U Novom Sadu je večeras na svečan način otvorena izložba slika pod nazivom „Strašni čin“, autora Marka Gaćeše posvećene godišnjici stradanja Srba u „Oluji“, zločinačkoj akciji hrvatske vojske iz avgusta 1995. godine.
Autor, kombinovanim slikarskim tehnikama na svojim platnima prikazuje strašni čin protjerivanja Srba sa njihovih ognjišta u nekadašnjoj jugoslovaneskoj republici Hrvatskoj.
Gaćeša i sam, kako kaže „trogodišnji dječak iz kolone“, smatra da se stravičan zločin hrvatske vojske počinjen prema nedužnim Srbima ne smije nikad zaboraviti:
„Zločin Oluje ne smije se zaboraviti, a što se mene lično tiče on se ne može nikad ni oprostiti. Današnji dan neko slavi kao pobjedu, a mi ćemo ga pamtiti kao jedan u nizu tragičnih događaja, koji je pogodio srpski narod“, rekao je Gaćeša u izjavi za Srnu prije otvaranja izložbe, upriličene u Arhivu Vojvodine.
Na pitanje Srne, šta činiti da se u budućnosti Srbima ne dešavaju stradanja poput onih u „Oluji“, on kaže da moramo biti mnogo složniji nego sad:
„Da smo bili složni u vremenima prije Oluje, siguran sam da nam se ona ne bi desila. Oluja je za nauk. Srbi se moraju čvrsto držati svojih tradicija i korjena, poštovati se, voliti se i nikako se toga ne stiditi“.
Kaže, da se nada, da će postavka iložbe „Strašni čin“ biti postavljena i u drugim gradovima Srbije:
„Ovo je moja prva samostalna izložba, a vjerujem da će biti postavljena i u Beogradu. A, mogu se samo nadati da moje slike budu viđene i tamo gdje to stvarno trebalo da bude: U gradovima zapadne Evrope, a što da ne, i Amerike“.
Marko Gaćeša, rođen je u Kninu februara 1992. godine, a kao trogodišnji dječak zajedno sa porodicom u izbjegličkoj koloni stigao je avgusta 1995 godine u Srbiju iz Gračaca.
Istom prilikom saradnik za kulturu i Predstavništvu Republike Srpske u Beogradu Borislav Maksimović rekao je Srni, da se Gaćešinom izložbom njeguje kultura sjećanja u srpskom narodu:
„Ovom izložbom slika Marka Gaćeše, njeguje se kultura sjećanja na stravične događaje iz 1995 godine u Krajini, Kulturom sjećanja srpski narod čuva svoj identitet, odaje počast nedužnim žrtvama, i s naše strane moramo činiti sve, da se Oluja ili slične oluje više nikad ne dese“.
Smatra, da je izložba osim pijeteta prema nedužnim žrtvama ujedno i podsticaj i prilika za duboko razmišljanje, i promišljanje da nam se tragedije takvih razmjera nadalje ne ponavljaju, rekao je Borislav Maksimović.
Slično razmišlja i Duško Ćutilo direktor Fonda za izbjegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu, koji je svečano otvorio Izložbu:
„Tragedija Krajišnika u Oluji nas tjera da njegujemo kulturu sjećanja, kako ne bi nkad zaboravili stradanja srpskog naroda. Slike Marka Gaćeše vječno će ostati da svedoče o najvećem zločinu etničkog ćišćenja u Evropi s kraja 20. vijeka, koje je do dan-danas ostalo nekažnjeno“, rekao je Duško Ćutilo.
Presjednik Udruženja „Srpski krajevi“, organizatora izložbe, podsjetio je prisutne da je u „Oluji“ imenom i prezimenom, ubijeno ili nestalo 2.313 Srba, od toga 1.205 civila, a među njima 522 žene i 12 djece.
Izložbu je organizovalo Udruženje „Srpski krajevi“ iz Novog Sada uz podršku Arhiva Vojvodine, Predstavništva Republike Srpske u Srbiji i Fonda za izbegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu i biće postavljena do 17. avgusta ove godine.