U Beogradu je u četvrtak, 5. oktobra, u organizaciji Predstavništva Republike Srpske u Srbiji i informativno-političkih portala „Fakti“ i „Sve o Srpskoj“ održana tematska tribina pod nazivom „Slijedi li konačni obračun Zapada sa Srpskom?“.
Na tribini su govorili: Vladislav Jovanović, Dragomir Anđelković, Nenad Kecmanović, Siniša Ljepojević, Aleksandar Pavić, Željko Budimir, Slobodan Reljić, Predrag Ćeranić, Aleksandar Vranješ, Srđan Perišić i Đuro Bilbija, koji je bio i moderator tribine. Pozdravnu riječ u ime organizatora dao je Mlađen Cicović, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.
Mlađen Cicović je istakao da treba uvijek imati u vidu mogućnost da sve što je Republika Srpska unijela u BiH, može i da iznese.
Podsjetio je da je Republika Srpska stvorena u miru, prije rata i da je u ratu branjena i odbranjena te da je kao država srpskog naroda u BiH „stigla“ u Dejton, gdje je samo dio svojih nadležnosti prenijela na zajedničke organe BiH.
„Ovo podsjećanje smatram uvijek potrebnim kako bi smo uvijek imali u vidu mogućnost da sve što smo unijeli u BiH možemo i da iznesemo, što dalje znači da za svaki pritisak na Republiku Srpsku, njenog predsjednika i državne organe imamo čvrst osnov za odbranu – pravnim i demokratskim sredstvima“, rekao je Cicović.
Cicović je naglasio da je na najnoviji i najžešći pritisak na Republiku Srpsku, koji po svemu sudeći predstavlja jedno koordinisano nasilje nad Ustavom, zakonima i demokratskim institucijama, narod Republike Srpske već dao snažan odgovor.
Istakao je da svi izlasci srpskog naroda na granicu svog entiteta sa parolom „Granica postoji“ ne govore samo da je granica entiteta dejtonska kategorija, nego i da je optužba protiv predsjednika Republike Srpske granica preko koje se ne može preći. Rekao je da vjeruje da konačni obračun Zapada sa Republikom Srpskom traje od početka dejtonske BiH i da su mu ovo samo posljednji trzaji u tom pravcu.
„Oni su, kao i mi, svjesni da im novi raspored snaga na planeti ne ostavlja mnogo mogućnosti i da sve što se događa u ovom dijelu svijeta više zavisi od izdržljivosti Srba u Republici Srpskoj i Srbiji, nego od snage i moći Amerike i njenih piona u EU“, naglasio je Cicović.
Izrazio je uvjerenje da će na ovoj tribini biti dati odgovori koji će biti od koristi Republici Srpskoj u „rvanju sa Zapadom i njegovim nelegalnim predstavnikom“.
„Uzgred, takav nevisoki nepredstavnik je već postao simbol upitne legalnosti Zapada da se uopšte bavi tuđim pitanjima u tuđim državama, kod onoliko problema u svojim državama i savezima”, rekao je Cicović.
Bivši diplomata Vladislav Jovanović je u izlaganju na temu „Jedinstvo potrebnije nego ikada“ rekao da se sve jačim i nerijetko brutalnim pritiscima Srbija i Republika Srpska mogu suprotstaviti jedinstvom i pravnim sredstvima jer je pravo na njihovoj strani.
Jovanović je rekao da Republika Srpska i Srbija imaju obavezu da budu budne, da se pomažu, da budu zajedno i da se odbrane, prije svega, pravnim sredstvima. Naglasio je da Republika Srpska ima čvrst temelj u Dejtonskom mirovnom sporazumu, a Kosovo je, kako je rekao, „posao bez krčmara“, jer su pravni razlozi potpuno na srpskoj strani.
„Moramo da ih obznanimo i pokažemo celom svetu šta je sve prekršeno“, istakao je Jovanović.
Jovanović smatra da bi Republika Srpska trebala da sačini neku vrstu knjige u kojoj bi se sabrali svi postupci koji su bili inspirisani time da se što više „isprazni“ Dejtonski mirovni sporazum i da se BiH pretvori u centralizovanu zemlju koja samo kao takva može da bude u NATO-u.
Republika Srpska mora da opstane jer je ulog ogroman – nije u pitanju samo to da li će BiH biti centralizovana u manjoj ili većoj mjeri, već da li će srpski narod opstati, te je i ustavna obaveza Srbije da stane uz Republiku Srpsku, rekao je politički analitičar Dragomir Anđelković u izlaganju na temu „Imperativ srpskog delotvornog jedinstva radi odbrane Republike Srpske“.
Anđelković je rekao da je pritisak na Republiku Srpsku strašan, da je prenesen na predsjednika Srpske Milorada Dodika, ali da Srpska odolijeva i mora odoljeti.
„Došli smo do pitanja – da li će pokušaj konačnog obračuna uspeti? Siguran sam da neće. Kada bi Republika Srpska izgubila svoje državne kapacitete došlo bi do masovnog egzodusa Srba i do svojevrsnog etničkog čišćenja i to Banjaluka neće prihvatiti ni po koju cenu, niti sme Srbija da prihvati“, naglasio je Anđelković.
On je napomenuo da iskustvo uči Srbe da tamo gdje nema srpske države u savremno doba, u neprijateljskom okruženju Srbi ne opstaju ili opstaju kao minorna manjina bez ikakvih prava.
„U toj borbi Banjaluka se pokazala kao čvrst i nesalomiv orah, ona brani Republiku Srpsku na način koji treba da služi kao uzor Srbiji u odbrani Kosova i Metohije i postupanju po nizu drugih nacionalnih pitanja“, ocijenio je Anđelković.
On je naglasio da se tako stiže do onoga što je ključno, a to je nacionalno jedinstvo.
„Republika Srpska je odvažna, hrabra ima odlučno rukovodstvo i narod koji je prošao kroz rat i odbraniće se šta god da se desi. Dobro je ne prolaziti kroz nove golgote, potrebno je destimulisati neprijatelje da pređu neku liniju, a ta vrsta destimulacije moguća je samo ukoliko i Srbija bude postupala makar upola odlučno kako to radi Republika Srpska”, napomenuo je Anđelković.
Prema njegovim riječima, ulog je ogroman – opstanak srpskog naroda zapadno od Drine, i ustavna obaveza Srbije je da stane uz Republiku Srpsku.
„Ustav kaže da je ona matična država srpskog naroda u celini i konačno Srbija je garant Dejtona, a Dejton se ruši. Pitanje odbrane Republike Srpske i uspeha te odbrane, a siguran sam da će ona uspeti u velikoj meri, ima odgovor i u Beogradu. U Beogradu se brani Republika Srpska, između ostalog, kao što se brani i Kosovo“, rekao je Anđelković.
On smatra da patriotska javnost u Srbiji, posebno u vrijeme pred izbore treba da nametne pitanje podrške i solidarnosti prema Srpskoj.
„Jer, ako to pitanje bude u prvom planu, ako nateramo političare da se izjašnjavaju o njemu makar pola toga će morati kasnije da poštuju, a onda Republika Srpska ima čvrste temelje. Čvrste temelje sa zapadne strane Drine već ima, a važno je da oni budu učvršćeni i sa istočne strane i sada je trenutak da se u tom pravcu mnogo intenzivnije radi”, zaključio je Anđelković.
Politikolog Nenad Kecmanović je u izlaganju na temu „Optužen je Dodik, a sudi se Srpskoj“ izjavio da Šmitu ne vrijedi da ga neki priznaju, naglasivši da on već dvije godine u BiH blamaži izlaže i međunarodnu zajednicu i Njemačku iz koje dolazi.
Kecmanović je rekao da Šmit funkcioniše u samo jednom dijelu BiH, a da ga u Banjaluci prima samo nadbiskup Franjo Komarica koji mu „okajava grijehe za sve što radi u BiH”. Kecmanović je naveo da se od Šmita u budućnost može očekivati sve i svašta, te da njegova nervoza i namjera Zapada da dovrši započeto u BiH „može da bude eksplozivna naprava koja će zapaliti novi rat, posebno jer ima Bošnjake kao topovsko meso“. On je naveo da će predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je najčešća Šmitova meta, nadživjeti i Šmita.
Kecmanović je istakao da je kolonijalni protektorat odlučio da pravosnažno optuži legalnog i legitimnog predsjednika Republike koji je prije nepunih godinu dana izabran na demokratskim i fer izborima na mandat od četiri godine.
„Ako nekome nije jasno da pucaju na Dodika, a gađaju Republiku i tvrdi da Dodik nije isto što i Srpska, što je notorna činjenica, treba da se upita zašto su se toliko okomili na njega, bez obzira na kojoj se funkciji nalazio”, rekao je Kecmanović.
Prema njegovim riječima, ako neki od Srba ne znaju odgovor, kolonijalni protektorat sigurno zna čim je pokrenuo čitav lanac lažnih mehanizama.
„Optužnicu podižu Sud i Tužilaštvo BiH kojih nema u Dejtonu, zbog toga što krši odluke nepostojećeg visokog predstavnika na osnovu neustavnih bonskih ovlašćenja. Svaka nova laž oslanja se na niz prethodnih. To je politika `fejk njuz` sa kojom je besmislen bilo kakav razgovor i ne vrijedi bilo kakav dogovor“, rekao je Kecmanović.
Politikolog Aleksandar Pavić u izlaganju na temu „Šmitova pronacistička prošlost kao jasna poruka Srpskoj i Srbima“ da se Srbi u Republici Srpskoj prema Kristijanu Šmitu trebaju ponašati kao prema nacističkom okupatoru 1941. godine, jer on kao dokazani simpatizer nacista to zaslužuje, a da Srbija treba da prestane da ga prima kao nekakvog visokog predstavnika što bi bila velika pomoć Srpskoj.
Pavić je rekao da su oni koji su podržali nacizam u Ukrajini još od vremena prije Majdana u BiH poslali Šmita i da su, šaljući ga, znali sve o njemu i kakvu naklonost prema nacizmu ima. Naveo je da je Zapad, umjesto da se bavi Šmitom, sad opet preko njemačkih medija plasirao priču da Srbi ubijaju rasne konje u Prijedoru i da time žele poručiti da oni koji su po njihovim lažima ubijali nevine u Srebrenici 1995. godine sada ubijaju i životinje.
On je ukazao da je Šmit u stvari povratak duha devedesetih, kada su Nijemci kao narod odlučili da se rehabilituju i da svu pažnju sa svoje nacističke istorije i zločina učinjenih u Drugom svjetskom ratu prebace na Srbe.
„Oni su preko nas radili na svojoj rehabilitaciji i kao `borci protiv novih nacista` činili sve da prebace istorijski beleg na Srbe, a sada Šmit kao nacistički simpatizar treba da nadzire Srbe u BiH”, rekao je Pavić.
On je naveo da je Šmit, nazivajući Srbe majmunima, pokazao svoje Hitlerovsko lice i dodao da je Republika Srpska što se tiče Šmita izuzetno čvrsta.
„Potrebno je da se svi upoznaju sa njegovom nacističkom prošlošću, a Srbija ne sme više da ga priznaje kao visokog predstavnika i da ga kao takvog prima”, rekao je Pavić.
Novinar i publicista Siniša Ljepojević u izlaganju na temu „Sankcije su oružje ali i znak nemoći“ rekao je da ne treba imati nikakve iluzije da su zapadne zemlje krenule u definitivan obračun ne samo sa Republikom Srpskom, nego i sa srpskim korpusom kompletno.
On je rekao da treba znati da Zapad nema „plan B“ ako ne uspije, nego samo „plan A”, odnosno da putem poznatih instrumenata slomi i definitivno porobi srpski narod preko Republike Srpske.
„Jako im je važano da slome Srpsku, jer je simbol otpora i spremnosti Srba da se bore za svoju slobodu i stauts. Kada sam rekao da nemaju `plan B`, to znači da su unutar `plana A` spremni aposlutno na sve”, rekao je Ljepojević.
On je dodao da je Zapadu jasno da je oružana intervencija protiv Srpske malo vjerovatna i skoro nemoguća, pa se služe drugim metodama kao što su sankcije protiv ličnosti u Srpskoj koje će intenzivnije koristiti.
„U slučaju Dodika, napad na predsjednika izabranog na izborima, napad je na cijeli srpski narod, pa i na one koji su opozicija Dodiku“, rekao je Ljepojević.
On smatra da će se te sankcije širiti i na druge ljude u Srpskoj sa ciljem da ih uplaše, a posebno one koji su u Dodikovom okruženju da izdaju demokratski izabranog predsjednika. Ljepojević je ukazao i na neformalne sankcije koje se odnose na ekonomiju, što podrazumijeva zabranu zapadnim bankama u Srpskoj da posluju sa Vladom Republike Srpske, zbog čega je prioritet za Srpsku da formira svoju državnu banku koja bi razmotrila mogućnosti finansijske saradnje sa drugim zemljama.
„Apsurd je da Vlada Srpske drži svoje depozite u zapadnim bankama i da one rade i žive od para Vlade Republike Srpske, a sada zabranjuju toj istoj vladi da raspolaže svojim novcem“, rekao je Ljepojević.
On je dodao da je cilj tih neformalnih sankcija hibridni rat, a primjenjuje se zato što Srpska ima veoma dobre ekonsmke rezultate.
Ljepojević je istakao da je prednost Srpske što je većina naroda odlučna da je brani.
„Na Zapadu nikako da shvate da Srpska nema ništa protiv Zapada, ali ima protiv onog ko je protiv njenog postojanja i interesa. Srpska sarađuje sa Mađarskom, koja je dio Zapada ali ima razumijevanja za nju i ne samo Mađarska, a to Zapad nikako ne može da shvati…Sada se došlo do zida, niti Zapad može nazad, niti Srpska“, rekao je Ljepojević.
Ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ je u izlaganju na temu „Zapadno betoniranje narativa u BiH“ reako da je delegacija britanske Ambasade u BiH boravila u Beogradu gdje se raspitivala o podršci vlasti Srbije predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i dobila odgovor da podrška postoji.
„U Beogradu je juče bila delegacija britanske Ambasade u BiH i postavljala pitanja koliko Srbija podržava Dodika. Ono što ja znam, gdje god je došla što se tiče ove vlasti i Vlade Srbije samo je čula da Dodik ima podršku“, rekao je Vranješ.
On je naveo da delegaciji britanske Ambasade u Sarajevu nije dovoljno da dobija izvještaje iz Beograda, već je došla da to ispita.
„Pazite, iz ambasade iz druge države su došli da to propitaju“, rekao je Vranješ.
On je istakao da će Zapad da nastavi sa snažnim pritiscima, da je agresivno krenuo da zaustavi srpske narative i želi da „sasiječe“ Dodika kao ličnost koja trenutno održava, kako kaže, sistem vrijednosti i simbola na osnovu kojeg se srpski narod u Republici Srpskoj identifikuje. Prema njegovim riječima, srpski simboli i istine su problem.
Vranješ je rekao da su se na meti našli i srpski narativi, odnosno kultura sjećanja i srpski identitet i vrijednosti, te da je Zapad pokušao da na suptilan i hibridan način uspostavi elitu koju bi nazvali „druga Republika Srpska“, ali nije uspio.
On je naveo da je Zapad investirao mnogo novca u određene nevladine organizacije /NVO/ i medijske portale kako bi uspostavio tu novu elitu, ali da se pokazalo da ni do danas nema nekih velikih imena iz te „druge Republike Srpske“, nema autošovinista.
„Pokušaj kroz NVO sektor, studente, podmladak partija nije iznjedrio neku novu elitu koja bi se držala narativa koje su oni definisali, da ostanemo u kalajevskom poretku gdje nismo Srbi nego Bosanci i Hercegovci pravoslavne vjeroispovijesti, lojalni državi BiH koju nazivaju građanskom, a to je projekat izgradnje nacionalne države Bošnjaka“, rekao je Vranješ.
Vranješ, koji je prethodno bio ambasador BiH u Zagrebu, naveo je da su Dodika na Zapadu označili kao vodeće odgovorno lice što je taj srpski narativ ostao tako dugo.
On je dodao da oni žele da preformulišu srpske simbole, odnosno da tvrde da je kralja Tvrtka neki „did crkve bosanske“ krunisao kraj Visokog s ciljem izgradnje nekog kulturnog koda unutar BiH, ali da to ne smije da bude „srpski kod“ i „srpski identitet”.
„Zato sad agresivnije napadaju narative, žele da uvedu verbalni delikt, da je krivično djelo bilo šta što nije u skladu sa njihovim narativnom i da idemo u zatvore“, rekao je Vranješ.
On je podsjetio i na posljednje nametanje Kristijana Šmita da se prošire kompetnecije Memorijalnog centra u Srebrenici kako bi se suzio potencijalni manevarski prostor srpskih naučnika koji imaju pravo da dovedu u pitanje sve u svijetu, a samo ne smiju o Srebrenici, jer će u zatvor. Vranješ je rekao da je Šmit gubitnik na kratkoričnom nivou u svemu i da se nada da će to biti vidljivo već naredne godine, jer ne može da opstane. On je istakao da se i u diplomatskom koru u Beogradu može čuti od nekih diplomata da se ne slažu sa načinom na koji Šmit radi.
„Kada ih pitam da li se slažu da Šmit svoju volju nametne kao zakon i da idemo u zatvor ako se oglušimo o njegovu volju i kako se to zove, jedan ambasador mi je rekao da se to zove diktatura, a može i okupacija“, ispričao je Vranješ.
On je istakao da se u svijetu sistem mijenja i da Srpska treba da izdrži neko vrijeme.
„Treba da izdržimo da li su to izbori u Sjedinjenim Državama, da li je to kraj ukrajinskog rata, da li su to izbori u Njemačkoj. Još nije kraj, ali vidimo da se stvari mijenjaju”, rekao je Vranješ.
On je dodao da su u Srpsku spremni da ulažu iz Saudijskog investicionog fonda, kao i Kinezi i Mađari, koji žele da zamijene Nijemce u projektima, ali da ni podrška Rusije nije izostala, posebno u UN.
Ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir rekao je u izlaganju na temu „Ponovni pokušaj rušenje geopolitičkog subjektiviteta Republike Srpske“ da Republika Srpska sada bije odsudnu bitku zato što se protiv nje vodi hibridni rat i jer su napadnuti predsjednik Srpske i njena teritorija preko imovine. On je istakao da u ovom periodu hibridnog rata koji se vodi protiv Srpske, treba biti vrlo oprezan i izdržati.
„Ali, treba biti i svjestan ako ovu granicu pređu, mi poslije toga nećemo imati šta da branimo. Poslije toga nemamo rezervnog položaja. Ova borba mora biti shvaćena kao odsudna bitka za opstanak Srpske. Druga strana je to shvatila kao odsudnu bitku za centralističku BiH, ne dejtonsku. Mi moramo da izdržimo, drugog izbora nemamo i pobijedićemo”, rekao je Budimir.
On je naveo da se kroz odluke Ustavnog suda i lažnog Kristijana Šmita napada funkcionalna vlast, a cilj je da Republika Srpska nema funkcionalnu vlast, što se radi u kontinuitetu na različitm novoima.
„Sada je napad izvršen na glavni simbol suvereniteta Srpske i nacionalne i suverenističke ideje u Srpskoj posljednjih godina, a to je predsjednik Milorad Dodik. Ako Dodik bude osuđen, šta da očekuju ostali funkcioneri i građani Srpske? A jasno je da poslije toga funkcionalnosti vlasti u Srpskoj ne može da bude”, naveo je Budimir.
Budimir je istakao da to nije bitka za Dodika kao ličnost nego za najvažniju instituciju Srpske, ali i za politički simbol koji je nosilac političke funkcionalnosti i suverenosti i koji mora da se političko-pravno odbrani. On je ocijenio da je za odbranu predsjednika Srpske ključan narod Srpske, koji je potpuno svjestan šta se dešava u ovom trenutku, te dodao da su seljaci svjesni da neko hoće da im uzme zemlju i znaju šta će se desiti ako ta zemlja bude knjižena ne u Banjaluci, nego u Sarajevu.
Budimir je istakao da javnost Srpske mora biti mobilisana po tom pitanju i angažovana, što je i pokazala na skupovima „Granica postoji“ da razumije te procese. Prema njegovim riječima, drugi napad na funkcionalnu vlast Srpske je napad na teritoriju preko imovine, jer je Srpska de fakto država, a cilj je da se ona deteritorijalizuje i defunkcionalizuje, da joj se „izvuče tepih“ ispod nogu kao političko-teritorijalne zajednice koja se zove Republika Srpska, tako da geopolitički subjektivitet entiteta prestane da postoji.
Budimir smatra da Šmita uopšte ne treba potcjenjivati, te dodao da on ne misli da će izbori da promijene njemačku spoljnu politiku prema Srbima, te ocijenio da je na djelu njemački imperijalizam.
„Šmita treba posmatrati kao čovjeka od zadatka, ali za sada mu to ne ide dobro. Šmit je odraz novog toba tog `zelenog nacizma`. Cilj zapadnih političara, posebno njemačkih, je bukvalno centralizacija BiH i oni su sve više uvjereni da se time ne pravi nikakva građanska država, nego bošnjačka država i islamska zajednica u BiH”, rekao je Budimir.
On je ocijenio da će novi njemački imperijalizam i uticaj na region biti sve jači, ali da je s druge strane njemački korporativni uticaj dosta mali u Republici Srpskoj, jer njemačke kompanije nisu nalazile interes u BiH i Srpskoj.
Budimir je istakao da se prema Srpskoj kumulativno djeluje finasijski i da su očekivali da će finansijski da propadne u julu, ali da je Srpska pokazala finansijsku stabilnost i da je preživjela, kao i da stvara nove odnose i nalazi novac na drugoj strani, pri čemu je ukazao i na zemlje BRIKS-a.
„Pošto nije uspio finansijski obračun sa Srpskom, sada im je konačni cilj politički obračun sa predsjednikom Srpske Dodikom“, rekao je Budimir, dodajući da time žele da pošalju poruku okupiranim zemljama, jer ako se najsnažniji čovjek porazi, kako onda nastaviti otpor na nekom nižem nivou.
On je dodao da vjeruje da Srpska ima snage i da pokazuje žilavost koju niko ne očekuje i da će izaći kao pobjednik.
„Oni su pokušali da nađu nove saradnike, to je ta nova elita u Srpskoj. Narativi Zapada u Srpskoj nisu uspjeli, ali su uspjeli da naprave u nekim političkim elitama svoje saradnike. To nisu mladi ljudi, ali su saradnici koji su spremni da prihvate centralističku BiH, da Srbija nije matica i da postoje neki bosanski Srbi. Ti ljudi sjede i u parlamentu Srpske“, rekao je Budimir.
On je dodao da su to ljudi koji nikada nisu bili u Rusiji dok su bili na visokim funkcijama, i to su oni koji primaju Šmita.
Dekan banjalučkog Fakulteta bezbjednosnih nauka Predrag Ćeranić rekao je u obraćanju na temu „Pozadina napada na Srpsku“ i odgovor da je više nego jasno da je optužnica protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika politički čin, pravno potpuno neosnovan i još jedan dokaz da kolonijalizam postoji i to u Evropi.
„BiH je zemlja u kojoj stranac donosi akt kojim se svaka neposlušnost, odnosno nesprovođenje njegovih naredbi, tretira kao krivično djelo. Apsurd je tim veći što je `prestup` predsjednika Dodika u potpisivanju zakona koji je donio parlament, što je njegova ustavna obaveza”, istakao je Ćeranić.
On je naglasio da je osnovni cilj podizanja optužnice to da se uklanjanjem predsjednika Srpske, koji je pružio snažan otpor antidejtonskim aktivnostima, Republike Srpska svede na praznu ljušturu.
„Bez prava na imovinu, ona bi osim ekonomskog slabljenja doživjela i političko poniženje. Sve bi za posljedicu imalo postepeno curenje kapitala i stanovništva, i na kraju bismo imali situaciju kakvu gledamo na Kosovu i Metohiji – obespravljen narod, uz svakodnevna premlaćivanja i privođenja uz žmurenje takozvane međunarodne zajednice”, rekao je Ćeranić.
On je dodao da se ovo u Srpskoj ne može postići bez kooperativne vlasti koja se nastoji nametnuti kroz ekonomske pritiske, političke ucjene, organizovanje protesta i „ko zna koliko neuspjelih `obojenih revolucija`“. Prema njegovim riječima, stiče se utisak da je, osim političkog urušavanja Srpske, još veći cilj stvaranje haosa na području koje je definisano kao „zapadni Balkan“.
Ćeranić smatra da se moraju razotkrivati skrivene namjere onog ko nad Srpskom čini nasilje i tome dati medijsku pažnju. On je istakao da su protesti pod nazivom „Granica postoji“ i najave da bi dolazak Šmita na područje Srpske mogao izazvati negodovanje stanovništva u vidu neformalnih okupljanja građana, dali rezultat.
„Šmit u Srpsku dolazi isključivo inkognito, te se i opozicionari na koje je računao od njega ograđuju i postaju solidarni sa vlastima u njegovom nepriznavanju kao visokog predstavnika”, naglasio je Ćeranić.
Ćeranić je istakao da Srpska više nije sama, niti su njeni saveznici nejaki, te naglasio da joj dvije velike sile, stalne članice Savjeta bezbjednosti UN, daju podršku.
Sociolog Slobodan Reljić je u izlaganju na temu „Padaju sve maske – ‘srpsko pitanje’ u kritičnoj fazi“ rekao da događanja i na Kosovu i Metohiji, i u Republici Srpskoj, kao i poruke koje stižu sa Zapada nedvosmisleno pokazuju da se više ne može očekivati da „zapadni /ne/prijatelji“ mogu biti partneri za zadovoljavajuće rješenje „srpskog pitanja“, te da srpskom narodu nude „dobrovoljno ropstvo” i zahtijevaju da budu srećni pred tom ponudom „koja se ne može odbiti”.
„Ovde se mora sići sa evropskog puta ako hoćete bilo šta da uradite, jer ako ste na evropskom putu, onda će vas svaki put Kristijan Amanpur podsetiti da je normalno da izdate srpski interes jer želite u Evropu”, istakao je Reljić.
On je naglasio da je u ovom vremenu odgovor naroda pozitivan o ključnim pitanjima po srpske nacionalne interese i da apsolutno postoji nacionalni konsenzus o tome da nema predaje Kosova i nema urušavanja Republike Srpske.
Profesor geopolitike Srđan Perišić je u izlaganju na temu „Očuvanje Srpske i njen otpor su i civilizacijski otpor Zapadu“ izjavio da je očigledno da se Zapad priprema za konačni obračun sa Republikom Srpskom i da se uspješan otpor tome može pružiti samo ako Srbi, a pogotovo srpska elita, shvati da nisu dio zapadne civilizacije, a pogotovo neke jedinstvene evropske koja i ne postoji.
„Srbi nisu deo evropske civilizacije jer ona i ne postoji. Pod evropskom civilizacijom se podrazumeva samo romano-germanska. Ona sebe smatra jedinom u Evropi. Te pretenzije su neodržive i Srbi to moraju odbaciti“, rekao je Perišić.
On je istakao da svaki pokušaj tumačenja istorije na tvrdnjama univerzalnosti jedne civilizacije nije ništa drugo nego šovinizam, rasizam i kolonijalizam, a Srbima je potrebna antikolonijalna borba kako bi odbacili univerzalizam koji im se nameće dva vijeka.
Perišić je ukazao da zapadna kultura jeste romano-germanska civilizacija i primjenjiva je samo u granicama te civilizacije, dok Srbi i neki drugi narodi, kao što su Rusi, pripadaju sasvim drugoj civilizacijskoj matrici, istočno-pravoslavnoj civilizaciji.
„Međutim, Zapad je koristio svoje uspehe u materijalnoj i tehničkoj sferi kako bi učvrstio svoju dominaciju u svetu, koja se izražavala kroz fizičko i nasilno porobljavanje naroda i država /osvajanja, pljačkanja, kolonijalizam/, i kroz nametanje sopstvenog civilizacijskog modela svim drugim kulturama i civilizacijama. To nametanje se primenjuje kao univerzalno obavezujuća norma, jer navodno romano-germanska civilizacija poseduje `univerzalne vrednosti` pa su one obavezne za sve”, naveo je Perišić.
On je rekao da evropski kosmopolitizam nije ništa drugo do romano-germanski šovinizam, i širi se među neromano-germanskim narodima velikom brzinom.
Perišić je naglasio da se mora pružiti dubinski otpor za odbranu Republike Srpske, time što Srpska neće primjenjivati i donositi zapadne zakone suprotne kulturi i civilizacijskoj matrici kojoj Srbi pripadaju, ali i tako što će stvoriti svoju državnu banku.
„Srpska elita mora da razume da nismo deo Zapada i onog momenta kad to shvatimo mi smo pobedili. Nikakav NATO, američki ambasador, Kristijan Šmit, Džordž Soroš, i njihove produžene ruke iz EU ne mogu da zaustave srpsku pobedu u onom momentu kada shvatimo da nismo Zapad“, ukazao je Perišić.
Urednik portala „Sve o Srpskoj” i „Fakti“ Đuro Bilbija u izlaganju na temu „Predsedniku Srpske se ne može suditi u Sarajevu!“ rekao je da se, da je sve po Dejtonu, predsjedniku Republike Srpske nikada i ni za šta ne bi moglo suditi u Sarajevu, već samo u Banjaluci, po zakonima Srpske, ako se za to steknu zakonima Srpske predviđeni razlozi.
On je naglasio da, ako nešto treba da propadne, to nije Republika Srpska, nego, kako je naveo, sve što je nedejtonsko, antidejtonsko i neokolonijalno u ingerencijama i funkcionisanju BiH.
„`Divizije` Republike Srpske su u odlukama kojima je Narodna skupština Srpske obavezala i sebe, i izvršnu vlast, i sve što je srpsko, na vraćanje otetog. To je obavezujući strateški prostor, a realizacija će zavisiti od globalnog prepakivanja i snaženja svetske većine”, istakao je Bilbija.
On je ukazao da se, ipak, već sada nešto može učiniti, a to je da Narodna skupština Republike Srpske treba najhitnije da se obrati Ustavnom sudu Srpske, sa obrazloženom inicijativom da sve što je Ustavni sud BiH činio u vezi sa imovinom, ali i ne samo sa imovinom, proglasi neustavnim i nevažećim na teritoriji Republike Srpske.
Bilbija je naglasio da Ustavni sud Republike Srpske ima pravo na to jer nije hijerarhijski podređen Ustavnom sudu BiH, kao i da može da utvrdi i sva kršenja Dejtona od Ustavnog suda BiH, jer su mnoge ključne odredbe Ustava Srpske najdirektnije izvedene iz odredaba Dejtonskog mirovnog sporazuma i normi Ustava BiH, odnosno Aneksa četiri.
„Istorija se ubrzava i globalno prepakivanje će Srpskoj dati nove uporišne tačke i oslobađati je pritiska vodećih zapadnih sila. Isti procesi će bošnjački unitarizam i hegemonizam ostaviti bez dobrog dela dosadašnjih aduta, a meka više neće biti u Vašingtonu”, rekao je Bilbija.
Na kraju tribine Đuro Bilbija, koji je i moderirao tribinu, pozvao je učesnike da dostava tekstove svojih izlaganja kako bi bili objavljeni na informativno-političkom portalu „Sve o Srpskoj“, a kasnije i u zborniku izlaganja u izdanju Predstavništva Republike Srpske u Srbiji i portala „Sve o Srpskoj“ i „Fakti“.
Kompletan snimak tribine „Slijedi li konačni obračun Zapada sa Srpskom?“ možete pogledati OVDJE