Šesti dan predstavljanja Republike Srpske na 66. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga počeo je u 11 sati promocijom na štandu Predstavništva. Udruženje „Jasenovac-Donja Gradina“ Banja Luka predstavilo je svoje izdanje Od Grmeča do Dejtona i dalje autora prof. dr Vladimira Lukića, o kome su govorili Janko Velimirović, Mihajlo Orlović i autor.
„Autobiografija Od Grmeča do Dejtona i dalje, riznica je vrijednosti od posebnog značaja u kojoj su na preko 480 strana, sažeta sjećanja, svjedočanstva, dokumenti, fotografije, novinski isječci, koji na vjerodostojan način ilustruju hronološki bogato životno iskustvo i građu jedne ličnosti – prof. dr Vladimira Lukića, kojoj pripada posebno mjesto u stvaranju istorije Republike Srpske,“ rekao je Orlović.
„U ovom autobiografskom ostvarenju, Vladimir Lukić se, naoružan izuzetnim analitičkim darom, upustio u koštac sa komplikovanim problemima svoje epohe koja je obilovala vrtoglavim promjenama,“ istakao je Orlović.
U 12 sati svečano uručenje „Povelje uspjeha“ Društvu članova Matice srpske u Republici Srpskoj izdavaču najtraženije knjige na štandu Republike Srpske za knjigu Aleksa Šantić priređivača Ranka Popovića predstavlja najvažniji događaj posljednjeg dana nastupa Republike Srpske na sajmu knjiga. Šef Predstavništva Mlađen Cicović uručio je „Povelju uspjeha“ akademiku Dragi Brankoviću, predsjedniku Društva.
„Ovo je 15. knjiga u našoj ediciji. Nadamo se da ćemo na narednim sajmovima dobiti nagradu za našu 25. ili 50. od planiranih 100 knjiga”, rekao je Branković.
Poslije ove male svečanosti, Predstavništvo je predstavilo svoja dva izdanja: Grumen zemlje u cipeli najljepše pjesme i priče o zavičaju sa konkursa Predstavništva i časopisa Žrnov za književnu nagradu „Izvor“ i zbornik poezije kazane na štandu Republike Srpske 2022. godine Čardak pun pšenice, meda i masla, bardak vina. Govorili su Mlađen Cicović, šef Predstavništva, i Borislav Maksimović, savjetnik za kulturu u Predstavnišvu.
Cicović je naveo da je izdavaštvo jedna od djelatnosti i aktivnosti Predstavništva koje objavljuje zbornike sa svih skupova koje organizuje, kao i druga izdanja za koja se procijeni da su u funkciji posla kojim se Predstavništvo bavi, a to je prije svega predstavljanje Republike Srpske i podsticanje i jačanje saradnje naše Republike Srpske sa našom Srbijom.
Cicović je dodao da je konkurs za najljepšu pjesmu i priču o zavičaju pokrenula 2013. godine redakcija časopisa „Žrnov“ na čelu sa glavnim i odgovornim urednikom Duškom M. Petrovićem u želji da vrati osmijeh na lica ljudi koji su u ratovima od 1991. do 1995. godine ostali bez kuća, livada, komšija i više decenija se snalazili po privremenim smještajima, a da je Predstavništvo od 2014. godine preuzelo ulogu partnera u konkursu.
„Mi smo ove godine, pošto je jubilarna deseta, objavili sve priče i pjesme koje su do sada nagrađene“, rekao je Cicović.
Cicović je zahvalio svima koji su proteklih sajamskih dana posjetili štand Republike Srpske i prisustvovali promocijama izdavača iz Srpske.
„Na taj način, siguran sam zajedno radimo važan posao koji je u krajnjem ishodištu rad na sabornosti i jedinstvu našeg naroda. Imajući u vidu sva iskušenja i izazove sa kojima se susreću i Srbija i Republika Srpska samo sabrani ćemo moći na najbolji način dati odgovore koji obezbjeđuju opstanak našeg naroda“, istakao je Cicović.
Savjetnik za kulturu u Predstavništvu Republike Srpske u Srbiji Borislav Maksimović je istakao da će Predstavništvo nastaviti da podržava poeziju, umjetnost uopšte, kao i saradnju pisaca i umjetnika iz Republike Srpske, Srbije, Crne Gore i rasijanja.
U 13 sati „AS oglas“ Zvornik predstavio je svoja izdanja: Tigar sa Bojane autora Branka Stankovića, roman Zmijska vremena autora Aćima Todorovića; zbirka pjesama Otisak niti autora Snježane Đoković, Ima jedno mjesto autora Sonje Padrov Tešanović, zbirka priča Kakav princ takva i bajka autora Nede Gavrić.
O izdanjima su govorili: Branko Stanković, Dejan Spasojević, Velimir Savić, Nevena Milosavljević, Aleksandra Šarenac, Aćim Todorović, Snežana Đoković, i Sonja Padrov Tešanović.
„Danas predstavljamo pet izdanja autora iz Republike Srpske i Crne Gore i za nas je kulturna saradnja na ovom jedinstvenom duhovnom i kulturnom prostoru veoma dragocjena i značajna jer pored književnosti pospješuje dobre odnose među ljudima od pera i među sunarodnicima koji žive u odvojenim državama,“ rekao je Dejan Spasojević, direktor izdavačke kuće „As oglas“ iz Zvornika.
Cilj nam je da pored savremenih autora objavimo i djela koja pripadaju klasicima, a planiramo da naredne godine na sajmu predstavimo i „Drinski književni list“ koji prati sve aktivnosti vezane za „Drinske književne susrete“ koje organizujemo već sedam godina u Zvorniku, istakao je Spasojević.
U 14 sati Udruženje za očuvanje baštine „Dijak“ Priboj predstavilo je svoja izdanja: Časopis za jezik, književnost i duhovnost „Bokatin Dijak,“ sveske 21/2022 i 22/2023; izdanja edicije „Dijak“: Peteljka, autora Saše Nišavića; Rog izobilja, autora Dragana Markovića; Igra autora Zdravka Krstanovića; Elegije autora Henriha Sabgira; Završna riječ autora Nenada Tadića, Zorana Todorovića, Jelene Lučić i Sanje Savić Milosavljević.
O izdanjima su govorili Dragan Marković, Saša Nišavić, Nikola Vujčić, Milena Kulić, Marko Tomić, Slobodan Jović i Sanja Savić-Milosavljević.
„Danas predstavljamo dvije sveske časopisa za jezik, književnost i duhovnost ‘Bokatin Dijak,’ brojeve 21 i 22, a pored toga predstavljamo i pet knjiga u ediciji „Dijak“, četiri u biblioteci „Otkrivenja“ i knjigu Dragana Markovića Rog izobilja u biblioteci „Izvor“, i vjerujemo da je to, s obzirom da dolazimo iz Lopara, tj. Majevičkog Priboja, da je to lijepa produkcija za godinu dana,“ rekao je Slobodan Jović iz udruženja „Dijak“.
Pošto se naša biblioteka iz edicije zove „Otkrovenja“, trudimo se da objavimo knjige koje opravdavaju taj naziv i da ukažemo na ono što je skriveno i marginalizovano, istakao je Jović.
U 15 sati Udruženje književnika Republike Srpske predstavilo je izdanja svojih članova.
O knjizi Tumačenja i vrednovanja autora Slobodana Nagradića govorili su Zlatko Jurić i autor.
„Najpotpuniji i najobimniji književnokritički tekstovi Slobodana Nagradića, uvršteni u njegovu novu knjigu, su oni koji za predmet imaju romane Anđelka Anušića i Dragana Tepavčevića, gdje je veoma studiozno analizirao kompoziciju radnje i osnovne karakteristike likova, glavnih i sporednih, ukazujući i na geografska, istorijska, sociološka, nacionalna pa i politička svojstva proze,“ istakao je dr Zlatko Jurić.
Poetsko ostvarenje Demodokova pjesma autora Radmila Radovanovića predstavio je autor.
„Ova knjiga poezije je autobiografska i govori o ljubavi, životu i smrti a nastala je u jednom za mene teškom periodu događaja koji su me podstakli da svoja tadašnja osjećanja i misli pretočim u poeziju,“ rekao je Radovanović.
O knjizi poezije Čuvari istine autora Slave Stanojevića, govorili su Dragan Marković, Nevena Milosavljević i autor.
„Pjesme u kojima se ponovo uspostavljaju razgovori sa zavičajem, precima i bližnjima, uravnotežuju istorijsku ravan i prostore čiste lirske energije. Ispovedno i molitveno, osećajući bolnu dubinu tragičnog usuda svakoga od nas, slava traga za dubinama ljudskosti i oprosta,“ istakao je Dragan Marković.
Knjigu Kolovrat autora Slavojke Kokić, predstavili su Dragan Marković i autor.
„Kroz atmosferu u sonetima pripadajućih ciklusa naslućujemo dimenzije usamljenosti i ogromnu prazninu koju u unutrašnjem svetu uplašene žene ostavlja iznenadni rastanak od voljenog muškarca. Gusto tkanje, prenapregnuto osećanjima do pucanja, bojama, mirisima, nežnostima – mislima iz vremena nepomućene radosti i potom dubina bola iz potonjeg vremena koje počinje od časa smrti voljenog,“ rekao je Marković.
U 16 sati Narodna biblioteka Zvornik, Muzejska zbirka Zvornik i IK „Liberland“ predstavili su svoja zajednička izdanja:
– Budi svoja svetlost autora Lidije Malović;
– Aljošina riznica autora Olivere Štulić; Zastani, osvrni se autora Tamare Miličić; Otisak autora Danijele Vasiljević, o kojima je govorio Karlo Astrahan.
„Saradnja Narodne biblioteke Zvornik i izdavačke kuće Liberland traje već treću godinu i trudimo se da pokrijemo tržište Republike Srpske i Republike Srbije. Ovogodišnja izdanja su prilično zanimljiva, jer većinu autora čine žene. To nas definiše i čini da uradimo stvari koje nisu uobičajene, a to je da u našem zajedničkom poduhvatu učestvuje više žena nego muškaraca.
Danas smo predstavili Lidiju Malović, Oliveru Šutulić, Tamaru Milčić i Danijelu Vasiljević, četiri autorke koje su relativno skoro objavile knjige i svima je ovo premijerna promociju na sajmu knjiga nakon koje idemo u Zvornik“, rekao je Karlo Astrahan.
Posljednja promocija u okviru nastupa Republike Srpske na ovogodišnjem Sajmu knjiga održana je u 17 sati u sali „Vasko Popa.“ Narodna biblioteka Zvornik, Muzejska zbirka Zvornik i IK „Liberland“ predstavili su svoja zajednička izdanja: Karneval bola autora Karla Astrahana; Strah od Boga autora Vojislava Radojkovića; Zemlja nije moj dom autora Kralja Čačka; Sofijin blis autora Nikše Dobre. O knjigama su govorili Karlo Astrahan i Vojislav Radojković.
„Današnje predstavljanje četiri izdanja Narodne biblioteke Zvornik i izdavačke kuće ‘Liberland’ rezultat je višegodišnje uspješne saradnje koja će biti nastavljena promocijom ovih knjiga u Zvorniku i budućim zajedničkim izdavačkim projektima koji će dati doprinos razvoju kulturnih veza Republike Srpske i Republike Srbije,“ istakao je Astrahan.
Trinaesti reprezentativni nastup Republike Srpske na Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga organizuje Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji, uz podršku Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, štand je na istom mjestu: hala 2, nivo A.