U Subotici je danas, u Gradskoj kući u 13 sati, otvorena bogata i sadržinski raznolika izložba o strahotama u konc. logoru Jasenovac, upriličena povodom obilježavanja 76 godina od proboja posljednje grupe zatočenika ustaškog logora smrti u Jasenovcu – Donja Gradina u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.
Govorili su Mlađen Cicović, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, Tanja Tuleković, direktor „Spomen područja Donja Gradina“, i Stevan Bakić, gradonačelnik Subotice.
Mlađen Cicović je rekao da je ova izložba veliki iskorak u našim nastojanjima da se mučenja, klanja i ubijanja Srba u Jasenovcu predstave i objasne – prvo našem narodu kao potomcima svetih stradalnika, pa potom svima ostalima – u nadi da ćemo mi „oprostiti a nezaboraviti, a svi ostali saznati i razumjeti naša bolna sjećanja“ dodajući da ovu izložbu, pored njenih osnovih vrijednosti i poruka, vidi i kao „veliki dobrinos našoj kulturi sjećanja u vrijeme kada za tu važnu odliku čovjeka i društva ima sve manje vremena i pravog načina da se njeguje i poštuje“.
– Decenijama se zataškavala istina o Jasenovcu, čak toliko da ni u susjednim državama, a kamoli dalje u svijetu, nisu znali ni da je uopšte postojao taj strašni logor, ta paklena industrija smrti. Znalo se i znamo da su ustaše svoju politiku etničkog čišćenja sprovodile na osnovu posebnog zakona o koncentracionim logorima koji je usvojen u Nezavisnoj državi Hrvatskoj, a tek je 2017. godine izraelski istoričar, koji se bavi izučavanjem holokausta, posebno koncentracionog logora Aušvic, Gideon Grajf potvrdio da je Jasenovac bio „mnogo užasnije mjesto od Aušvica“, gdje su „ubijanja vršena po kratkom postupku u gasnim komorama, a u Jasenovcu su likvidacije vršene ručno, noževima, sjekirama, čekićima” – rekao je Cicović.
Šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji je rekao da bi se velika stradanja Srba u Prvom i Drugom svjetskom ratu, ponovila i u ratu u BiH od 1992. do 1995. godine, „vjerovatno opet prvo u mjestima oko Kozare, pa poslije i dalje i šire, ali su Srbi Bosne i Hercegovine na vrijeme shvatili opasnost od i trećeg pokolja u istom vijeku, pa su se dobro organizovali i još u miru stvorili Republiku Srpsku, pa malo potom i Vojsku Republike Srpske, te uspješno branili i odbranili i svoj srpski narod, i svoju Republiku Srpsku“.
Tanja Tuleković, direktor Spomen područja Donja Gradina i jedan od priređivača ove izložbe, rekla je da je dokumentarni i video materijal korišćen u ovoj izložbi većim dijelom iz Javne ustanove „Spomen područje Donja Gradina“, ali i iz muzeja i arhiva Srbije i Republike Srpske, Muzej žrtava genocida, Muzej Vojvodine, Jevrejski istorijsku muzej, Arhiv Srbije, Arhiv jugoslovenske kinoteke, Muzej Republike Srpske i Arhiv Republike Srpske.
– Izložba se sastoji iz nekoliko dijelova kojima je dat hronološki pregled istorijskih dešavanja: osnivanje Nezavisne države Hrvatske sa naglaskom na zakonskim odredbama i ustaškoj propagandi, formiranje konc. logora Jasenovac, Donja Gradina, sudbina djece logoraša, stradanje Srba, Jevreja i Roma, uništavanje tragova zločina, istraživanja u Donjoj Gradini i poslijeratno bolno traganje porodica za svojim nestalim članovima – rekla je Tanja Tuleković i dodala da je konc. logor Jasenovac formiran u avgustu 1941. godine i da je on treći po redu po broju žrtava u Drugom svjetskom ratu, ali po zvjerstvima učinjenim u tom logoru je bez premca.
– NJemački kapetan Artur Hefner je već u novembru 1942. godine rekao „Bez obzira na propagandu logora, tu se radi o logoru najgore vrste, koji se može porediti sa Danteovim Paklom!“
Tuleković je rekla da je najveći broj logoraša ubijen u Donjoj Gradini, najvećem stratištu konc. logora Jasenovac, njih 366.000, te da je „cijelo područje Donje Gradine prekriveno masovnim grobnicama, njih ukupno 105. Ove grobnice su dokaz ustaškog zločina genocida počinjenog u vrijeme NDH“.
Stevan Bakić, gradonačelnik Subotice, se prvo zahvalio gostima iz Republike Srpske na prilici da „i naš grad pruži svoj doprinos kulturi sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad srpskim narodom“ i podsjetio da je Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio „izgradnju najsavremenijeg i najvećeg spomen-kompleksa žrtvama Jasenovca, upravo na tom području, u partnerstvu sa Republikom Srpskom“.
– Ovaj najvažniji projekat kulture sjećanja i poštovanja prema žrtvama biće suštinski značajan u borbi za istorijsku istinu o stradanju nevinih Srba, Jevreja i Roma u Nezavisnoj državi Hrvatskoj. Nadam se da ćemo i tom projektu moći da doprinesemo kao grad. Prošle godine smo, u ovom istom prostoru ovde, bili domaćini izložbe „Dijanina deca“ koja je upoznala Subotičane sa plemenitim radom Dijane Budisavljević, dok će nas izložba koju danas otvaramo podsjetiti na užase logora, koji je na najgori način oličavao ustaški genocid, vršen na čitavom prostoru NDH.
Bakić je rekao da danas u Srbiji kultura sjećanja „nije više stvar pojedinaca ili udruženja, već državna politika i opredjeljenje“.
– Ova izložba realizuje se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja i Ministarstva odbrane, a Grad Subotica je lokalna samouprava koja se među prvima uključila u projekat i ja zaista pozivam sve sugrađane da dođu i pogledaju ova potresna svjedočanstva o najvećem zlu u istoriji svijeta. Zlu koje je, tih mračnih godina, imalo svoje pristalice i u Subotici, koje nisu imale prostor da razviju svoju politiku mržnje, zbog jedne druge okupacije i drugih stradanja na ovom prostoru – rekao je Bakić zahvaljujući se pomenutim ministarstvima, zatim našim dragim gostima, autorima izložbe i Predstavništvu Republike Srpske u Srbiji, sa kojim „zaista realizujemo saradnju tačno onako kako smo dogovorili i najavili krajem februara“.
Bakić je na kraju podsjetio na riječi predsjednika Vučića: „Kulturu sjećanja ko nema, on ne može da ima ni snagu za budućnost“ i dodao da će zato ovakve teme i ovakvi događaji biti integralan deo saradnje sa Predstavništvom Republike Srpske u Srbiji.
Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji je pomoglo promociju i učestvovalo u organizaciji ove važne izložbe.