Treći dan nastupa Republike Srpske na 66. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga, u srijedu, 25. oktobra, započeo je u sali za promocije „Vasko Popa“ (Hala 1A), gdje su svoja izdanja predstavili Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske, Ogranak Američkog koledža kardiologa za Srbiju i Republike Srpsku, Udruženje starješina VRS i Udruženja građana „Svetionik“ Banja Luka i „Besjeda“ Banja Luka, a nastavljen je na štandu Predstavništva Republike Srpske u Srbiji (Hala 2, nivo A) gdje su se predstavili Udruženje književnika Republike Srpske, „Besjeda“ Banja Luka i JU Zavičajni muzej Gradiška.
Ogranak Američkog koledža kardiologa za Srbiju i Republiku Srpsku predstavio je izdanje Cardiologia Preventiva kroz 120 pitanja i odgovora, glavni urednik Branko Beleslin, uređivački odbor Milan Nedeljković, Duško Vulić i Vojislav Giga. Govorili su akademik Duško Vulić i prof. Branko Beleslin.
„Ideja pisanja i uređivanja knjige o prevenciji kardiovaskularnih bolesti, kao i mnogih drugih nezaraznih bolesti, bila je poseban izazov s obzirom na postojanje mnoštva preporuka i konsenzus dokumenata koji su često preobimni i teški za čitanje, a ponekad i sa ograničenom praktičnom primjenjenošću.“ rekao je Beleslin.
„Željeli smo da sa ovom publikacijom ponudimo sadržaj i formu teksta koja na zanimljiv način može da se nosi sa ovom temom od izuzetnog i individualnog i društvenog značaja,“ istakao je Beleslin.
Udruženje starješina Vojske Republike Srpske /VRS/ predstavilo je: Zbornik radova Pad zapadnokrajiških opština i stradanje srpskog naroda Krajine.
O zborniku, koji ima 815 strana, govorili su: predsjednik Organizacije starješina VRS Slobodan Župljanin, akademik i ratni potpedsjednik Vlade Republike Srpske Vitomir Popović, istoričar Bojan Dimitrijević i nekadašnji načelnik štaba Drugog krajiškog korpusa general Dušan Kukobat.
Župljanin je rekao je da ovo predstavlja dio programskih aktivnosti u realizaciji jednog od tri startegijska cilja Organizacije starješina VRS čija je težnja da stalno traga za istinom o događajima u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
„Onima koji nas nazivaju genocidašima i govore nam da možemo otići odavde i odnijeti onoliko zemlje koliko je na opanku, moramo reći da je istina nešto drugačija. Zbog toga je važno da radimo sve da širu javnost upoznamo s ovim što radimo“, naglasio je Župljanin.
On je dodao da organizacija na čijem je čelu kao izdavač ovog zbornika na sebe nije uzela ulogu sudije da tvrdi da je njena istina jedina i neupitna već su ponudili jedan stav i jedno mišljenje.
„U suštini, radi se o neposrednom svjedočenju najneposrednijih učesnika u ovim događajima, a drugima ćemo ostaviti mogućnost da se kritički osvrnu i kažu šta imaju“, rekao je Župljanin i dodao da su današnju promociju organizovali zahvaljujući Predstavništvu Republike Srpske u Srbiji.
On je najavio da će u godinama koje dolaze Organizacija starješina VRS raditi na dopunjenom ili eventualno obnovljenom izdanju zbornika.
Akademik Popović je među ključne događaje koji su prethodili padu zapadne Krajine uvrstio sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske u Sanskom Mostu, gdje je došlo do podjele između tadašnje političke i vojne vlasti.
„Iako ima onih koji smatraju da su te podjele omogućile pad zapadne Krajine, ne mislim da su te podjele dovele do toga, niti da je tu presudila bilo kakva izdaja ili prodaja, o čemu se do danas govori“, rekao je Popović.
On smatra da bi se prije moglo raditi o nečemu trećem, to jest o gubitku ove teritorije ratom i svođenju na ranije dogovarane procente podjele BiH – 49 odsto za Republiku Srpsku i 51 odsto za Federaciju BiH.
Govoreći o zborniku, istoričar Dimitrijević rekao je da se ovom i sličnim knjigama reafirmiše težnja Srba da sami pišu svoju istoriju iz ratova devedesetih, čime se dugo vremena malo ko bavio.
„Ovo je dobar iskorak da se srpski glas o ratu devedesetih godina prošlog veka, koji je iznedrio Republiku Srpsku, ponovo čuje. Republika Srpska je, bez sumnje, pobeda srpskog naroda u ratovima devedesetih“, ocijenio je Dimitrijević.
On je istakao da je za njega kao Srbina iz Šumadije Republika Srpska ideal srpstva, ali da je veliki problem u tome što dio beogradske čaršije preuzima narative iz Hrvatske i Sarajeva i optužuje Srpsku i njeno ratno vojno i političko rukovodstvo za sve i svašta.
Analizirajući okolnosti koje su dovele do sloma Drugog krajiškog korpusa i pada zapadnokrajiških opština, general Kukobat je istakao da je takvom epilogu uveliko kumovala razvučenost snaga koje zbog toga nisu mogle da zaustave prodor nadmoćnijih neprijateljskih snaga, naročito nakon pada Glamoča i operacije „Oluja“.
Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske predstavila je svoja izdanja:
Enciklopedija Republike Srpske (tom IV i V), Zbornik radova Savremeni materijali 2022 i časopis „Savremeni materijali“ 14-1, Edicija „Održivi razvoj i upravljanje resursima Republike Srpske“ (knjiga 6,7,8,9, i 10), Bibliografija Rajka Kuzmanovića, Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske 1993-2023 i Arbitraža za oblast Brčko – spor ili farsa stoljeća.
Govorili su: akademik Rajko Kuzmanović, akademik Drago Branković, akademik Neđo Đurić, akademik Sreto Tanasić i akademik Vitomir Popović.
Enciklopedija Republike Srpske doprinosi širenju znanja o Srpskoj i njenom identitetu i kao takva treba da se nađe u bibliotekama svih većih gradova – od Sankt Peterburga do Aleksandrije, rekao je presjednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske /ANURS/ Rajko Kuzmanović.
Kuzmanović je podsjetio da je izazovan posao izrade Enciklopedije Republike Srpske počeo 2007. godine, da u nju ulaze samo više puta provjerene činjenice, a da je posebna pažnja data istorijskim.
„Iz nje saznajemo da je na prostoru Republike Srpske život bujao odvajkada i da ona nikada nije bila nepoznata. Enciklopedija doprinosi širenju znanja o Republici Srpskoj i njenom identitetu“, rekao je Kuzmanović na predstavljanju krune izdavaštva ANURS – četvrtog i petog toma Enciklopedije Republike Srpske.
Akademik Drago Branković rekao je da je na prvih pet tomova Enciklopedije radilo 306 autora, a da je ambicija ANURS da do 40. rođendana Republike Srpske završi svih 12 tomova.
„Mi smo negdje na sredini i nadamo se da ćemo do 9. januara 2032. godine imati kompletnu Enciklopediju. To nije zabilježila nijedna država“, naveo je Branković.
On je rekao da četvrti i peti tom obrađuju i oblasti koje se nalaze van Republike Srpske. „Naveli smo da se ta mjesta kao što su Grahovo, Drvar, Žitomislić nalaze na području Federacije BiH, ali da ih se mi nismo odrekli“, istakao je Branković.
Branković je predstavio pet knjiga iz Edicije „Održivi razvoj i upravljanje resursima Republike Srpske“.
On je naglasio da se ANURS opredijelio da radi na ovim, kako ih je nazvao zelenim knjigama, jer shvata da se prirodna bogatstva Republike Srpske nalaze na udaru i da se moraju zaštititi.
Akademik Neđo Đurić predstavio je sajamskoj publici Zbornik radova Savremeni materijali 2022. godine i časopis „Savremeni materijali.“
On je naveo da su u tom zborniku objavljeni naučni radovi o spornom lokalitetu Trgovska gora, naglasivši da je dobro pripremiti što više podataka u slučaju arbitražnog postupka.
O monografiji Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske od 1993. do 2023 govorio je profesor Sreto Tanasić koji je naglasio da je ona urađena da bi na jednom mjestu bilo rečeno sve o ovoj instituciji, od osnivanja do danas.
Monografija, između ostalog, sadrži govore predsjednika Republike Srpske, biografije njenih članova, podatke o odlikovanjima. Ukratko, nudi kompletnu sliku aktivnosti u proteklom periodu“, rekao je Tanasić.
Monografiju Arbitraža za oblast Brčko – spor ili farsa stoljeća predstavio je akademik Vitomir Popović koji je naglasio da ona baca svjetlo na sve što se dešavalo sa ovim distriktom, interese koji su oko njega vladali i okolnosti u kojim se odvijala.
„Knjiga ima oko 1.600 stranica, a osnovno je pitanje da li je arbitraža za Brčko bila arbitraža stoljeća ili farsa stoljeća,“ rekao je Popović.
Udruženja građana „Svjetionik“ Banja Luka i „Besjeda“ Banja Luka predstavili su knjigu Zmijanjski pisci Kočićevi sljedbenici, autora Vidosava Đurđevića i Grozde Regodić. Govorili su: Radomir Vulin, Vidosav Đurđević, Nenad Novaković, Slavko Tanasić i Dragica Gatarić.
„U knjizi je ukupno 94 pisca, sabrano za nekih stotinjak godina, poslije Kočića, koji su Kočićevi sljedbenici,“ rekao je Slavko Tanasić, predsjednik udruženja građana „Svjetionik“ i dodao da će još desetak pisaca biti obuhvaćeno u drugom dopunjenom izdanju.
Ovo je jedan izuzetan projekat koji govori kakvo je nasljedstvo u kulturnom, pisanom, književnom, umjetničkom i svakom drugom smislu ostavio Kočić, istakao je Tanasić.
Udruženje književnika Republike Srpske predstavljalo je izdanja svojih članova: Dok tragaš za svojom zemljom i Noći duge u progonstvu, duhovna poezija, autora Aleksandre Marilović. Govorile su Dajana Petrović i autor.
„Marilovićeva je talentovana, plodonosna i višestruko nagrađivana mlada žena koja istovremeno snažno i nežno krči put po kome hodi, i ostavlja trag za sve bogotražitelje i smisla tražitelje, u vremenu koje je više noć, i u kome progonstvo, čini se, ne prestaje,“ rekla je Petrovićeva.
„Eho njene poezije odzvanja i poput talasa prevaljuje gore postavljene između nas, zbližavajući nas u istom, čini bližnjima, onima koji su tihi ali istrajni pregaoci i satrudnici Božji,“ istakla je Petrovićeva.
„Besjeda“ Banja Luka je predstavila izdanje Od Detlaka do Ist Rivera autora Sredoja Novića, o kome su govorili: Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, prof. dr Željko Mirjanić, prof. dr Nenad Novaković, Branislav Mićunović i autor.
Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan rekao je da je u pitanju autobiografija jednog društva u koju je autor prenio bogatstvo svog života budući da je vršio odgovorne dužnosti u organima bezbjednosti, izvršnim i zakonodavnim organima.
„Ovo nije autobiografija poznate ličnosti, nego autobografija jednog života društva, čak i svih nas,“ rekao je Karan.
Nović je, smatra Karan, možda najbolji svjedok toga kako se razvijao raniji sistem socijalističke Jugoslavije, kako se ona raspala, kako je došlo do tragičnog sukoba, kako je nastala Republika Srpska.
On je rekao da je veličina Novića u prepoznavanju velikog i malog i u mudrosti, ali i u činjenici da je riječ o čovjeku koji ima nevjerovatno dugu karijeru. Više puta je bio ministar, radio odgovorne državne poslove u organima bezbjednosti, u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti.
Karan je naveo da je Nović spoj teorije i prakse i da je „novićevski stil” saopštavanja prepoznatljiv svakome ko ga poznaje i da daje simboliku prenošenja mudrosti i savjeta, bez obzira na državne ili životne situacije.
„Taj spoj države i čovjeka, ljudske i državničke veličine, čistote misli i to je karakteristika Novića. Bogatstvo života Novića je bogatstvo sadržaja ove autobiografije,“ naveo je Karan.
Željko Mirjanić je rekao da je sa Novićem, netipičnim policajcem, bio na istim političkim zadacima i da ga zna tri decenije, kao da su knjigu pisala tri pisca – policajac, političar i intelektualac, a prožima je motiv slobode.
Mirjanić je podsjetio na period kada su nametane reforme policije u Srpskoj i da je to bilo sve osim demokratije, te na ucjene, prijetnje, podvale, a sve to je prošao Nović i drugi koji sačuvali policiju Republike Srpske.
Branislav Mićunović je rekao da knjiga nije važna zbog spoznaje samog Novića, nego i sa literarne strane. Ova knjiga je romansirana autobiografija, uz veliku dozu sjećanja na sopstveni život, što je velika majstorija.
Novaković je rekao da mu je čast što se ova knjiga pojavila u izdanju „Besjede”, te da je ovo hronika vremena prošlog i ovog vijeka, odnosno obuhvata 70 godina neispitanog perioda.
Nović je rekao da se godinama „lomio“ da li će pisati knjigu, te da je uvijek žalio što javnost nije mogla da prihvati da u policiji, u kojoj je proveo mnoge godine, ima mnogo časnih, čestitih i intelektualno snažnih ličnosti.
„Cijela moja životna filozofija je porodica i čini mi se da drugačije ne bih znao. Knjiga je satkana od moje porodice, porodice u selima, uspjeha i raspada istih. To sam poredio sa raspadom sistema, društva, institucija, država”, rekao je Nović, dodajući da kako se raspada porodica, tako se raspada i država.
„Besjeda” je predstavila i ediciju „Atribut“, o kojoj su govorili urednik edicije Milan Milošević i urednik prof. dr Nenad Novaković.
„Banja Luka koledž“ i „Besjeda“ Banja Luka predstavili su izdavačku naučnu djelatnost „Banjaluka koledža“, o kojoj su govorili: prof. dr Svetlana Dušanić Gačić, prof. dr Slavica Išaretović i prof. dr Nenad Novaković.
JU Zavičajni muzej Gradiška predstavio je svoje izdanje: Borislav Boro Nježić: grafike, autora Bojana Vujčića i Aleksandra Obrenovića, o kojem su govorili Ljiljana Nježić i autori.
„Ova knjiga govori o Bori Nježiću, poznatom mozaičaru, grafičaru i umjetniku iz Gradiške koji je živio i radio u Beogradu,“ rekao je Vujčić.
Nježić je dobitnik brojnih priznanja za svoje stvaralaštvo a njegovi mozaici danas krase Gradišku, Banju Luku, Beograd i mnoge druge gradove, istakao je Vujčić.
Trinaesti reprezentativni nastup Republike Srpske na Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga organizuje Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji, uz podršku Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, štand je na istom mjestu: hala 2, nivo A.