Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je da Vlada Republike Srpske i njegovo ministarstvo, u čijoj nadležnosti su i rijetke bolesti, među kojima i Daunov sindrom, čine mnogo da omoguće različite vrste usluga za kategorije koje imaju za tim potrebu.
Obraćajući se uoči beogradske premijere dokumentarnog filma „Neki novi Brodvej“ o osobama sa Daunovim sindromom, Šeranić je izrazio zahvalnost Tamari Vučić, koja je ambasador Instituta za Daun sindrom u Republici Srpskoj.
Šeranić je rekao da ne sumnja u uspjeh ovog filma u Americi, gdje odlazi nakon beogradske premijere kao predstavnik Republike Srpske na veliki filmski festival u Кaliforniji.
„Zahvali o svima u Srbiji za podršku koja se pruža Republici Srpskoj u različitim sferama života. To nas drži zajedno i to je nešto što omogućava ljudima i u Srbiji i u Srpskoj da lakše podnesu određene nedaće koje kroz život, da se ne predaju, nego da istraju u borbi koja je pred njima“, istakao je Šeranić.
On je čestitao svima na uspješnoj glumi, odličnoj režiji i filmu, te dodao da će Republika Srpska biti tu da pomogne.
Supruga predsjednika Srbije Tamara Vučić, koja je velika podrška osobama sa Daunovim sindromom i ostalim rijetkim bolestima, rekla je da misli da su lica iz ove kategorije u nekoj bližoj i neposrednijoj komunikaciji sa Bogom.
Ona je rekla da je ovaj višestruko nagrađivani film o licima sa Daunovim sindromom uveliko započeo svoju plemenitu i sjajnu misiju uvažavanja i približavanja različitosti, u čemu veliku ulogu prije svega imaju njegovi protagonisti.
„Ja im od srca čestitam na ovom velikom uspehu koji su postigli i svima koji su na bilo koji način bili uključeni u realizaciju ovog važnog projekta, za koji verujem da je tek jedna stepenica od mnogih“, rekla je Vučićeva, te dodala da osobe sa Daunovim sindromom treba da imaju svoje mjesto u društvu, a prije svega aktivnu ulogu, na čemu je zahvalila Zoranu Jeliću, direktoru Daun centra iz Banjaluke.
Ministar za brigu o porodici i demografiji Srbije Jelena Žarić Кovačević vjeruje da će ovaj film pomjeriti granice i da neće imati samo umjetničku vrijednost, već i postati glas onih koji se možda nerijetko ne čuju dovoljno.
„Film govori o životu o hrabrosti, o borbama i o pobedama, o postulatima na kojima treba da počiva naša porodica kao što su ljubav, poštovanje, podrška, pružena ruka, na priči onih koji se bore sa daunovim sindromom. Film će nas uputiti da se vratimo pravim životnim vrednsotima i da znamo da je preko puta nas čovek, a ne dijagnoza“, istakla je Кovačevićeva.
Ona je rekla da će institucije Srbije inkluziju sprovoditi kao državnu politiku, kako bi se svima dale jednake mogužnosti u zajednici, koja će biti srećna.
Direktor Centra za socijalnu rehabilitaciju lica sa invaliditetom Daun sindromom Banjaluka Zoran Jelić zahvalio je Šeraniću, Кovačevićevoj i supruzi predsjednika Srbije Tamari Vučić što su dali podršku ovom filmu, koji će nakon ove beogradske premijere ići u SAD gdje će prvi put u istoriji Republiku Srpsku biti prikazan na nekom filmskom festivalu u Americi.
„Veoma je značajno da se ovaj film pogleda, jer govori da je najveća institucija koja treba da bude iza osobe sa daun sindormo – porodica. Moramo jačati porodicu i edukovati je kako da se ponaša kada se rodi dijete sa daun sindromom“, rekao je Jelić.
Jelić je zahvalio Šeraniću za osnivanje Centra za socijalnu rehabilitaciju i što je Srpska postala prva u Evropi gdje otvoren Institut za Daunov sindrom, čiji je ambasador Tamara Vučić.
Prisutnima su se obratili i režiser filma Denis Bojić, kao i direktori nadležnih fondova Srbije i Republike Srpske.
Govornici su ukazali i na to da su u kabinetu generalnog direktora kompanije „M:tel“ Jelene Trivan i ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staše Кošarca zaposlene osobe sa Daunovim sindromom, a najavljeno je i osnivanje zaštitne radionice čiji je cilj zapošljavanje ovih lica u Srpskoj.
U Beogradu je u hotelu „In“ premijerno prikazan dokumentarni film „Neki novi Brodvej“ o osobama sa Daunovim sindromom, u organizaciji Daun sindrom centra iz Banjaluke, a pod pokroviteljstvom beogradske Međunarodne škole „Prima“, koji govori kako treba da se edukuje i ponaša porodica kada se rodi dijete sa ovim sindromom.
Film govori o značaju porodice u razvojonm putu osobe sa Daunovim sindromom i da je osnova svega ljubav.