Predsjednik Skupštine Srbije Ana Brnabić svečano je danas otvorila 66. Međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća u Beogradu, na kojem učestvuje oko 600 izlagača iz oko 30 zemalja, među kojima i iz Republike Srpske.
Na svečanom otvaranju, kojem su prisustvovali i zamjenik ministra nauke i tehnologije Kine Čen Đačang i ministar nauke Srbije Jelena Begović, Brnabićeva je istakla da je Srbija lider u regionu u oblasti inovacija, digitalizacije, informacionih tehnologija i vještačke inteligencije, što dokazuje i predsjedavanje Beograda globalnim partnerstvom za vještačku inteligenciju ove i naredne godine.
Brnabićeva je istakla da ulaganje u nauku i ljude jeste ulaganje u budućnost i istakla da će Srbija do 2027. godine imati sedam naučno-tehnoloških parkova.
Ona je navela da je tokom proteklih deset godina Srbija osnovala četiri naučno-tehnološka parka – u Beogradu, Novom Sadu, kao i u Nišu i Čačku, koji se proširuju, a počela je da gradi takav i u Kruševcu, te će do 2027. godine imati još dva u Kragujevcu.
Brnabićeva je istakla da Srbija ima fantastične vaspitače, učitelje i profesore, naučnike i veliki broj talentovanih i posvećenih učenika i studenata, koji mogu biti motor razvoja Srbije.
Ona je napomenula da je Srbija u 2023. godini imala godišnji izvoz usluga u oblasti informacionih tehnologija u vrijednosti od 53,3 milijarde evra, što je više nego Bugarska, koja je članica EU.
Privrednici iz Republike Srpske nastupili su na ovom prestižnom sajmu u organizaciji Privredne komore Srpske, a svečanom otvaranju sajma na Beogradskom sajmu prisustvovali su predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić i šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović koji su nakon toga zajedno posjetili štand Privredne komore Republike Srpske u areni hale jedan.
Na Sajmu, koji će trajati do 24. maja, predstaviće se kompanije „Antena net“ Teslić, „Elas“ Banjaluka, „Šljivić elektronika“ Brod, „Kolektor CCL“ Laktaši, „Optima grupa“ Banjaluka i kompanija „Knežević“ Banjaluka.
Cicović je rekao novinarima da je za Republiku Srpsku izuzetno važno da njene kompanije, koje se bave poslovima koji zahtijevaju visok tehnološki nivo, budu prisutne na ovom sajmu, da prate svjetske trendove i na taj način doprinose ekonomskom boljitku Srpske.
„Mislim da je posebno važno da na ovom sajmu svi naši izlagači ostvare dobre kontakte i da komuniciraju sa vodećim kompanijama u svijetu, jer će na taj način doprinijeti ekonomskom boljitku, ali i opstanku naših kompanija na tržištu“, rekao je Cicović.
On je naveo da je većina kompanija koje ovdje izlažu prisutna i na evropskom tržištu, tako da je kompanijama iz Srpske veoma važno da se pojave na ovom sajmu bez obzira na sve što internet i elektronska komunikacija omogućava.
„Važno je predstaviti se u direktnom kontaktu i da pokažu šta mogu ponuditi i šta ih interesuje od drugih kompanija u smislu razvoja“, rekao je Cicović.
Ćorić je rekao da Privredna komora Srpske tradicionalno nastupa na sajmu tehnike u Beogradu, a ove godine na štandu Republike Srpske direktno izlaže šest privrednih subjekata, dok ih je kataloški predstavljeno mnogo više.
„Ovo je prilika da privredni subjekti iz Republike Srpske direktno kontaktiraju sa renomiranim partnerima iz Srbije i Evrope“, rekao je Ćorić.
On je naveo da ga posebno ohrabruje činjenica da su ove godine na štandu Republike Srpske prisutna preduzeća koja su ponudila proizvode sa novim tehnologijama, što se prije svega odnosi na nove elektronske sklopove, displeje, a tu je i preduzeće koje radi za auto-industriju.
„To su sve proizvođači koji imaju visoke tehnologije i to je ono čemu teži privreda generalno u Republici Srpskoj da bi uhvatila ritam i bila konkurentna na tržištu, što znači da se znanjem moraju prilagoditi novim tehnologijama i digitalizaciji. To je prilika da naša preduzeća predstave Republiku Srpsku u boljem svjetl nego prethodnih godina“, naglasio je Ćorić.
U svakom slučaju, dodao je on, sajam je dobra prilika da privredni subjekti iz Republike Srpske pokažu šta imaju, a s druge strane, da budu u prilici da vide šta to radi konkurencija, šta je sada hit na tržištu i da vide na koji način mogu plasirati proizvode, ne samo u Srpskoj i BiH, nego i u EU, kao jednom od najznačajnijih partnera Srpske.
Dragan Lekić iz banjalučkog „Elasa“ rekao je da ova kompanija na sajmu predstavlja dva samouslužna terminala za digitalizaciju svih vrsta procesa, odnosno jedan premijum samouslužni terminal i drugi malo jeftiniji.
„Ovo je prvi put da se prezentujemo u Beogradu i ove godine očekujemo da steknemo mnogo kontakata iz proizvodnih firmi. Terminali služe za digitalizaciju svih vrsta procesa – od plaćanja, transakcija, prijava, ulaza, izlaza, verifikacija i slično, a tu je i terminal za proizvodnju u industriji“, naveo je Lekić.
Bojan Lujić iz kompanije „Knežević“ iz Banjaluke rekao je da se ova firma bavi izradom alata za lemljenje plastike, za estradiranje plastike, a na sajmu je predstavila opremu za stolariju i ovo joj je prvi put da izlaže na ovom sajmu.
Generalni direktor kompanije „Kolektor CCL“ iz Laktaša Predrag Zorić rekao je da prvi put izlažu sa Privrednom komorom Srpske u da u svom portfoliju imaju proizvode za automobilsku industriju, obradu metala, dijelova za elektromotore, te da će iskoristiti ovaj sajam da nađu potencijalne partnere i razviju mrežu nabavne službe jer im je zanimljivo tržište Srbije.
Međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća je među najznačajnijim privrednim i tehnološkim događajima u Srbiji i Jugoistočnoj Evropi, te ima izuzetan uticaj na budući razvoj industrije u zemlji i regionu.
To je tradicionalno mjesto susreta i poslovnih kontakata koje omogućava brojnim izlagačima i posjetiocima ispunjenje poslovnih očekivanja.
Akcenat Sajma je na inovacijama i novim tehnologijama, na „fabrikama budućnosti“ i industrijskoj automatizaciji, elektroenergetici i energetskoj infrastrukturi.
Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji kao i prethodnih godina pruža podršku Privrednoj komori Srpske u organizovanju nastupa privrednika iz Republike Srpske na ovom sajmu.
Sajam tehnike je najstarija i najprestižnija specijalizovana regionalna manifestacija u oblasti tehnike, tehničko-tehnoloških dostignuća i inovacija u ovom dijelu Evrope.