Милица Бабић, рођена у Шамцу, оставила је трајан печат у културној историји Србије и региона као пионирка сценске и филмске костимографије. Иако је широј јавности позната као супруга нобеловца Иве Андрића, њен професионални рад значајно је допринео развоју савремене костимографије.
Покретањем фестивала „Милица“ 2022. године и отварањем њене спомен куће у Шамцу, Центар за културу Шамац успоставио је регионалну платформу за промоцију њеног дела.
У сарадњи са Канцеларијом за културну дипломатију из Београда, 20. и 21. новембра у Дому Јеврема Грујића организован је дводневни скуп посвећен њеном животу и раду.
Подржан од Министарства културе Србије, скуп је осветлио личност и дело Милице Бабић, истражујући савремену сценску костимографију, изазове струке и нове тенденције у овој области. На отварању скупа у сриједу приказана су два кратка документарна филма о Милици Бабић, један у продукцији Центра за културу Шамац и други у продукцији РТС-а који ауторски потписује Радица Смиљковић, а окупљене су поздравиле др Гордана Бекчић, директорка Канцеларије за културну дипломатију, и Миланка Благојевић, директорка Центра за културу Шамац.
Другог дана одржане су панел дискусије и предавања истакнутих учесника, укључујући костимографкињу Душку Вујмиловић Кукавицу, професора Никшу Незировића, професорку емеритус Миланку Берберовић, професорку Љиљану Петровић и костимографкињу Мају Мирковић. Учесници су закључили да рад Милице Бабић представља инспирацију за даља истраживања и развој савремене костимографије.
„Овим скупо вратили смо Милицу Бабић у њен Београд у коме је провела велики део свог живота и коме је, кроз рад у Народном позоришту дала највећи део своје несвакидашње креативности и рада. Наше стратешко опредељење да се бавимо знаменитим а неправедно заборављеним женама српке културе и историје определило нас је да Милицу Бабић уврстимо и у наш пројекат Великанке српске културе“, рекла је др Гордана Бекчић.
Скуп је део пројекта „Милица Бабић Андрић“, а у оквиру иницијативе „Великанке српске културе“, Милица је недавно представљена као једна од 24 знамените жене на изложби у Дому Јеврема Грујића.