Druga kolažna tv emisija manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“ koju Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji ove godine organizuje i realizuje na RTRS-u, RTS-u i 44 regionalne i lokalne televizije Srbije bila je posvećena privrednoj saradnji Srbije i Srpske. Specijalno snimljene video izjave dali su Ana Brnabić, predsednica Vlade Republike Srbije i Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske, a u studiju su gostovali ministri poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i Srbije, Boris Pašalić i Branislav Nedimović, a potom predsjednik Područne privredne komore Banjaluke Goran Račić.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić poručila je da će buduća Vlada Srbije, koja će uskoro biti formirana, nastaviti da radi na ekonomskoj, političkoj i svakoj drugoj podršci Republici Srpskoj i srpskom narodu, poštujući teritorijalni integritet i suverenitet BiH.
„Želim vam svu sreću, računajte na dalju podršku Vlade Srbije. To se neće promeniti bez obzira na to što će se neki ljudi svakako ovde menjati. To su naše posebne, paralelne veze, to je nešto što Srbija duguje Republici Srpskoj i našem narodu sa one strane Drine i što se u budućnosti nikako neće menjati“, izjavila je Ana Brnabić, dodajući da očekuje i da će prva posjeta novog premijera Srbije biti upravo posjeta Banjaluci.
„Tokom mandata ove vlade trudili smo se da održimo kontinuitet koji je postavio Aleksandar Vučić još kao predsednik Vlade 2014. godine – saradnje posebnih, paralelnih veza sa Republikom Srpskom i našim narodom u Republici Srpskoj i BiH“, rekla je predsednica Brnabić.
Ona je ukazala da je Srbija nastojala da upućuje i finansijsku pomoć i podršku u vidu novih investicija, kao i da još nešto dodatno uradi sa rukovodstvom Republike Srpske, koje je i samo mnogo učinilo za poboljšanje kvaliteta života u Republici Srpskoj.
„Meni je od projekata posebno važno 500 digitalnih učionica, nešto na čemu još radimo i što nam ostaje da završimo u bliskoj budućnosti, a onda i da nastavimo taj projekat“, rekla je Brnabićeva i ukazala da je to važan projekat, jer pokazuje da Srbija i Republika Srpska prate trendove u svijetu i da po mnogo čemu mogu da budu ispred mnogih zemalja EU, a riječ je o projektu za mlade, koji su budućnost Srbije, Republike Srpske i cjelokupnog srpskog naroda.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković je istakao značaj specijalnih i paralelnih veza sa Srbijom, što se posebno ogleda u ulaganjima u bolje uslove života građana Srpske i da je od 2017. godine do danas budžetu Republike Srpske od Srbije doznačeno oko 53 miliona evra, a taj novac je išao i za srpske opštine u Federaciji BiH i za Distrikt Brčko.
Drugog dana manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“, Višković je ukazao da skoro da nema nijedne lokalne zajednice u Republici Srpskoj koja od ovog novca nije dobila neki od projekata, a istakao je i značaj zajedničkih projekata. Jedan od njih, dodao je, jeste najava izgradnje dijela auto-puta od Rače do Bijeljine, za šta je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obećao da će Srbija donirati Srpskoj 100 miliona evra za izgradnju 17 kilometara te dionice i podsjetio da se već gradi most na Rači, koji je kompletno investicija Srbije, kao i da su na posljednjem sastanku rukovodstva Republike Srpske sa rukovodstvom Srbije u Beogradu dogovarani i neki drugi projekti saradnje među kojima i industrijske zone u pograničnom dijelu.
Višković je napomenuo da je obilježen i zajednički praznik Srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, i dogovoreno podizanje spomenika u Donjoj Gradini, koji će trajno svjedočiti zločin NDH nad srpskim stanovništvom i gdje će se buduće generacije na jednom mjestu moći informisati o tim događajima.
Premijer Srpske podsjetio je i da Srbija u potpunosti finansira projekat izgradnje novog aerodroma u Trebinju, koji će biti veoma značajan za Republiku Srpsku.
„Da li je ovo prevazišlo specijalne i paralelne veze? Ja bih rekao – jeste, i to na dobrobit i zadovoljstvo i jedne i druge strane. Mi smo se prvi put odmakli od onog `mi smo braća i na tome se to i završi`. Sad imamo konkretnu saradnju koja se dešava od kada je predsjednik Vučić bio i premijer“, zaključio je Višković.
Ministri poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i Srbije Nedimović i Pašalić ocijenili su da je saradnja dva ministarstva jedna od najintenzivnijih u vladama Srbije i Srpske, te su istakli potencijale koje pruža saradnja u agroturizmu i proizvodnji organske hrane.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srpske Boris Pašalić je naveo da su Nedimović i Vlada Srbije obezbijedili određene količine i zalihe za Srpsku, što je pomoglo da se prevaziđu problemi u pandemiji.
„Zahvaljujući uspješnoj proizvodnoj sezoni sada taj problem nemamo, ali važno je da imamo stalnu komunikaciju i veoma dobru saradnju“, rekao je Pašalić i ukazao da Republika Srpska ima preduslove za razvoj proizvodnje organske hrane, te naveo podatak da je izvoz organskih proizvoda dostigao oko pet miliona KM, a postoji i trend rasta.
Pašalić je napomenuo da je povećanjem podsticaja za organsku proizvodnju u prošloj i ovoj godini Srpska obezbijedila da već sada ima 100 proizvođača u sistemu organske proizvodnje i oko 600 hektara, što je duplo više nego prošle godine i zahvalio je Nedimoviću, jer je na njegovu intervenciju jedna sertifikaciona kuća iz Subotice prvi put otvorila predstavništvo u Republici Srpskoj, pa sada Srpska ima svoju takvu kuću.
Ministar Pašalić je iznio podatak da je Srpska od januara do septembra izvezla u Srbiju oko 2.500 tona smrznutih malina u vrijednosti od oko pet miliona evra, kao i šljive i jabuke vrijednosti veće od 10 miliona evra i ukazao na podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije kada je riječ o dokumentaciji, a kao primjer je naveo da Srpska sada priprema dosije za izvoz sadnica u EU, pri čemu može da se koristi materijalima koje je Srbija već prirpemila prošle godine i samo ih prilagodi svojim uslovima.
Pašalić je naveo da je pandemija usporila rad na realizaciji memoranduma dva ministarstva o saradnji u protivgradnoj preventivi i naveo da je urađen elaborat o 30 protivgradnih stanica na prostoru između Zvornika i Foče.
„Odredili smo lokacije, uredili imovinsko-pravne odnose, izuzeli to zemljište i čekamo da krene montaža. Radi se o 30 stanica i šest antenskih stubova koji omogućavaju komunikaciju između tih stanica, i tih stanica sa našim centrom u Novoj Topoli, tako da će to biti dio integralnog sistema zaštite koji će štititi od grada područje uz rijeku Drinu i u Srpskoj i u Srbiji“, rekao je Pašalić.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije Branislav Nedimović je ukazao da Srpsku i Srbiju muče iste muke i u sektoru prehrambene industrije i primarne poljoprivredne proizvodnje. On je ocijenio da će infrastrukturni projekat – dionica auto-puta od Kuzmina preko Rače do Bijeljine i most preko Save, donijeti dramatične promjene u pozitivnom smislu, kada je riječ o protoku ljudi, roba i kapitala i da će agroturizam, koji je u ekspanziji, biti novi kanal za rast poljoprivredne proizvodnje, odnosno prerađivačke industrije.
„To je veliki potencijal koji možemo da razvijemo zajedno, a ako bude volje, spreman sam da sa Pašalićem radim na projektu razvoja agro-turizma Republike Srpske i Srbije, jer to je platforma koja vuče sve ono što radimo svaki dan u poljoprivredi“, zaključio je Nedimović.
Predsjednik Područne privredne komore Banjaluke Goran Račić ukazao je da je Srbija daleko najveći spoljnotrgovinski partner Republike Srpske i da u ukupnoj razmjeni Srpske učestvuje sa oko 16,5 odsto, pri čemu građani Srpske tretiraju proizvode iz Srbije kao domaće proizvode.
„Osim što je naveći spoljnotrgovinski partner Republike Srpske, Srbija je i najveći investitor. U proteklih 10 godina, od ukupnog obima stranih investicija, koje iznose oko 5,3 milijarde KM, Srbija je u ukupnoj strukturi učestvovala sa 36 odsto“, rekao je Račić.
Tema večerašnje, treće emisije će biti saradnja u oblasti nauke, informacionih tehnologija i visokog obrazovanja; gost u studiju je Srđan Rajčević – ministar za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo.