Manifestacija „Zavičajni dani“, koja u Bačkoj njeguje kulturu i tradiciju Srba zapadno od Drine, svečano je otvorena sinoć (03. 09. 2024. g.) u Subotici.
Svečanoj akademiji povodom otvaranja „Zavičajnih dana“ u Velikoj većnici Gradske kuće u Subotici prisustvovao je i šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović koji je rekao da ovakvi susreti na najbolji način čuvaju srpsku kulturu i tradiciju i pokazuju kako se čuva zavičaj u nama i kako održati vezu sa zavičajem i promovisati ga u novoj sredini gdje smo se trajno opredijelili da živimo.
„Vama je svima jasno da su nama svima najvažniji poslovi koji su vezani za očuvanje našeg identiteta, naše kulture, tradicije, naših običaja, našeg srpskog jezika i ćirilice, naše vjere pravoslavne, jer samo takvi ćemo sigurno znati na najbolji način da definišemo i sve ono što je i ekonomski razvoj i boljitak našeg naroda i naše Republike Srpske i naše Srbije“, rekao je Cicović.
On je istakao da se opstanku srpskog naroda može doprinijeti samo ako postoji naše jedinstvo i i sabornost u trenutku kad su i Republika Srpska i Srbija izložene velikim pritiscima i iskušenjima.
„Imali smo sreću da su dva rukovodstva Republike Srpske i Srbije na čelu sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem na vrijeme prepoznala sva iskušenja i sve izazove i da su na vrijeme preduzeli sve što je bilo neophodno da radimo na očuvanju našeg identiteta, naše kulture i tradicije, na našem opstanku“, rekao je Cicović.
Ističući da odnosi Republike Srpske i Srbije nisu nikada bili bolji, Cicović je ukazao da Republika Srpska i Srbija zajedno rade na obilježavanju svih značajnih datuma u srpskoj istoriji, na uspostavi kulture sjećanja i pamćenja.
„Republika Srpska i Srbija zajedno slave Dan srpskog jedinstva, dan naše zastave, naše trobojke slavom ovjenčane koja je uvijek bila na čelu slobode i pravde, i uvijek kada smo slavili i kada slavimo svoju slobodu, slali smo potpuno jasnu poruku da razumijemo da isto tako treba da nam bude važna sloboda i budućnost i naših komšija, i svih koji treba sa nama da grade budućnost na ovom prostoru“, rekao je Cicović.
Skup je pozdravio i otvorio manifestaciju gradonačelnik Subotice Stevan Bakić koji je istakao da „Zavičajni dani“ iz godine u godinu prerastaju u festival koji obogaćuje festivalsku ponudu Subotice i značajno doprinosi afirmaciji tog grada i Srbije.
Bakić je ukazao da „Zavičajni dani“ nisu samo folklorna i umjetnička manifestacija i ukazao da je u djelo pretočena ideja da se uspomene, prošlost i obilježja zavičaja otrgnu od zaborava i da se istovremeno afirmiše njegovanje različitosti i tolerancije.
Gradonačelnik Subotice rekao je da je bogata srpska kulturna materijalna i nematerijalna baština mnogo puta bila na udaru sa svih strana i da „danas žele da je prisvoje i oni koji nikada nisu imali sopstvenu“.
„Svedoci smo tih pokušaja na Кosovu i Metohiji. Ali odolećemo u svim nastojanjima da sačuvamo kulturu, običaje i tradiciju kako naših ljudi u južnoj srpskoj pokrajini, kao što su je sačuvali oni koji su na ove prostore dolazili početkom 90-tih godina prošlog veka iz ratom zahvaćenih područja bivše Jugoslavije, kao i naši sunarodnici koji su ostali na svojim ognjištima u državama iz regiona“, rekao je Bakić.
On je ocijenio da bi ovakvu manifestaciju trebalo da ima svaki gradu u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj.
Bakić je istakao da je za Suboticu, koja je na svjetskoj mapi prepoznatljiva po gostoprimstvu, toleranciji, poštovanju i uvažavanju različitosti i opredeljenju za zajedništvo, ovo vrlo značajna manifestacija i da je izuzetno važno da Srbi sa jedne i sa druge strane Drine i dalje intenzivno sarađuju.
Savez srpskih udruženja Sjeverno-bačkog okruga, koji organizuje manifestaciju „Zavičajni dani“ uz podršku Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, uručio je večeras šefu Predstavništva Mlađenu Cicoviću Povelju za izuzetan doprinos u razvoju i očuvanju srpske kulture i baštine.
Svečanom otvaranju prisustvovali su i predstavnici republičke i pokrajinske vlasti Srbije, pozdravnu riječ je imao Miroslav Кaran, predsednik Saveza srpskih udruženja Severnobačkog okruga a u umjetničkom dijelu učestvovali su, između ostalih i crkveni hor „Sveti Roman Melod“ i književnik Ratomir Rale Damjanović i Sanja Ivanović – etno muzika.
U okviru ovogodišnjih, 11. „Zavičajnih dana“, do 7. septembra biće prikazan bogat program, a sutra će u Velikoj većnici Gradske kuće u Subotici biti održan humanitarni koncert horova, pjevačkih grupa i solista, a prihod od koncerta namijenjen je za izgradnju crkve Svetog arhiđakona Stefana na Кelebiji.
Četvrtak je posvećen najmlađima, te će pjesnici za djecu Tode Nikoletić i Branimir Rosić obići đake OŠ „Vuk Кaradžić“ u Bajmoku, dok će na gradskom trgu biti održana Кonferencija beba, koje će se takmičiti u nekoliko disciplina, a biće održan i Festival sporta za djecu.
Nastupi brojnih folklornih i izvornih grupa iz Srbije, Republike Srpske i regiona održaće se u petak i subotu, a poslije njih na centralnoj bini koncerte će održati krajiške grupe „Sinovi Manjače“ i „Jandrino jato“, koji će nastupiti u petak, kao i etno grupa „Trag“ iz Banjaluke, koja će nastupiti u subotu.
Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji podržava manifestaciju „Zavičajni dani“ od samog početka, kao i organizatora manifestacije Savez srpskih udruženja Severnobačkog okruga u svim aktivnostima, aktivno doprinoseći njegovom djelovanju i razvoju.