У Београду у Прес-центру Удружења новинара Србије у организацији портала „Факти“ и „Све о Српској“, уз подршку Представништва Републике Српске у Србији одржана јуче (07.10.2021. год.) трибина „Слобода и самосталност Републике Српске“, шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић рекао је на почетку скупа да притисци и пријетње дају пуно право Српској да самостално тражи свој пут до слободе.
„Већи притисци и пријетње са Запада, даље урушавање дејтонског споразума и његовог Анекса 4 – Устава БиХ и Дејтонске структуре БиХ, коју чине два ентитета и три констутивна народа, дају пуно право Републици Српској да самостално тражи свој пут до слободе, јер је за нас слобода друго име за Републику Српску“, рекао је Цицовић у поздравној ријечи.
Он је на скупу, на којем учествује српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик и аналитичари из Српске и Србије, напоменуо да је слобода природно стање човјека, те да то увјерење види као полазну тачку сваког промишљања и казивања о слободи и људима, о слободи и народима.
„Чињеница да је БиХ под протекторатом високих представника говори нам да је наша слобода ограничена и да се морамо политички борити да се терор, притисци и уцјене западних земаља и њихових представника зауставе и све у БиХ врати на изворни Дејтонски споразум, као једини могући опстанак посрнуле БиХ“, рекао је Цицовић.
Цицовић је напоменуо да је српски народ кроз историју увијек устајао да само брани и одбрани своју слободу, никад и нигдје није посегао за туђом слободом.
Исто тако, додао је, кад год су Срби успјели да одбране своју слободу, нашао би се неко да пријети и уцјењује – не да би од Срба заштитио слободу неког другог народа, него само да би његову слободу свео на минимум.
„Колико далеко и безочно нападају на нашу слободу, ових дана то демонстрирају и нападима на идеју `српског свијета`, идеју која није никакав акциони програм освајања било чије земље и слободе“, навео је Цицовић.
То је, додао је он, обрамбена политика националног идентитета српског народа, наше културе и традиције, језика и писма, ћирилице, вјере православне, светосавске у ово вријеме уцјена и пријетњи које не престају на српски народ и на српске земље.
Српски члан Предсједништва Републике Српске Милорад Додик на скупу „Слобода и самосталност Републике Српске“ да је једина политика за Српску, без алтернативе, враћање на Устав БиХ, као прва фаза, те да дијалог у којем се врше притисци више није могућ.
Додик је рекао да је Устав БиХ промовисао Републику Српску као државу са свим елементима државе, територијом, народом, институцијама, демократским процесом избора и дао јој права да са регионом може да прави специјалне везе и да се креће не само у регионалној већ и глобалној политици.
„Све вријеме такозване имплементације мировног споразума јесте атак на Републику Српску да нестане, да нестане њен политички, институционални, територијални субјективитет“, рекао је Додик на скупу у Београду.
Додик је истакао да муслимани данас имају само један циљ – да овладају правосуђем у БиХ, тужилаштвом и судом и да преко СИПЕ хапсе, приводе, воде процесе…
Према његовим ријечима, веома наклоно се гледа и на декларацију Бакира Изетбеговића да треба укинути ентитете и направити БиХ по тој мјери, а кад политичари у Српској кажу да то не прихватају и да њихова идеја уопште не подразумијева БиХ онда говоре да је то јерес, национализам, шовинизам, ултранационализам.
Он је указао да је прецизно и јасно оно што је написано у Уставу БиХ и да то олакшава Републици Српској политичку борбу за право и слободу. „Ми смо у то кренули и до тога ћемо довести у наредних 30 дана. Видите да већ неки бјелосвјетски хохштаплери покушавају да чак дођу до америчког предсједника Џозефа Бајдена и неких других имена да би наводно нешто заустављали, право које Српска има“, рекао је Додик.
Када се помене право Српске да одустане од споразума о војсци и да формира војску Републике Српске, Додик је напоменуо да то није нешто непознато и да је Војска Републике Српске веома јасно уведена у Анекс 1Б Дејтонског споразума.
Према његовим ријечима, у Уставу БиХ пише да оружане снаге, које су побројане, не могу да прелазе из једног ентитета у други, без сагласности ентитета у који долазе.
„Тако да ћемо ми наставити, притиснути и доведени до чошћка, без обзира на експанзију коју видимо кроз нека нова, односно стара имена која нам се покушавају наметнути, прије свега, као страх. Ако поменете неког америчког амбасадора, ми треба нешто да се препаднемо и да ништа не радимо. Па кад се појави Ескобар који пријети санкцијама, ми треба да ћутимо и кажем – извините, кад сам ја на реду“, истакао је Додик.
Та врста дијалога, нагласио је Додик, више није могућа, оцијенивши да је јадна Америка која своју моћ заснива на томе да само пријети санкцијама, што говори о краху једне глобалне силе.
„У сваком случају морално посрнуће иде дотле да се појединим нашим политичарима овдје долази и дикретно пријети. Ја сам био изложен најмање десетак директних пријетњи од стране америчких важних људи, од разних секретара до обичних службеника“, нагласио је Додик.
Додик је рекао да и сада очекује озбиљан напад „таквих острашћених“, али да вјерује да се Америка не бави питањима Балкана и да јој то није приоритет.
Он је поновио да се исти службеници само смјењују у Сарајеву и Приштини и да исти људи проводе два иста концепта, један у којем стварају независну државу и други у којем Српској не дозвољавају да се о томе прича.
Додик је у обраћању подсјетио на притиске којима је био изложен за вријеме покушаја промјене Устава БиХ током преговора у Бутмиру, али да америчка идеја коју су пормовисали о једној нацији и једној држави у БиХ није прошла.
„Није прошло ни милом, ни силом, не може се БиХ интегрисати. Једина срећа за муслимане у Зеници да муслимани имају своју државу, ми Срби своју и Хрвати нешто своје. То је једина срећа у којој можемо неометано да сарађујемо, а овако се сва наша биолошка енергија потроши на неостваривим идејама“, рекао је Додик.
Поновио је да сама ријеч Босна синоним за кризу, да БиХ никада није била стабилна, да је пројекат међуанродне заједнице, прије свега САД, а да је историја српског народа на том простору увијек била историја борбе за слободу и ослобађања од туђинских намета.
Указао је и да интервенционизам на простору БиХ траје већ 30 година и да је дио геополитичког захвата САД, али и ЕУ која је била пратилац и најчешће полтрон на простору читавог Балкана, највидљивије у БиХ.
„Сама ЕУ је себе дисквалификовала у погледу владавине права, подржавајући рад троје судија странаца Уставног суда или високог представника, или сада неправно именованог високог представника, који се се шепури по региону и представља себе високим представником“, рекао је Додик.
Поновио је да у Републици Српској, док не чују одлуку Савјета безбједности да је „тај и тај“ именован за високог представника у БиХ, не прихватају онога који се сада тако представља и да је то минимум достојанства које мора да покаже.
Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик најавио је да ће до краја октобра или најкасније у првој седмици новембра Република Српска ући у процес доношења одлука у Народној скупштини Српске, о повлачењу сагласности на војску и остало, те да је руководство Српске спремно за посљедице тих захвата.
„Ми ћемо до краја овог мјесеца, најкасније у првој седмици сљедећег мјесеца, ући са обимним дневним редом који ће ићи за тим да се повуче сагласност са војске, индиректних пореза који по Уставу БиХ припадају Републици Српској, чак и границе, односно управљање границама на простору Републике Српске припада Српској, а не БиХ“, рекао је данас Додик на скупу у Београду „Слобода и самосталност Републике Српске“.
Додик је нагласио да је веома захвалан својим коалиционим партнерима који подржавају овакву политику.
Наводећи да су Високи судски и тужилачки савјет измишљени као мјесто одлуке и именовања свих судија у БиХ, Додик је рекао да ће Српска вратити и те ингеренције у надлежност правосуђа Републике Српске.
„Онда ћемо укинути и забранити рад Сипе на простору Републике Српске, рад ОБА на простору Српске, одбацићемо све наметнуте законе које је било који високи представник донио у прошлости“, истакао је Додик.
Он је подсјетио да је некадашњи високи представник Волфганг Петрич наметнуо Вијеће народа Републици Српској, иако то није предвиђено ни Дејтоном ни Уставом БиХ, те оцијенио да се види генеза тих наметнутих одлука која је ишла за тим да се сруши Српска, а врхунац је наметнута одлука о шумама да припадају БиХ.
Додик је рекао да је та одлука о шумама стари муслимански захтјев који слуша 20 година, али да је њихов проблем што је он, Додик, на мјесту на којем их слуша, па панично желе да развију једну генерацију политичара у Српској, која не носи са собом „пртљаг“, него да дођу у једном тренутку и „све поравнају“, дају право БиХ на све што нема.
„И онда је разграђена Република Српска, преостаје још нешто мало карикатура од државе. Зато идемо, укинућемо рјешење да постоји Вијеће народа у Републици Српској, то је обиман захват који ће изазвати реакције, али ми, који водимо данас Републику Српску, спремни смо за тај захват и за посљедице тог захвата“, истакао је Додик.
Он је рекао да ће Српска донијети одлуку да се СИПА повуче са простора Републике Српске.
„Даћемо рок, а ако то не буде, ми ћемо морати да употријебимо оно што држава има. Ја сам политичар који никада нисам крио своје намјере. Политичка сагласност за то постоји и вјерујем да је створен контекст да то тако иде“, рекао је Додик.
Он је истакао да често разговара са представницима других држава и влада, те да је из ЕУ причао са најмање њих пет до шест, који кажу да им је свима јасно шта је у БиХ и како ће се то ријешити, само је питање како и докле.
„То је питање и нама – како и докле? Свима је јасно о чему се ради. То је неодржива земља. Ако БиХ буде постојала за пет до десет година, то значи да је преузета од бошњачког хегемонизма у потпуности и да тамо Срба више нема, а нема ни Републике Српске. Да ли ћемо прихватити овај слијед пута којим они иду или ће нас поравнати нека сила, то је друго питање“, рекао је он.
Додик је рекао да се дође до тренутка у којем се мора имати карактер и понос, и рећи свим новим политичарима да су заблуде око странаца толико велике и да не долази од њих ништа коректно.
„Неће се понашати према нама као равноправним саговорницима, увијек ће се сматрати да смо људи ниже вриједности, да управљају нама“, рекао је Додик, наводећи да са Американцима никада није причао о америчкокм уређењу, али јесте о проблемима у БиХ.
Додик је рекао да су велике силе увијек биле присутне у рјешењима на овим просторима и да не вјерује у приче америчког бившег и садашњег предсједника да се Америка неће мијешати у унутрашње ствари других земаља, јер шаљу разне „псе рата“ који исто раде.
Додик је истакао да је дошао тренутак када се мора промовисати ова идеја Републике Српске и да се добије разумијевање да Српска има право на уставну позицију и ништа неће радити што није у складу са Уставом БиХ како пише.
Додик је рекао да је Српска то раније најавила кроз политику борбу „не за дух, него слово Дејтона“, најављујући вријеме, у којем ће се вратити „слово устава“, те додао да и даље ризикује да ће неко помислити да он није свјестан контекста и снаге Американаца, Европљана…
„Треба нам јака подршка за ту идеју, никад више Српска није имала савезника и разумијевања за своју позицију и то баш у свијету одакле долазе оспоравања, да је којим случајем Доналд Трамп наставио свој предсједнички мандат, мислим да би у овој години обиљежили годину наше независности, али ето није, ово је неки мали застој, али пут је незаустављив“, рекао је Додик.
Према његовим ријечима, Српска у овом тренутку, када би хипотетички била независна, нема ниједан проблем да настави даље, јер има стабилан буџет, институције, припремљене законе, за које чека када ће донијети.
Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је данас да је ЕУ штампала милијарде евра без покрића, те да путем својих компанија желе да покупују све што има у Републици Српској
„То је оно што нас чека ако не будемо водили рачуна о себи, то је друга опасност која ће нас слистити и као нацију и као државу“, рекао је Додик на скупу у Београду под називом „Слобода и самосталност Републике Српске“.
Према његовим ријечима, ЕУ је штампала без покрића 2.750 милијарди евра и распоредила по државама, које путем својих компанија сада врше експанзију на Балкан.
Он је као примјер навео да данас у Бањлауци постоје најмање три компаније са Запада које траже да купе све јавне гараже које у том граду постоје.
„Од јавних гаража, па даље, па ће онда кроз заједничку енергетску политику ЕУ доћи и нама рећи – не можете ви да управљате електричном енергијом“, истакао је Додик.
Он је напоменуо да Република Српска има 35 одсто вишка електричне енергије, коју извози, те да се сада појављује енорман скок цијена, па киловат час умјесто 39 евра сада кошта 312 евра.
„И сада ће они почети да регулишу тржиште…независни регулатор који њима одговара… Ја често постављам себи питање – јесмо ли ми свјесни, шта смо ми?“, рекао је Додик.
Он је оцијенио да се вјеровало да ће ЕУ донијети земљама региона милионе, али да се реалано показало да они у ЕУ имају више користи.
„Куповали су наша предузећа, одлучују о овом и оном. Не треба мислити да сам ја против тог процеса, али ја у тај процес више не вјерујем“, рекао је Додик.
Он је навео да је на једном састанку са четири премијера и једним предсједником из земаља чланица ЕУ слушао како се они жале да одлази њемачки канцелар Ангела Меркел, да оставља несређену Европу, да се не зна ко је насљедник, те да се долази у позицију да њемачка привреда црпи све репроматеријале…
„Кад сам ја дошао на ред, рекао сам – изгледа да ја живим на заиста срећном мјесту, када чујем какве ви проблеме имате у ЕУ“, испричао је Додик.
Он је истакао да Република Српска треба да се бави собом, да очува оно што има.
„Оно што се нуди кроз миграције, поготово нама, нуди се да веома брзо и ефикасно изгубимо и индентитет и субјективитет и етницитет и све у вези са нашим српским народом“, упозорио је Додик.
Поводом прича да ЕУ финансира БиХ и да из БиХ одлазе млади, Додик је напоменуо да су у ЕУ направили тај амбијент да повуку младе из БиХ, те запитао ко плаћа БиХ школовање тих младих људи, професоре, струју кориштену за свјетло и гријање, док млади као готов производ одлазе у иностранство.
„Ја вјерујем да богатство и вриједност које су добијали управљајући нама, не дајући нам развој, да су далеко више имали користи и вриједносно и економски, него ми од њихових неких пројеката који се реализују тако што иза њих иду њихове мултинационалне комапније које најчешће повуку 30 до 40 одсто донација или кредита“, рекао је Додик.
Он је додао да ниједна домаћа комапнија не може да прибави гаранцију банке да би учествовала на тендерима ЕУ за пројекте у БиХ, него само фирме из ЕУ, које узимају локалне подизвођаче, који су 20 одсто јефитнији.
Говорећи о протеклом састанку ЕУ – западни Балкан који је одржан у Словенији, Додик је запитао шта значи „еворпска перспектива“, те додао да је то најначелнија ствар која може да се каже за неки процес.
„То је као у кошарци када тренер каже да је неки млад момак перспективан. А онда му попуцају лигаменти и од тога ништа. Био је перспективан. Ми немамо саговорника у ЕУ. Све је општа лаж и блеф у питању када говоре о томе. Сви знају да /француски предсједник Емануел/ Макрон и Холандија неће проширење ЕУ, не дају“, каже Додик.
Он је рекао да су једва извукли да ставе ријеч „проширење“ у ту декларацију да не би био општи фијаско.
„А ми треба да кажемо браво“, рекао је Додик
Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да је БиХ симбол за мајоризацију, да статистика неумољиво доказује да је њена мултиетничност само флоскула и да се Срби у њој осјећају крајње несигурно.
Додик је у завршном обраћању на трибини „Слобода и самосталност Републике Српске“, која је одржана у Београду, истакао да је Република Српска једино одржива у конфигурацији БиХ.
„То нису ни БиХ, ни Федерација БиХ, нити кантони. Оно што може да буде је Република Српска као одржива држава, а тако исто муслиманска на некој територији и хрватска. То би исто било одрживо уз неко међународно посредовање које би можда требало прихватити“, рекао је Додик.
Према његовим ријечима, то би подразумјевало гаранције безбједности оивичених зона, које би биле потпуно демилитаризоване, те да се нико никоме не мјеша у нсдлежности.
„То је коначно ријешење које може дати резултат за неки успјешан живот. Ми бисо се сасвим природно везали за Србију, а не би никада изгубили наш државни суверенитет Републике Српске, као што би то муслимани чинили са неким другим свијетом, не само Турском, и Хрвати са Хрватском. Тиме би се некако учинила нека компактност која је могућа“, рекао је Додик.
Он је истакао да остаје досљедан у борби за Републику Српску и да нема права да изигра људе који у њега вјерују, без обзира што је свјестан свих опасности које то носи за њега лично и његову породицу.
„Разумијем да наши људи хоће да живе у слободи и самостално. Не могу да живе са сталном неизвјесношћу и са неким фамозним Уставним судом, са неком Сипом“, рекао је Додик и додао да се 9.700 припадника српске војске налази на потенцијалном списку прогона од Тужилаштва и Суда БиХ, док муслимани и Хрвати не одговарају.
Додик је указао да је данас највећи балкански проблем везан за БиХ.
„Они кажу `дајте ријешите то`. Не могу они од неуспјешне државе направити успјешну регију, али није њихово да праве, ми морамо да правимо и да ријешимо проблем наших односа са Хрватима са којима имамо тешку историју“, рекао је Додик.
Он је указао да је неопходно да Срби изграде и однос са Бошњацима, али да то сигурно није политички систем у коме је могућа мајоризација.
У осврту на скуп, Додик је рекао да је важно имати састанке у овом формату и да је спреман да помогне да се на њих позову људи који се аналитички баве односима у БиХ.
„Да позовемо професоре и да чујемо и те неке друге гласове јер БиХ напросто нема хемију која може да опстане, нема консензус. Само су Нова година и 1. мај заједничкаи празници. Оно што је некоме комеморација, другима је славље и празник побједе“, рекао је Додик.
Бивши шеф дипломатије СР Југославије Владислав Јовановић рекао је на трибини „Слобода и самосталност Републике Српске“ да растакање Дејтонског споразума и недобронамјерни поступци према Републици Српској дају легитимитет праву на самоопредјељење и отварају три могућности.
„Дејтонски споразум о БиХ је међународни мировни уговор. Историјско искуство учи и опомиње да су такви уговори свечани и недодирљиви. Ако једна страна потписница почне да их мења у своју корист, то другој страни аутоматски одрешује руке да свој угрожени витални интерес остварује на други начин“, објаснио је Јовановић.
У конкретном случају, додао је, настављање демонтирања Дејтонског споразума у корист једне стране отвара Републици Српској три могућности, од којих је прва да се томе успротиви и пледира за унутрашњи демократски договор о суживоту у БиХ под равноправним условима.
Ако то није могуће због апсолутизма већинског народа, друга могућност је, каже, да се као конститутивни народ позове на право на самоопредјељење и предложи политички договор о мирном разлазу, а трећа да и у случају успјешног мирног разлаза, нагласи спремност на настављање узајамно корисне сарадње и развијање добросусједских односа у свим правцима.
Према његови ријечима, проблем је у томе што су промотори већинског народа у БиХ замислили Дејтонски споразум као привремени излаз из грађанског рата који се може октроисано мијењати у корист једног /већинског/ народа, а не као максимална могућност мирног суживота три конститутивна народа и два равноправна ентитета у лабавој заједничкој држави БиХ.
Посљедњи провокативни потези званичника већинског народа и октроисана забрана оспоравања такозваног геноцида у Сребрници, истакао је Јовановић, опасно антагонизирају односе са Републиком Српском и угрожавају вјеру у наставак заједничког живота у БиХ.
„Двоиподеценијски живот у БиХ под наметнутим протекторатом није и не може бити замена за слободу, већ је онемогућавање аутентичне слободе и начин суштинског мењања Дејтонског споразума на штету дејтонских надлежности“, рекао је он.
Република Српска, као ентитет са међународно признатом унутрашњом државношћу у оквиру БиХ, сматра Јовановић, има право и дужност да своје дејтонске надлежности штити и тражи реституцију оних које су ранији високи представници, противно Дејтонском споразуму, пренијели на заједничке органе БиХ.
Он је истакао да данас сви виде да садашња БиХ ваљано не функционише, а да њеној разградњи не доприноси Република Српска већ националистички појединци из политичког руководства већинског бошњачког народа, док је Српска принуђена да штити своја легитимна права конститутивног народа и равноправног ентитета.
Јовановић је навео да ти појединци из бошњачког народа, кроз залагање за функцоналну БиХ, желе да своју бројну надмоћ претворе у политичку надмоћ над остала два конститутивна народа у заједничкој БиХ.
Изворни Дејтонски споразум у нормалним околностима најбољи је оквир за очување самосталности Републике Српске, истакао је Јовановић. Уколико би, каже, промјене међународних околности трајније угрозиле или обезвриједиле Дејтонски споразум, самосталност државности Републике Српске била би угрожена, па би било сврсисходно осигуравати је на други међународно прихватљив начин.
„Један од тих начина би могао бити ако би међународна заједница свој досадашњи кредо о моделу мултиетичности заменила моделом националних држава, у ком случају Република Српска би се са Косовом нашла у истом шеширу на основу права на самоопредељење“, сматра Јовановић и додаје да би такав евентуални развој повећао изгледе за могућност мирног разлаза ентитета и кантона у БиХ.
С обзиром на то да је могућност таквог радикалног заокрета међународне заједнице крајње неизвесна, Јовановић је рекао да Република Српска треба да јача свој ауторитет и легитимитет тиме што ће инсистирати на очувању интегралног Дејтонског споразума и предводити напоре за трајно остварење мирног и демократског суживота без страног протектората.
Политиколог Ненад Кецмановић оцијенио је да се БиХ већ распала, ако се сагледа реално стање на терену, али да глобални дипломатски и медијски моћници то још неће да признају, него журе да у „12 и пет“ нешто на брзину и силом преокрену.
На трибини „Слобода и самосталност Републике Српске“, која је данас одржана у Београду, Кецмановић је указао да је почела критична година, у којој ће Српска постати слободна и самостална или ће бити утопљена у бошњачку БиХ.
Наводећи да дијалектика односа слуге и господара не почива на снази господара него на послушности слуге, Кецмановић је објаснио да је за западне моћнике српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, који је одбацио уцјену специјалног америчког изасланика за западни Балкан Габријела Ескобара, лош примјер који не треба да се шири.
„Запад зато Додика, прије него што добије још једне изборе, жели да уклони са власти. Наредних десетак мјесеци у Српској биће обиљежени скандалима, аферама, протестима и штрајковима. Али, све то смо видјели 2018. године и показало се да Српска има одговор на ту ситуацију“, рекао је Кецмановић.
Према његовој оцјени, Додикова псовка Ескобару представља симболичку прекретницу Републике Српске према пријетњама и санкцијама међународне заједнице.
„Западни медији су објавили шта је рекао Ескобар, али не и Додиков одговор, јер им не одговара да то постане манир малих земаља које не желе да трпе притиске и уцјене велике силе“, објаснио је Кецмановић.
Декан факултета безбједносних наука Универзитета у Бања Луци Предраг Ћеранић упозорио је да Српску и њене представнике чекају велика искушења, додајући да ће се изборна година претворити у репризу 2018. годину, када су улице и тргови били пуни демонстраната.
Он је указао да се удар на Српску истовремено одвија и на другом колосијеку настојањем да се уочи избора кроз правосуђе дискредитују лидери са подршком у народу.
„Удар на правосуђе у БиХ почео је великим медијским и сваким другим притиском на главног тужиоца /Гордану Тадић/, а завршни корак је да се на кључне функције доведе кадар СДА како би остварили бошњачке ратне циљеве, почев од процесуирања свих Срба који су били у Војсци Републике Српске до отимања свих касарни и војне имовине“, рекао је Ћеранић.
Он је оцијенио да мржња и нетолеранција из Сарајева, као и двоструки стандарди и лицемјерне фразе о „грађанској држави“ Српску све више удаљавају од БиХ и јачају тежње ка самосталности.
„Изгледи за мирни разлаз у БиХ постоје уз разумијевање и прећутни договор сила које су гарант Дејтонског споразума. До тада треба развијати економску самосталност Српске и непрестано указивати да живимо у неуспјелој држави“, поручио је Ћеранић.
Колумниста портала „Факти“ Синиша Љепојевић оцијенио је да је Запад увукао БиХ у зачарани круг унутрашње самодеструкције и да више нема капацитета да одржава илузију звану БиХ.
Он сматра да је на сцени хаос, у којем побјеђује онај ко има визију, циљ и одлучност да тај циљ оствари.
„Предност Српске је што, осим свега тога, овај пут има и озбиљне савезнике Русију и Кину, али ће за излазак Српске из зачараног круга деструкције у БиХ бити потребно и вријеме“, рекао је Љепојевић.
Политички аналитичар Александар Павић сматра да народ Републике Српске има право не само да тражи повратак изворном Дејтону од оних који су били његови покровитељи, већ и много више, a то је право да одлучује о сопственој судбини.
Говорећи на данашњој трибини „Слобода и самосталност Републике Српске“, он је подсјетио да је ријеч о народу који је доживио насилно отцјепљење од матичне Југославије 1992. године.
„То је подржао Запад, који данас инсистира на томе да право на отцепљење унутар бивше републике те исте Југославије не постоји“, указао је Павић.
Према његовим ријечима, српски народ са простора БиХ није питан ни да ли жели да буде отцјепљен од СФРЈ или од својих сународника преко Дрине, нити да ли жели да живи у истој држави са сарајевским настављачима Ханџар-дивизије.
„Ако се не удовољава захтеву Српске за повратак изворном Дејтону, док се у исто време живот у БиХ претвара свакодневно у српску борбу за голи опстанак, шта је логичније да Српска уради, него да тражи право да самостално одлучује о томе како ће и са ким да живи“, оцијенио је Павић.
Он је указао да Српска већ годинама има само један захтјев – повратак изворном Дејтону.
„Одговор који непрекидно добија од политичког Запада, под чијим окриљем и ауторитетом је Дејтонски споразум и склопљен, долази у облику дисквалификација, осуда, претњи санкцијама, ниподаштавања и замене теза“, навео је Павић.
Оцијенивши да су западне силе себи дале за право да се у БиХ, усред Европе, намећу као колонијални управници, он је упитао – одакле Западу право да се тако понаша?
„Да ли су они који су од Авганистана направили фабрику хероина за цео свет, који су одговорни за смрт хиљада цивила, које су бездушно и потпуно нелегално убијали дроновима на територијама туђих земаља као у видео-игрицама, квалификовани да држе лекције и нуде решења не само нама, него било коме у свету? Коју су они то земљу после краја Хладног рата учинили бољом него што су је затекли?“, упитао је Павић.
Амбасадор БиХ у Хрватској Александар Врањеш истакао је да је у БиХ на снази такав систем да Бошњаци сматрају да Српска нема право на шуме, воду, али ни на име.
„Имамо бошњачки хегемонизам, који је проистекао из политике виктимизације, јер Бошњаци мисле да њихова права произилазе из тогада су у рату имали највише жртава. Срби, који су бројчано мањи, представљени су као неко ко заједно са Хрватима терорише бошњачку већину у БиХ, што је апсолутно нетачно“, нагласио је Врањеш.
Он је изјавио да Српска мора да се одбрани од бошњачког хегемонизма, који подржава Запад, јер у противном од ње неће остати ништа.
Професор геополитике Срђан Перишић сматра да је данашња БиХ у стању распада, односно да се њен правни и политички систем налази у развалинама, што је посљедица континуираног разбијања БиХ дјеловањем Запада, али и распадања изнутра, до чега су довели потези муслиманске политичке елите у Сарајеву.
„Оба фактора су синхронизовано деловала 26 година на склањању дејтонског устава“, рекао је Перишић на данашњој трибини у Београду под називом „Слобода и самосталност Републике Српске“.
Према његовим ријечима, мијењање политичког и правног система БиХ без сагласности Српске одвијало се на више начина, а основни се огледао у дјеловању високог представника који је наметао законе и преносио надлежности са ентитета на ниво БиХ.
Истичући да су Запад и муслиманска политичка елита чинили све да дође до унитаризације БиХ, Перишић је наво да се то није десило, јер се Република Српска томе снажно супротстављала, посебно од 2010. године до данас.
„Као коначни резултат деловања Запада и муслиманске елите јавља се, не само нефункционална, већ и разбијена БиХ. Заједнички нивои власти годинама су у перманентној кризи и разним блокадама. Врхунац је ова година која показује да је дејтонска БиХ нестала. Она је разрушена и њен распад се завршио, с тим што то нико није званично потврдио“, сматра Перишић.
Према његовом мишљењу, досадашња политика Српске не смије да се мијења без обзира на све притиске, јер „САД више немају снагу да намећу рјешења на Балкану, изузев да им то Београд и Бањалука дозволе“.
Универзитетски професор Жељко Будимир сматра да је шанса Републике Српске у томе што Америка више није једина глобална сила, већ су то и Русија и Кина, које су на страни Срба.
„Глобална либерална хегемонија САД након Авганистана остаје само сан глобалистичких елита у Вашингтону, тако да и геополитички пројекат недејтонске БиХ као рукавца такве политике постаје тешко одржив. Данашња БиХ је `грађевина` препуна напрслина, јер је основни везивни елемент, Дејтонски мировни споразум толико дерогиран да је опстанак Републике Српске озбиљно угрожен“, указао је Будимир.
Он је увјерен да је опстанак српског народа у БиХ политички одржив само кроз Републику Српску као уставну категорију дефинисану Дејтонским споразумом.
„Враћање на темеље Дејтона је политички минимум. У супротном, једини излаз је самосталност Републике Српске“, поручио је Будимир.
Душан Пророковић са Института за међународну политику и привреду оцијенио је да су Срби, а посебно Република Српска, данас изложени озбиљним искушењима и притисцима, о чему свједоче негативне реакције на било какво обједињавање Срба, а нарочито на појам „српски свијет“.
„Тиме се бавила и хрватска обавештајна служба, а помињан је и у Генералној скупштини УН. О томе причају они који и не знају шта значи `српски свет`, али знају да је то опасно. Дугорочно, `српски свет` је начин за превазилажење подјела међу Србима“, објаснио је Пророковић.
Комплетан снимак трибине “Слобода и самосталност Републике Српске” можете погледати ОВДЈЕ.