U Beogradu u Pres-centru Udruženja novinara Srbije u organizaciji portala „Fakti“ i „Sve o Srpskoj“, uz podršku Predstavništva Republike Srpske u Srbiji održana juče (07.10.2021. god.) tribina „Sloboda i samostalnost Republike Srpske“, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović rekao je na početku skupa da pritisci i prijetnje daju puno pravo Srpskoj da samostalno traži svoj put do slobode.
„Veći pritisci i prijetnje sa Zapada, dalje urušavanje dejtonskog sporazuma i njegovog Aneksa 4 – Ustava BiH i Dejtonske strukture BiH, koju čine dva entiteta i tri konstutivna naroda, daju puno pravo Republici Srpskoj da samostalno traži svoj put do slobode, jer je za nas sloboda drugo ime za Republiku Srpsku“, rekao je Cicović u pozdravnoj riječi.
On je na skupu, na kojem učestvuje srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik i analitičari iz Srpske i Srbije, napomenuo da je sloboda prirodno stanje čovjeka, te da to uvjerenje vidi kao polaznu tačku svakog promišljanja i kazivanja o slobodi i ljudima, o slobodi i narodima.
„Činjenica da je BiH pod protektoratom visokih predstavnika govori nam da je naša sloboda ograničena i da se moramo politički boriti da se teror, pritisci i ucjene zapadnih zemalja i njihovih predstavnika zaustave i sve u BiH vrati na izvorni Dejtonski sporazum, kao jedini mogući opstanak posrnule BiH“, rekao je Cicović.
Cicović je napomenuo da je srpski narod kroz istoriju uvijek ustajao da samo brani i odbrani svoju slobodu, nikad i nigdje nije posegao za tuđom slobodom.
Isto tako, dodao je, kad god su Srbi uspjeli da odbrane svoju slobodu, našao bi se neko da prijeti i ucjenjuje – ne da bi od Srba zaštitio slobodu nekog drugog naroda, nego samo da bi njegovu slobodu sveo na minimum.
„Koliko daleko i bezočno napadaju na našu slobodu, ovih dana to demonstriraju i napadima na ideju `srpskog svijeta`, ideju koja nije nikakav akcioni program osvajanja bilo čije zemlje i slobode“, naveo je Cicović.
To je, dodao je on, obrambena politika nacionalnog identiteta srpskog naroda, naše kulture i tradicije, jezika i pisma, ćirilice, vjere pravoslavne, svetosavske u ovo vrijeme ucjena i prijetnji koje ne prestaju na srpski narod i na srpske zemlje.
Srpski član Predsjedništva Republike Srpske Milorad Dodik na skupu „Sloboda i samostalnost Republike Srpske“ da je jedina politika za Srpsku, bez alternative, vraćanje na Ustav BiH, kao prva faza, te da dijalog u kojem se vrše pritisci više nije moguć.
Dodik je rekao da je Ustav BiH promovisao Republiku Srpsku kao državu sa svim elementima države, teritorijom, narodom, institucijama, demokratskim procesom izbora i dao joj prava da sa regionom može da pravi specijalne veze i da se kreće ne samo u regionalnoj već i globalnoj politici.
„Sve vrijeme takozvane implementacije mirovnog sporazuma jeste atak na Republiku Srpsku da nestane, da nestane njen politički, institucionalni, teritorijalni subjektivitet“, rekao je Dodik na skupu u Beogradu.
Dodik je istakao da muslimani danas imaju samo jedan cilj – da ovladaju pravosuđem u BiH, tužilaštvom i sudom i da preko SIPE hapse, privode, vode procese…
Prema njegovim riječima, veoma naklono se gleda i na deklaraciju Bakira Izetbegovića da treba ukinuti entitete i napraviti BiH po toj mjeri, a kad političari u Srpskoj kažu da to ne prihvataju i da njihova ideja uopšte ne podrazumijeva BiH onda govore da je to jeres, nacionalizam, šovinizam, ultranacionalizam.
On je ukazao da je precizno i jasno ono što je napisano u Ustavu BiH i da to olakšava Republici Srpskoj političku borbu za pravo i slobodu. „Mi smo u to krenuli i do toga ćemo dovesti u narednih 30 dana. Vidite da već neki bjelosvjetski hohštapleri pokušavaju da čak dođu do američkog predsjednika DŽozefa Bajdena i nekih drugih imena da bi navodno nešto zaustavljali, pravo koje Srpska ima“, rekao je Dodik.
Kada se pomene pravo Srpske da odustane od sporazuma o vojsci i da formira vojsku Republike Srpske, Dodik je napomenuo da to nije nešto nepoznato i da je Vojska Republike Srpske veoma jasno uvedena u Aneks 1B Dejtonskog sporazuma.
Prema njegovim riječima, u Ustavu BiH piše da oružane snage, koje su pobrojane, ne mogu da prelaze iz jednog entiteta u drugi, bez saglasnosti entiteta u koji dolaze.
„Tako da ćemo mi nastaviti, pritisnuti i dovedeni do čošćka, bez obzira na ekspanziju koju vidimo kroz neka nova, odnosno stara imena koja nam se pokušavaju nametnuti, prije svega, kao strah. Ako pomenete nekog američkog ambasadora, mi treba nešto da se prepadnemo i da ništa ne radimo. Pa kad se pojavi Eskobar koji prijeti sankcijama, mi treba da ćutimo i kažem – izvinite, kad sam ja na redu“, istakao je Dodik.
Ta vrsta dijaloga, naglasio je Dodik, više nije moguća, ocijenivši da je jadna Amerika koja svoju moć zasniva na tome da samo prijeti sankcijama, što govori o krahu jedne globalne sile.
„U svakom slučaju moralno posrnuće ide dotle da se pojedinim našim političarima ovdje dolazi i dikretno prijeti. Ja sam bio izložen najmanje desetak direktnih prijetnji od strane američkih važnih ljudi, od raznih sekretara do običnih službenika“, naglasio je Dodik.
Dodik je rekao da i sada očekuje ozbiljan napad „takvih ostrašćenih“, ali da vjeruje da se Amerika ne bavi pitanjima Balkana i da joj to nije prioritet.
On je ponovio da se isti službenici samo smjenjuju u Sarajevu i Prištini i da isti ljudi provode dva ista koncepta, jedan u kojem stvaraju nezavisnu državu i drugi u kojem Srpskoj ne dozvoljavaju da se o tome priča.
Dodik je u obraćanju podsjetio na pritiske kojima je bio izložen za vrijeme pokušaja promjene Ustava BiH tokom pregovora u Butmiru, ali da američka ideja koju su pormovisali o jednoj naciji i jednoj državi u BiH nije prošla.
„Nije prošlo ni milom, ni silom, ne može se BiH integrisati. Jedina sreća za muslimane u Zenici da muslimani imaju svoju državu, mi Srbi svoju i Hrvati nešto svoje. To je jedina sreća u kojoj možemo neometano da sarađujemo, a ovako se sva naša biološka energija potroši na neostvarivim idejama“, rekao je Dodik.
Ponovio je da sama riječ Bosna sinonim za krizu, da BiH nikada nije bila stabilna, da je projekat međuanrodne zajednice, prije svega SAD, a da je istorija srpskog naroda na tom prostoru uvijek bila istorija borbe za slobodu i oslobađanja od tuđinskih nameta.
Ukazao je i da intervencionizam na prostoru BiH traje već 30 godina i da je dio geopolitičkog zahvata SAD, ali i EU koja je bila pratilac i najčešće poltron na prostoru čitavog Balkana, najvidljivije u BiH.
„Sama EU je sebe diskvalifikovala u pogledu vladavine prava, podržavajući rad troje sudija stranaca Ustavnog suda ili visokog predstavnika, ili sada nepravno imenovanog visokog predstavnika, koji se se šepuri po regionu i predstavlja sebe visokim predstavnikom“, rekao je Dodik.
Ponovio je da u Republici Srpskoj, dok ne čuju odluku Savjeta bezbjednosti da je „taj i taj“ imenovan za visokog predstavnika u BiH, ne prihvataju onoga koji se sada tako predstavlja i da je to minimum dostojanstva koje mora da pokaže.
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik najavio je da će do kraja oktobra ili najkasnije u prvoj sedmici novembra Republika Srpska ući u proces donošenja odluka u Narodnoj skupštini Srpske, o povlačenju saglasnosti na vojsku i ostalo, te da je rukovodstvo Srpske spremno za posljedice tih zahvata.
„Mi ćemo do kraja ovog mjeseca, najkasnije u prvoj sedmici sljedećeg mjeseca, ući sa obimnim dnevnim redom koji će ići za tim da se povuče saglasnost sa vojske, indirektnih poreza koji po Ustavu BiH pripadaju Republici Srpskoj, čak i granice, odnosno upravljanje granicama na prostoru Republike Srpske pripada Srpskoj, a ne BiH“, rekao je danas Dodik na skupu u Beogradu „Sloboda i samostalnost Republike Srpske“.
Dodik je naglasio da je veoma zahvalan svojim koalicionim partnerima koji podržavaju ovakvu politiku.
Navodeći da su Visoki sudski i tužilački savjet izmišljeni kao mjesto odluke i imenovanja svih sudija u BiH, Dodik je rekao da će Srpska vratiti i te ingerencije u nadležnost pravosuđa Republike Srpske.
„Onda ćemo ukinuti i zabraniti rad Sipe na prostoru Republike Srpske, rad OBA na prostoru Srpske, odbacićemo sve nametnute zakone koje je bilo koji visoki predstavnik donio u prošlosti“, istakao je Dodik.
On je podsjetio da je nekadašnji visoki predstavnik Volfgang Petrič nametnuo Vijeće naroda Republici Srpskoj, iako to nije predviđeno ni Dejtonom ni Ustavom BiH, te ocijenio da se vidi geneza tih nametnutih odluka koja je išla za tim da se sruši Srpska, a vrhunac je nametnuta odluka o šumama da pripadaju BiH.
Dodik je rekao da je ta odluka o šumama stari muslimanski zahtjev koji sluša 20 godina, ali da je njihov problem što je on, Dodik, na mjestu na kojem ih sluša, pa panično žele da razviju jednu generaciju političara u Srpskoj, koja ne nosi sa sobom „prtljag“, nego da dođu u jednom trenutku i „sve poravnaju“, daju pravo BiH na sve što nema.
„I onda je razgrađena Republika Srpska, preostaje još nešto malo karikatura od države. Zato idemo, ukinućemo rješenje da postoji Vijeće naroda u Republici Srpskoj, to je obiman zahvat koji će izazvati reakcije, ali mi, koji vodimo danas Republiku Srpsku, spremni smo za taj zahvat i za posljedice tog zahvata“, istakao je Dodik.
On je rekao da će Srpska donijeti odluku da se SIPA povuče sa prostora Republike Srpske.
„Daćemo rok, a ako to ne bude, mi ćemo morati da upotrijebimo ono što država ima. Ja sam političar koji nikada nisam krio svoje namjere. Politička saglasnost za to postoji i vjerujem da je stvoren kontekst da to tako ide“, rekao je Dodik.
On je istakao da često razgovara sa predstavnicima drugih država i vlada, te da je iz EU pričao sa najmanje njih pet do šest, koji kažu da im je svima jasno šta je u BiH i kako će se to riješiti, samo je pitanje kako i dokle.
„To je pitanje i nama – kako i dokle? Svima je jasno o čemu se radi. To je neodrživa zemlja. Ako BiH bude postojala za pet do deset godina, to znači da je preuzeta od bošnjačkog hegemonizma u potpunosti i da tamo Srba više nema, a nema ni Republike Srpske. Da li ćemo prihvatiti ovaj slijed puta kojim oni idu ili će nas poravnati neka sila, to je drugo pitanje“, rekao je on.
Dodik je rekao da se dođe do trenutka u kojem se mora imati karakter i ponos, i reći svim novim političarima da su zablude oko stranaca toliko velike i da ne dolazi od njih ništa korektno.
„Neće se ponašati prema nama kao ravnopravnim sagovornicima, uvijek će se smatrati da smo ljudi niže vrijednosti, da upravljaju nama“, rekao je Dodik, navodeći da sa Amerikancima nikada nije pričao o američkokm uređenju, ali jeste o problemima u BiH.
Dodik je rekao da su velike sile uvijek bile prisutne u rješenjima na ovim prostorima i da ne vjeruje u priče američkog bivšeg i sadašnjeg predsjednika da se Amerika neće miješati u unutrašnje stvari drugih zemalja, jer šalju razne „pse rata“ koji isto rade.
Dodik je istakao da je došao trenutak kada se mora promovisati ova ideja Republike Srpske i da se dobije razumijevanje da Srpska ima pravo na ustavnu poziciju i ništa neće raditi što nije u skladu sa Ustavom BiH kako piše.
Dodik je rekao da je Srpska to ranije najavila kroz politiku borbu „ne za duh, nego slovo Dejtona“, najavljujući vrijeme, u kojem će se vratiti „slovo ustava“, te dodao da i dalje rizikuje da će neko pomisliti da on nije svjestan konteksta i snage Amerikanaca, Evropljana…
„Treba nam jaka podrška za tu ideju, nikad više Srpska nije imala saveznika i razumijevanja za svoju poziciju i to baš u svijetu odakle dolaze osporavanja, da je kojim slučajem Donald Tramp nastavio svoj predsjednički mandat, mislim da bi u ovoj godini obilježili godinu naše nezavisnosti, ali eto nije, ovo je neki mali zastoj, ali put je nezaustavljiv“, rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, Srpska u ovom trenutku, kada bi hipotetički bila nezavisna, nema nijedan problem da nastavi dalje, jer ima stabilan budžet, institucije, pripremljene zakone, za koje čeka kada će donijeti.
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas da je EU štampala milijarde evra bez pokrića, te da putem svojih kompanija žele da pokupuju sve što ima u Republici Srpskoj
„To je ono što nas čeka ako ne budemo vodili računa o sebi, to je druga opasnost koja će nas slistiti i kao naciju i kao državu“, rekao je Dodik na skupu u Beogradu pod nazivom „Sloboda i samostalnost Republike Srpske“.
Prema njegovim riječima, EU je štampala bez pokrića 2.750 milijardi evra i rasporedila po državama, koje putem svojih kompanija sada vrše ekspanziju na Balkan.
On je kao primjer naveo da danas u Banjlauci postoje najmanje tri kompanije sa Zapada koje traže da kupe sve javne garaže koje u tom gradu postoje.
„Od javnih garaža, pa dalje, pa će onda kroz zajedničku energetsku politiku EU doći i nama reći – ne možete vi da upravljate električnom energijom“, istakao je Dodik.
On je napomenuo da Republika Srpska ima 35 odsto viška električne energije, koju izvozi, te da se sada pojavljuje enorman skok cijena, pa kilovat čas umjesto 39 evra sada košta 312 evra.
„I sada će oni početi da regulišu tržište…nezavisni regulator koji njima odgovara… Ja često postavljam sebi pitanje – jesmo li mi svjesni, šta smo mi?“, rekao je Dodik.
On je ocijenio da se vjerovalo da će EU donijeti zemljama regiona milione, ali da se realano pokazalo da oni u EU imaju više koristi.
„Kupovali su naša preduzeća, odlučuju o ovom i onom. Ne treba misliti da sam ja protiv tog procesa, ali ja u taj proces više ne vjerujem“, rekao je Dodik.
On je naveo da je na jednom sastanku sa četiri premijera i jednim predsjednikom iz zemalja članica EU slušao kako se oni žale da odlazi njemački kancelar Angela Merkel, da ostavlja nesređenu Evropu, da se ne zna ko je nasljednik, te da se dolazi u poziciju da njemačka privreda crpi sve repromaterijale…
„Kad sam ja došao na red, rekao sam – izgleda da ja živim na zaista srećnom mjestu, kada čujem kakve vi probleme imate u EU“, ispričao je Dodik.
On je istakao da Republika Srpska treba da se bavi sobom, da očuva ono što ima.
„Ono što se nudi kroz migracije, pogotovo nama, nudi se da veoma brzo i efikasno izgubimo i indentitet i subjektivitet i etnicitet i sve u vezi sa našim srpskim narodom“, upozorio je Dodik.
Povodom priča da EU finansira BiH i da iz BiH odlaze mladi, Dodik je napomenuo da su u EU napravili taj ambijent da povuku mlade iz BiH, te zapitao ko plaća BiH školovanje tih mladih ljudi, profesore, struju korištenu za svjetlo i grijanje, dok mladi kao gotov proizvod odlaze u inostranstvo.
„Ja vjerujem da bogatstvo i vrijednost koje su dobijali upravljajući nama, ne dajući nam razvoj, da su daleko više imali koristi i vrijednosno i ekonomski, nego mi od njihovih nekih projekata koji se realizuju tako što iza njih idu njihove multinacionalne komapnije koje najčešće povuku 30 do 40 odsto donacija ili kredita“, rekao je Dodik.
On je dodao da nijedna domaća komapnija ne može da pribavi garanciju banke da bi učestvovala na tenderima EU za projekte u BiH, nego samo firme iz EU, koje uzimaju lokalne podizvođače, koji su 20 odsto jefitniji.
Govoreći o proteklom sastanku EU – zapadni Balkan koji je održan u Sloveniji, Dodik je zapitao šta znači „evorpska perspektiva“, te dodao da je to najnačelnija stvar koja može da se kaže za neki proces.
„To je kao u košarci kada trener kaže da je neki mlad momak perspektivan. A onda mu popucaju ligamenti i od toga ništa. Bio je perspektivan. Mi nemamo sagovornika u EU. Sve je opšta laž i blef u pitanju kada govore o tome. Svi znaju da /francuski predsjednik Emanuel/ Makron i Holandija neće proširenje EU, ne daju“, kaže Dodik.
On je rekao da su jedva izvukli da stave riječ „proširenje“ u tu deklaraciju da ne bi bio opšti fijasko.
„A mi treba da kažemo bravo“, rekao je Dodik
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da je BiH simbol za majorizaciju, da statistika neumoljivo dokazuje da je njena multietničnost samo floskula i da se Srbi u njoj osjećaju krajnje nesigurno.
Dodik je u završnom obraćanju na tribini „Sloboda i samostalnost Republike Srpske“, koja je održana u Beogradu, istakao da je Republika Srpska jedino održiva u konfiguraciji BiH.
„To nisu ni BiH, ni Federacija BiH, niti kantoni. Ono što može da bude je Republika Srpska kao održiva država, a tako isto muslimanska na nekoj teritoriji i hrvatska. To bi isto bilo održivo uz neko međunarodno posredovanje koje bi možda trebalo prihvatiti“, rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, to bi podrazumjevalo garancije bezbjednosti oivičenih zona, koje bi bile potpuno demilitarizovane, te da se niko nikome ne mješa u nsdležnosti.
„To je konačno riješenje koje može dati rezultat za neki uspješan život. Mi biso se sasvim prirodno vezali za Srbiju, a ne bi nikada izgubili naš državni suverenitet Republike Srpske, kao što bi to muslimani činili sa nekim drugim svijetom, ne samo Turskom, i Hrvati sa Hrvatskom. Time bi se nekako učinila neka kompaktnost koja je moguća“, rekao je Dodik.
On je istakao da ostaje dosljedan u borbi za Republiku Srpsku i da nema prava da izigra ljude koji u njega vjeruju, bez obzira što je svjestan svih opasnosti koje to nosi za njega lično i njegovu porodicu.
„Razumijem da naši ljudi hoće da žive u slobodi i samostalno. Ne mogu da žive sa stalnom neizvjesnošću i sa nekim famoznim Ustavnim sudom, sa nekom Sipom“, rekao je Dodik i dodao da se 9.700 pripadnika srpske vojske nalazi na potencijalnom spisku progona od Tužilaštva i Suda BiH, dok muslimani i Hrvati ne odgovaraju.
Dodik je ukazao da je danas najveći balkanski problem vezan za BiH.
„Oni kažu `dajte riješite to`. Ne mogu oni od neuspješne države napraviti uspješnu regiju, ali nije njihovo da prave, mi moramo da pravimo i da riješimo problem naših odnosa sa Hrvatima sa kojima imamo tešku istoriju“, rekao je Dodik.
On je ukazao da je neophodno da Srbi izgrade i odnos sa Bošnjacima, ali da to sigurno nije politički sistem u kome je moguća majorizacija.
U osvrtu na skup, Dodik je rekao da je važno imati sastanke u ovom formatu i da je spreman da pomogne da se na njih pozovu ljudi koji se analitički bave odnosima u BiH.
„Da pozovemo profesore i da čujemo i te neke druge glasove jer BiH naprosto nema hemiju koja može da opstane, nema konsenzus. Samo su Nova godina i 1. maj zajedničkai praznici. Ono što je nekome komemoracija, drugima je slavlje i praznik pobjede“, rekao je Dodik.
Bivši šef diplomatije SR Jugoslavije Vladislav Jovanović rekao je na tribini „Sloboda i samostalnost Republike Srpske“ da rastakanje Dejtonskog sporazuma i nedobronamjerni postupci prema Republici Srpskoj daju legitimitet pravu na samoopredjeljenje i otvaraju tri mogućnosti.
„Dejtonski sporazum o BiH je međunarodni mirovni ugovor. Istorijsko iskustvo uči i opominje da su takvi ugovori svečani i nedodirljivi. Ako jedna strana potpisnica počne da ih menja u svoju korist, to drugoj strani automatski odrešuje ruke da svoj ugroženi vitalni interes ostvaruje na drugi način“, objasnio je Jovanović.
U konkretnom slučaju, dodao je, nastavljanje demontiranja Dejtonskog sporazuma u korist jedne strane otvara Republici Srpskoj tri mogućnosti, od kojih je prva da se tome usprotivi i pledira za unutrašnji demokratski dogovor o suživotu u BiH pod ravnopravnim uslovima.
Ako to nije moguće zbog apsolutizma većinskog naroda, druga mogućnost je, kaže, da se kao konstitutivni narod pozove na pravo na samoopredjeljenje i predloži politički dogovor o mirnom razlazu, a treća da i u slučaju uspješnog mirnog razlaza, naglasi spremnost na nastavljanje uzajamno korisne saradnje i razvijanje dobrosusjedskih odnosa u svim pravcima.
Prema njegovi riječima, problem je u tome što su promotori većinskog naroda u BiH zamislili Dejtonski sporazum kao privremeni izlaz iz građanskog rata koji se može oktroisano mijenjati u korist jednog /većinskog/ naroda, a ne kao maksimalna mogućnost mirnog suživota tri konstitutivna naroda i dva ravnopravna entiteta u labavoj zajedničkoj državi BiH.
Posljednji provokativni potezi zvaničnika većinskog naroda i oktroisana zabrana osporavanja takozvanog genocida u Srebrnici, istakao je Jovanović, opasno antagoniziraju odnose sa Republikom Srpskom i ugrožavaju vjeru u nastavak zajedničkog života u BiH.
„Dvoipodecenijski život u BiH pod nametnutim protektoratom nije i ne može biti zamena za slobodu, već je onemogućavanje autentične slobode i način suštinskog menjanja Dejtonskog sporazuma na štetu dejtonskih nadležnosti“, rekao je on.
Republika Srpska, kao entitet sa međunarodno priznatom unutrašnjom državnošću u okviru BiH, smatra Jovanović, ima pravo i dužnost da svoje dejtonske nadležnosti štiti i traži restituciju onih koje su raniji visoki predstavnici, protivno Dejtonskom sporazumu, prenijeli na zajedničke organe BiH.
On je istakao da danas svi vide da sadašnja BiH valjano ne funkcioniše, a da njenoj razgradnji ne doprinosi Republika Srpska već nacionalistički pojedinci iz političkog rukovodstva većinskog bošnjačkog naroda, dok je Srpska prinuđena da štiti svoja legitimna prava konstitutivnog naroda i ravnopravnog entiteta.
Jovanović je naveo da ti pojedinci iz bošnjačkog naroda, kroz zalaganje za funkconalnu BiH, žele da svoju brojnu nadmoć pretvore u političku nadmoć nad ostala dva konstitutivna naroda u zajedničkoj BiH.
Izvorni Dejtonski sporazum u normalnim okolnostima najbolji je okvir za očuvanje samostalnosti Republike Srpske, istakao je Jovanović. Ukoliko bi, kaže, promjene međunarodnih okolnosti trajnije ugrozile ili obezvrijedile Dejtonski sporazum, samostalnost državnosti Republike Srpske bila bi ugrožena, pa bi bilo svrsishodno osiguravati je na drugi međunarodno prihvatljiv način.
„Jedan od tih načina bi mogao biti ako bi međunarodna zajednica svoj dosadašnji kredo o modelu multietičnosti zamenila modelom nacionalnih država, u kom slučaju Republika Srpska bi se sa Kosovom našla u istom šeširu na osnovu prava na samoopredeljenje“, smatra Jovanović i dodaje da bi takav eventualni razvoj povećao izglede za mogućnost mirnog razlaza entiteta i kantona u BiH.
S obzirom na to da je mogućnost takvog radikalnog zaokreta međunarodne zajednice krajnje neizvesna, Jovanović je rekao da Republika Srpska treba da jača svoj autoritet i legitimitet time što će insistirati na očuvanju integralnog Dejtonskog sporazuma i predvoditi napore za trajno ostvarenje mirnog i demokratskog suživota bez stranog protektorata.
Politikolog Nenad Kecmanović ocijenio je da se BiH već raspala, ako se sagleda realno stanje na terenu, ali da globalni diplomatski i medijski moćnici to još neće da priznaju, nego žure da u „12 i pet“ nešto na brzinu i silom preokrenu.
Na tribini „Sloboda i samostalnost Republike Srpske“, koja je danas održana u Beogradu, Kecmanović je ukazao da je počela kritična godina, u kojoj će Srpska postati slobodna i samostalna ili će biti utopljena u bošnjačku BiH.
Navodeći da dijalektika odnosa sluge i gospodara ne počiva na snazi gospodara nego na poslušnosti sluge, Kecmanović je objasnio da je za zapadne moćnike srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, koji je odbacio ucjenu specijalnog američkog izaslanika za zapadni Balkan Gabrijela Eskobara, loš primjer koji ne treba da se širi.
„Zapad zato Dodika, prije nego što dobije još jedne izbore, želi da ukloni sa vlasti. Narednih desetak mjeseci u Srpskoj biće obilježeni skandalima, aferama, protestima i štrajkovima. Ali, sve to smo vidjeli 2018. godine i pokazalo se da Srpska ima odgovor na tu situaciju“, rekao je Kecmanović.
Prema njegovoj ocjeni, Dodikova psovka Eskobaru predstavlja simboličku prekretnicu Republike Srpske prema prijetnjama i sankcijama međunarodne zajednice.
„Zapadni mediji su objavili šta je rekao Eskobar, ali ne i Dodikov odgovor, jer im ne odgovara da to postane manir malih zemalja koje ne žele da trpe pritiske i ucjene velike sile“, objasnio je Kecmanović.
Dekan fakulteta bezbjednosnih nauka Univerziteta u Banja Luci Predrag Ćeranić upozorio je da Srpsku i njene predstavnike čekaju velika iskušenja, dodajući da će se izborna godina pretvoriti u reprizu 2018. godinu, kada su ulice i trgovi bili puni demonstranata.
On je ukazao da se udar na Srpsku istovremeno odvija i na drugom kolosijeku nastojanjem da se uoči izbora kroz pravosuđe diskredituju lideri sa podrškom u narodu.
„Udar na pravosuđe u BiH počeo je velikim medijskim i svakim drugim pritiskom na glavnog tužioca /Gordanu Tadić/, a završni korak je da se na ključne funkcije dovede kadar SDA kako bi ostvarili bošnjačke ratne ciljeve, počev od procesuiranja svih Srba koji su bili u Vojsci Republike Srpske do otimanja svih kasarni i vojne imovine“, rekao je Ćeranić.
On je ocijenio da mržnja i netolerancija iz Sarajeva, kao i dvostruki standardi i licemjerne fraze o „građanskoj državi“ Srpsku sve više udaljavaju od BiH i jačaju težnje ka samostalnosti.
„Izgledi za mirni razlaz u BiH postoje uz razumijevanje i prećutni dogovor sila koje su garant Dejtonskog sporazuma. Do tada treba razvijati ekonomsku samostalnost Srpske i neprestano ukazivati da živimo u neuspjeloj državi“, poručio je Ćeranić.
Kolumnista portala „Fakti“ Siniša LJepojević ocijenio je da je Zapad uvukao BiH u začarani krug unutrašnje samodestrukcije i da više nema kapaciteta da održava iluziju zvanu BiH.
On smatra da je na sceni haos, u kojem pobjeđuje onaj ko ima viziju, cilj i odlučnost da taj cilj ostvari.
„Prednost Srpske je što, osim svega toga, ovaj put ima i ozbiljne saveznike Rusiju i Kinu, ali će za izlazak Srpske iz začaranog kruga destrukcije u BiH biti potrebno i vrijeme“, rekao je LJepojević.
Politički analitičar Aleksandar Pavić smatra da narod Republike Srpske ima pravo ne samo da traži povratak izvornom Dejtonu od onih koji su bili njegovi pokrovitelji, već i mnogo više, a to je pravo da odlučuje o sopstvenoj sudbini.
Govoreći na današnjoj tribini „Sloboda i samostalnost Republike Srpske“, on je podsjetio da je riječ o narodu koji je doživio nasilno otcjepljenje od matične Jugoslavije 1992. godine.
„To je podržao Zapad, koji danas insistira na tome da pravo na otcepljenje unutar bivše republike te iste Jugoslavije ne postoji“, ukazao je Pavić.
Prema njegovim riječima, srpski narod sa prostora BiH nije pitan ni da li želi da bude otcjepljen od SFRJ ili od svojih sunarodnika preko Drine, niti da li želi da živi u istoj državi sa sarajevskim nastavljačima Handžar-divizije.
„Ako se ne udovoljava zahtevu Srpske za povratak izvornom Dejtonu, dok se u isto vreme život u BiH pretvara svakodnevno u srpsku borbu za goli opstanak, šta je logičnije da Srpska uradi, nego da traži pravo da samostalno odlučuje o tome kako će i sa kim da živi“, ocijenio je Pavić.
On je ukazao da Srpska već godinama ima samo jedan zahtjev – povratak izvornom Dejtonu.
„Odgovor koji neprekidno dobija od političkog Zapada, pod čijim okriljem i autoritetom je Dejtonski sporazum i sklopljen, dolazi u obliku diskvalifikacija, osuda, pretnji sankcijama, nipodaštavanja i zamene teza“, naveo je Pavić.
Ocijenivši da su zapadne sile sebi dale za pravo da se u BiH, usred Evrope, nameću kao kolonijalni upravnici, on je upitao – odakle Zapadu pravo da se tako ponaša?
„Da li su oni koji su od Avganistana napravili fabriku heroina za ceo svet, koji su odgovorni za smrt hiljada civila, koje su bezdušno i potpuno nelegalno ubijali dronovima na teritorijama tuđih zemalja kao u video-igricama, kvalifikovani da drže lekcije i nude rešenja ne samo nama, nego bilo kome u svetu? Koju su oni to zemlju posle kraja Hladnog rata učinili boljom nego što su je zatekli?“, upitao je Pavić.
Ambasador BiH u Hrvatskoj Aleksandar Vranješ istakao je da je u BiH na snazi takav sistem da Bošnjaci smatraju da Srpska nema pravo na šume, vodu, ali ni na ime.
„Imamo bošnjački hegemonizam, koji je proistekao iz politike viktimizacije, jer Bošnjaci misle da njihova prava proizilaze iz togada su u ratu imali najviše žrtava. Srbi, koji su brojčano manji, predstavljeni su kao neko ko zajedno sa Hrvatima teroriše bošnjačku većinu u BiH, što je apsolutno netačno“, naglasio je Vranješ.
On je izjavio da Srpska mora da se odbrani od bošnjačkog hegemonizma, koji podržava Zapad, jer u protivnom od nje neće ostati ništa.
Profesor geopolitike Srđan Perišić smatra da je današnja BiH u stanju raspada, odnosno da se njen pravni i politički sistem nalazi u razvalinama, što je posljedica kontinuiranog razbijanja BiH djelovanjem Zapada, ali i raspadanja iznutra, do čega su doveli potezi muslimanske političke elite u Sarajevu.
„Oba faktora su sinhronizovano delovala 26 godina na sklanjanju dejtonskog ustava“, rekao je Perišić na današnjoj tribini u Beogradu pod nazivom „Sloboda i samostalnost Republike Srpske“.
Prema njegovim riječima, mijenjanje političkog i pravnog sistema BiH bez saglasnosti Srpske odvijalo se na više načina, a osnovni se ogledao u djelovanju visokog predstavnika koji je nametao zakone i prenosio nadležnosti sa entiteta na nivo BiH.
Ističući da su Zapad i muslimanska politička elita činili sve da dođe do unitarizacije BiH, Perišić je navo da se to nije desilo, jer se Republika Srpska tome snažno suprotstavljala, posebno od 2010. godine do danas.
„Kao konačni rezultat delovanja Zapada i muslimanske elite javlja se, ne samo nefunkcionalna, već i razbijena BiH. Zajednički nivoi vlasti godinama su u permanentnoj krizi i raznim blokadama. Vrhunac je ova godina koja pokazuje da je dejtonska BiH nestala. Ona je razrušena i njen raspad se završio, s tim što to niko nije zvanično potvrdio“, smatra Perišić.
Prema njegovom mišljenju, dosadašnja politika Srpske ne smije da se mijenja bez obzira na sve pritiske, jer „SAD više nemaju snagu da nameću rješenja na Balkanu, izuzev da im to Beograd i Banjaluka dozvole“.
Univerzitetski profesor Željko Budimir smatra da je šansa Republike Srpske u tome što Amerika više nije jedina globalna sila, već su to i Rusija i Kina, koje su na strani Srba.
„Globalna liberalna hegemonija SAD nakon Avganistana ostaje samo san globalističkih elita u Vašingtonu, tako da i geopolitički projekat nedejtonske BiH kao rukavca takve politike postaje teško održiv. Današnja BiH je `građevina` prepuna naprslina, jer je osnovni vezivni element, Dejtonski mirovni sporazum toliko derogiran da je opstanak Republike Srpske ozbiljno ugrožen“, ukazao je Budimir.
On je uvjeren da je opstanak srpskog naroda u BiH politički održiv samo kroz Republiku Srpsku kao ustavnu kategoriju definisanu Dejtonskim sporazumom.
„Vraćanje na temelje Dejtona je politički minimum. U suprotnom, jedini izlaz je samostalnost Republike Srpske“, poručio je Budimir.
Dušan Proroković sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu ocijenio je da su Srbi, a posebno Republika Srpska, danas izloženi ozbiljnim iskušenjima i pritiscima, o čemu svjedoče negativne reakcije na bilo kakvo objedinjavanje Srba, a naročito na pojam „srpski svijet“.
„Time se bavila i hrvatska obaveštajna služba, a pominjan je i u Generalnoj skupštini UN. O tome pričaju oni koji i ne znaju šta znači `srpski svet`, ali znaju da je to opasno. Dugoročno, `srpski svet` je način za prevazilaženje podjela među Srbima“, objasnio je Proroković.
Kompletan snimak tribine “Sloboda i samostalnost Republike Srpske” možete pogledati OVDJE.