U Narodnoj biblioteci Srbije juče je održano finalno takmičenje međunarodnog kviza „Nemanjići“. Pobijedila je tročlana ekipa Osnovne škole „Velizar Stanković Korčagin“ iz Velikog Šiljegovca kod Kruševca, a drugo mjesto osvojio je tim „Mladi istoričari“, učenici Osnovne škole „Petar Drugi Petrović NJegoš“ iz Bileće: Dragana Vujović, Pavle Mihić i Ana Medan. Bilećki osnovci nastupili su pod mentorstvom profesora istorije Milenka Kešelja.
Finaliste kviza pozdravio je vikar patrijarha Irineja, episkop remezijanski Stefan i rekao da njihova imena svi treba da zapamte:
– Sva djeca koja su se takmičila su pobjednici. Vas šestoro ste posebno veliki, samo pokažite koliko znate i koliko ste se trudili da postignete što bolje rezultate, a nemojte biti konkurencija, jer svi smo mi pravoslavni hrišćani i svi smo jedno – istakao je episkop Stefan.
Šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović je rekao da je kviz „Nemanjići“ dobro organizovani i da je u 330 ekipa iz 11 zemalja pokazalo, ne samo koliko nam je značajno živo sjećanje na Nemanjiće i njihovu baštinu ovdje, u Srbiji, Republici Srpskoj i Crnoj Gori, nego i u svijetu, gdje je svijest o nacionalnom identitetu, kulturi i duhovnosti, pokazalo se, visoko izražena. a činjenica da je kviz organizovan u godini u kojoj se obilježava 800 godina samostalnosti Srpske pravoslavne crkve prilika je da se podsjeti na svjetovnu i duhovnu istoriju i sve ono što je loza Nemanjića uradila za srpski narod.
– Danas ne možemo govoriti o Srpskoj pravoslavnoj crkvi ako ne govorimo o svetosavskoj crkvi, jer je Sava Nemanjić uspostavio Crkvu, a njegov otac Nemanja srpsku državu. Podsjećanjem na Nemanjiće, ponovo se podsjećamo da nam je najvažnije da čuvamo nacionalni identitet, pismo, jezik, kulturu i tradiciju, jer ćemo na taj način obezbijediti budućnost svom narodu na ovim prostorima – rekao je Cicović i potom naglasio: – Da Nemanjići ništa drugo nisu uradili, a itekako jesu, bilo bi dovoljno to što su sazidali, živopisali i osveštali: Žiču, Studenicu, Mileševu, Sopoćane, Gračanicu, Banjsku, Svete Arhangele i Visoke Dečane, a tek Nemanjin i Savin Hilandar, „bjel Vilandar na sred Gore Svete“, kako je to lijepo kazao srpski narodni guslar.
Podsjećajući da su Vlada Republike Srpske i Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju podržali i da trajno podržavaju aktivnosti čiji je cilj unapređenje saradnje sa Srbijom i srpskom dijasporom, te da na jednoj strani rade na jačanju saradnje u oblasti privrede, nauke, kulture, sporta, a na drugoj na povezivanju svih sredina u kojima ima našeg naroda, sve u cilju očuvanja i njegovanja srpskog jezika i pisma, naše tradicije i naše vjere pravoslavne, Cicović je dodao:
– Iako je ovo međunarodno takmičenje vezano za istoriju, za davnu prošlost, mi smo se opredjelili da naše nagrade budu savremene i privlačne današnjim učenicima. Lapotop računari će im pomoći da iz istorije i srpske tradicije nauče i ono što su propustili dok su se pripremali za takmičenje, a isto tako će im kroz internet pomoći u održavanju prijateljstava sklopljenih tokom ovog takmičenja.
Kviz „Nemanjići“ organizovala je Fondacija „Mir Božiji“ u saradnji sa partnerskim organizacijama u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj, uz blagoslov patrijarha srpskog Irineja, podršku naučnih krugova, kao i vlada Srbije i Republike Srpske.