Ovogodišnja manifestacija „Susreti srpskih zemalja“ počela je u četvrtak, 27. marta okupljanjem u hotelu „Rajska dolina“ na Jahorini više od 300 učesnika iz Srbije, Republike Srpske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Hrvatske. Isto veče je organizovana muzička dobrodošlica uz obraćanje predsjednika ovogodišnjih susreta Slobodana Đorđevića iz Zvečana i takmičenje za izbor prvog glasa Susreta gdje je trijumfovala Teodora Janičić.
Nastupom kulturno-umjetničkih društava /KUD/ iz Srbije, Hrvatske, Sjeverne Makedonije i Republike Srpske, u petak 28. marta u Vojkovićima u Istočnoj Ilidži zvanično su otvoreni „Susreti srpskih zemalja“.
Biljana Ristić, predsjednik i umjetnički rukovodilac KUD „Bratstvo“ iz Vojkovića, koje je bilo domaćin koncerta, izrazila je zadovoljstvo što su bili u prilici da ugoste kolege iz više zemalja.
„Ovo je prvi put da se ova manifestacija održava u Vojkovićima, što nam je velika čast. Večeras se KUD `Bratstvo` predstavio sa igrama iz Leskovca i Pirota. Namjera nam je bila da kolegama iz Srbije pokažemo da znamo i njihove igre, jer je to naša matica i da nastojimo da se bratimimo sa društvima iz Srbije“, navela je Ristićeva.
Iste večeri kulturno-umjetnička društava iz Ulcinja, Čačka, Novih Banovaca i Pala te Srbski pravoslavni pojci na Palama su igrom i pjesmom predstavili svoja umijeća. Prisutne su pozdravili Dejan Kojić, načelnik opštine Pale, Miodrag Kojić, predsjednik Udruženja za odbranu ćirilice „Dobrica Erić“ iz Beograda i Marko Kačarević, osnivač Srbskih pravoslavih pojaca.
Ljubica Davidović iz KUD „Sveti Nikola“ iz Ulcinja rekla je da prvi put učestvuju na ovoj manifestaciji, da im je to velika čast, te da su se predstavili igrama iz Vrsute.
Umjetnički direktor KUD „Dule Milosavljević“ iz Čačka Milovan Vučićević rekao je da su se predstavili sa vlaškim i igrama iz Bosilegradskog krajišta.
On je naveo da je njihovo društvo osnovano 1933. godine kao orkestarska sekcija tamburaša, da ima više od 600 članova raspodijeljenih u nekoliko sekcija s ciljem očuvanja tradicije pjesama i igara iz svih krajeva Srbije.
Vojislav Simić, predsjednik KUD „Branko Radičević“ iz Novih Banovaca, rekao je da su prvi put na Palama i istakao veliki značaj ove manifestacije, te dodao da su se predstavili igrama iz Pčinja i igrama iz Crne trave.
U subotu, 29. marta, Nacionalni ansambli Srbije „Kolo“ i „Venac“ i Srbski pravoslavni pojci iz Beograda nastupili su u Istočnom Sarajevu, na svečanoj akademiji posvećenoj velikom srpskom pjesniku Dobrici Eriću, koja je organizovana u okviru manifestacije „Susreti srpskih zemalja“.
Tokom svečane akademije u Narodnom pozorištu Istočno Sarajevo predsjednik opštine Gornji Milanovac Dejan Kovačević uručio je priznanje ovogodišnjem dobitniku Nagrade „Dobrica Erić“ pjesniku Blagoju Bakoviću iz Crne Gore.
Kovačević je rekao da mu je velika čast što ima priliku da učestvuje u ovoj manifestaciji s obzirom da je i Erić rođen u Milanovcu.
„Dobrica Erić je kroz svoje poeme gledao da ujedini srpski narod, a nama je i cilj da taj njegov put i nastavimo. Ova manifestacija će trajati dokle god ima Srba i nadam se da će Gornji Milanovac nastaviti da učestvuje u njoj“, izjavio je Kovačević novinarima.
Predsjednik odbora za dodjelu Nagrade „Dobrica Erić“, književnik Miroslav Aleksić rekao je da je odluka da nagrada pripadne velikom srpskom pjesniku Blagoju Bakoviću jednoglasno donesena.
„Baković je decenijama jedan od najpriznatijih srpskih pjesnika i objavio je više desetina knjiga, koje su prevođenje na više jezika. U Ruskoj Federaciji dobitnik je nekoliko najviših nagrada“, naveo je Aleksić.
On je istakao da je manifestacija „Susreti srpskih zemalja“ veoma značajna i predstavlja dobar spoj sa Dobricom Erićem.
„Erić je jedan od onih pjesnika koji su najzahvalniji svome rodu i jeziku i koji je ćirilicu doživljavao kao jedno od najljepših srpskih obilježja. Ostavio je zavjet da se srpske knjige pišu i štampaju ćirilicom. Ova manifestacija, koja njeguje folklor i druge oblike stvaralaštva, na istom je tragu“, naveo je Aleksić.
Predsjednik Skupštine Udruženja za odbranu ćirilice „Dobrica Erić“ iz Beograda Ljubinko Stojanović rekao je da su „Susreti srpskih zemalja“ započeti davne 1995. godine i da su došli u situaciju da nema dovoljno mjesta za sve ljude koji žele da vide to što oni pripreme.
„Uspjeli smo da dovedemo na istu pozornicu dva nacionalna ansambla iz Srbije `Kolo` i `Venac`, kao i Srbske pravoslavne pojce. Program je napravljen kao svečana akademija koja je posvećena našem predsjedniku Dobrici Eriću, koji je bio prvi pjesnik koji je iz duše i iz srca opisao Srbe i njihove muke sa obje strane Drine“, rekao je Stojanović.
On je dodao da je Dobrica Erić često boravio u Republici Srpskoj.
Učesnici manifestacije su u nedelju 30. marta zajedno sa predstavnicima Boračke organizacije Pale posjetili groblje Novi Zejtinlik na Sokocu, položili vijence i odali poštu poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Na Centralnom spomen-krstu na Novom Zejtinliku istoričar Lazar Škobo održao je i istorijski čas i prisutnima približio značaj ovoga mjesta.
„ Ni u najljepšom trenucima ne smijemo zaboraviti one koji su dali svoje živote da bismo mi danas uživali u slobodi. Došli smo na groblje Novi Zejtinlik, koji je najveći simbol stradanja srpskog naroda u Odbrambeno-otadžbinskom ratu“, izjavio je Škobo novinarima.
On je rekao da je groblje Novi Zejtinlik simbol borbe sarajevskih Srba koji su postavili temelj i dali najveću žrtvu za stvaranje Republike Srpske.
Škobo je izrazio nadu da su mladi iz Srbije mogli da steknu prave utiske o ovom bitnom mjestu.
Član Boračke organizacije Pale Jovica Goreta rekao je da su učesnici manifestacije položili vijence, prislužili svijeće, čime su izrazili poštovanje i podsjetili na heroje koji su dali svoje živote za odbranu otadžbine.
Ideja i pripreme za ovu manifestaciju počele su 1994. godine, a prvi „Susreti“ organizovani su ratne 1995. godine. Od tada, ovaj tradicionalni skup svake godine okuplja Srbe iz regiona i dijaspore, uz bogat kulturni, sportski i humanitarni program, sa izuzetkom prekida tokom agresije na SRJ 1999. godine i vanredne situacije u vezi sa virusom korona tokom 2020. i 2021. godine.
Susrete je organizovalo Udruženje za odbranu ćirilice „Dobrica Erić“ u saradnji sa Predstavništvom Republike Srpske u Srbiji, uz podršku Kabineta predsjednika Republike Srpske i pomoć dugogodišnjih prijatelja manifestacije.