako misli da se radi o događaju koji je jedan od onih koji će predodrediti buduće decenije, način kako će svijet ubuduće izgledati, kako je to bilo mnogo puta do sada, na primjer poslije rušenja kula Svjetskog trgovinskog centra u Americi kada svijet više nije izgledao isto.
„To pred nas postavlja ozbiljno pitanje kao odgovorne ljude u nauci, analitici, politici, kako naći odgovore na kretanja, na dnevna pitanja“, rekao je Dodik.
On je istakao da se očigledno moraju tražiti odgovori i na koncepcijske stvari, kako bismo uputili ili stvorili dovoljno javno mnjenje da ima jasne odgovore na ova pitanja.
„Mi smo oni koji možemo da analiziramo, pratimo, gledamo sa simpatijama ili antipatijama, ali u suštini iz onoga što ja poznajem i koliko mogu da imam dodira sa donosiocima odluka, mislim da ni na jednoj ni na drugoj globalnoj strani nema jasnog koncepta gdje će se ovo završiti, kada će početi konsolidacija ili artikulacija jednog ili drugog političkog pristupa“, rekao je Dodik.
Šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović rekao je na početku tribine da Predstavništvo podržava njeno održavanje u uvjerenju da razmjene misli i ideja u vrijeme složenih odnosa u svijetu mogu značajno doprinijeti razumijevanju stanja, mogućnosti i načina djelovanja u srpskoj politici sa dvije strane Drine.
„Specijalna operacija Vojske Ruske Federacije je, pored svega očekivanog /zaoštravanja stalnog sukoba NATO – Rusija/ i neočekivanog /prvih ozbiljnijih pukotina u monolitu zapadne alijanse/, u refleksiji na ovaj dio svijeta donijela zaoštren odnos ne samo Zapada prema nama, nego su takvi postali i unutrašnji odnosi kako među entitetima u BiH, tako i u odnosima pozicija i opozicija u Repblici Srpskoj i Srbiji“, rekao je Cicović.
On je ocijenio da je gotovo postao neostvariv ideal da svaka država sama odlučuje o vlastitoj budućnosti, bezbjednosti i stabilnosti, jer je već i koncept državne neutralnosti i nemiješanja u sukobe, čini metom brojnih pritisaka i velikih rizika i iskušenja.
„Najveće pitanje je kako u svevažećoj premisi `ili ste s nama ili ste protiv nas` Republika Srpska i Srbija mogu sačuvati neutralnost – poštujući teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine, što znači i solidarnost sa žrtvama rata i kolonama izbjeglica, ali i duboko razumijevanje za rusku specijalnu operaciju“, ocijenio je Cicović.
On je izrazio uvjerenje da će učesnici tribine doći do najboljih odgovora, koji će umnogome doprinijeti jasnijem opredjeljenju i čvrstom stavu u odbrani politike srpskog naroda i njegovih država.
Kompletan snimak tribine „Rat u Ukrajini – šta znači srpska neutralnost“ možete vidjeti OVDJE