Другог дана наступа Републике Српске на 66. Међународном београдском сајму књига, у уторак, 24. октобра, шест издавача из Републике Српске представило је своја издања, а промоције су одржане на штанду Представништва Републике Српске у Србији (Хала 2, ниво А) и у сали „Васко Попа“ (Хала 1А).
На штанду Представништва Републике Српске пет издавача је представило своја издања.
Универзитет у Бањој Луци представио је Универзитетски уџбеник вокално-инструменталне наставе/музике аутора др Радмиле Стојановић и Озренке Бјелобрк -Бабић, о коме је говорила др Радмила Стојановић.
„Нас две смо желеле да помогнемо нашим учитељима и васпитачима да се лакше образују током великог проблема који је задесио читаву планету а то је била пандемија корона вируса“. рекла је др Радмила Стојановић.
„Жеља нам је била да помогнемо самостални вид учења и да им помогнемо да се лакше упуте у основе стварања на клавиру са певањем“, истакла је Стојановић.
„Овим издањима желимо да отворимо дискусије и дамо могуће одговоре на конкретна питања која су важна за Републику Српску, као што су европске интеграције, глобална помјерања данас, изазови за Републику Српску у прошлости и будућности и идентитетске политике“, рекао је Душан Павловић, директор Центра.„Сматрамо да ова издања имају своју важност и тежину како за млађе генерације, тако и за људе који су на функцијама у институцијама Републике Српске“, истакао је Павловић.
„Спомен-подручје Доња Градина“ представило је два своја издања: књигу Туга која траје цијели живот аутора Добриле Кукољ и часопис „Топола.“ Говорили су Тања Тулековић, Дејан Мотл и Мирко Димић.„Часопис ‘Топола’ је специфичан за ову годину јер се бавимо микролокалитетима, а то је заиста значајно када је у питању цјелокупна синтеза усташког злочина геноцида, а у часопису доносимо и седам свједочанстава преживјелих логораша Јасеновца,“ истакла је Тања Тулековић, директор „Спомен-подручја Доња Градина“.
„Добрила Кукољ је прошла кроз логор Јасеновац, а њена цијела породица је страдала и она је имала потребу да то преточи у писану ријеч кроз ову књигу која ће будућим генерацијама остати на употребу, као и да се сјећамо и не заборавимо,“ истакао је Димић.
Удружење књижевника Републике Српске је представило издања својих чланова.
О књизи Косметски сан Милана Тривунчића говорили су Зоран Шмања и аутор.
„Овај штанд је велика ствар за писце који дјелају у Републици Српској, да и наша матица, наш Београд, може да чује да тамо живе и раде српски писци,“ рекао је Тривунчић.
„Космет је једна болна тачка али он је и свуда гдје се Срби налазе и живе, али даће Бог да све буде добро, а наше је да се молимо Богу и пишемо,“ истакао је Тривунчић.
О књизи поезије Загрљај аутора Даре Радојевић говорили су Гордана Јеж-Лазић и аутор.„Књига Загрљај кроз три поетска циклуса актуализује питање безусловне љубави преиспитујући га кроз однос пјесника и свијета, пјесника и времена, али и кроз однос човјека према свом унутрашњем бићу и према другом човјеку,“ рекла је Гордана Јеж-Лазић.
„Ова књига представља апотеозу сваколике земаљске љубави у времену које свему сличи више но загрљају,“ истакла је Јеж-Лазић.
О књизи Кад ђаво умијеша прсте, аутора Миладина Берића, говорили су Живко Вујић, Милко Грбовић, Селена Берић и аутор.„Мало је пјесника који су и шахисти и писци, а Миладин Берић је један од њих,“ рекао је Живко Вујић.
„Ова књига је занимљива по томе што је пуна поетике која је наслоњена на шаховске игре, личности и догађаје које шахисти доживљавају кроз своје партије и живот,“ истакао је Вујић.
О Поетици ожиљака Селене Берић говорили су Веселин Мишнић Лари и ауторка.
„Селена пише о ономе што су преживели њени сопствени нерви,“ рекао је Мишнић.
„Очекивано је да она тај свијет око себе сагледава очима младости, што је и разумљиво, али иза ове поетике која јесте њена истинска лична карта, обасјање њене емотивне лирске природе, из ове поезије исијава збуњујућа и неочекивана зрелост, један квалитет који потврђује пјеснички дар али који такође наговјештава неслућене узлете,“ истакао је Мишнић.
ЈУ Завичајни музеј Градишка представио је своје издање Успон и пад малог Београда аутора Бојана Вујичића. О књизи су говорили Дејан Јовановић, Вера Вујчић и аутор.„Ова књига говори о српском грађанском слоју у Градишци који је утицао на многе промјене у Босни и Херцеговини и шире,“ рекао је Бојан Вујчић.
Ријеч је о знаменитим породицама Чубриловић, Суботић, Малић, Ђурић, Сабљић и другима које су мијењале геополитичку сцену, а поријеклом су из Градишке, истакао је Вујчић.
У сали „Васко Попа“ „Завод за уџбенике и наставна средства“ Источно Ново Сарајево представио је Дневник једног умирања Гордане Опалић и романе са конкурса „Златна сова.“
О књизи Гордане Опалић Дневник једног умирања говорили су проф. др Сања Мацура, доц. др Жељка Пржуљ и аутор.
„Дневник једног умирања је фиктивна прича, али је прича о љубави и свим видовима љубави – мајчинској, партнерској, пријатељској, сестринској али на првом месту – љубави према себи самој,“ рекла је ауторка Гордана Опалић
„Роман је изузетно емотиван, али није мрачан, јер он нуди једну свијетлу перспективу да када сведемо све рачуне са собом и када схватимо да је живот кратак и пролазан, не треба да расипамо драгоцјене тренутке на ствари које су тривијалне него да ухватимо најважнију ствар, а то је да спознамо и заволимо себе,“ истакла је Опалићева.
О романима награђеним на конкурсу „Златна сова“ говорили су чланови жирија (проф. др Сања Мацура и доц. др Жељка Пржуљ) и награђени аутори (Ивана Спахић, Бранко Јовичић и Гордана Опалић).
На овогодишњој, једанаестој по реду, „Златној сови,“ награђена су три од пристиглих 36 рукописа.
Прву награду је освојио рукопис Свитање аутора Иване Спахић, који говори о изузетно значајној теми злочина у Пребиловцима.„Сликајући јасним потезима пера причу о једној српској породици, аутор даје слику онтологије зла, у којој нема острашћености ни патетике. Тематизирајући страдање Срба У Пребиловцима, аутор на посредан начин попуњава ону стваралачку линију савремене српске књижевности која би требало да оприча сва мучилишта и стратишта српског страдања, а којој недостаје књижевних дјела тог типа,“ рекла је проф. др Сања Мацура
Друга награда је припала рукопису Отисци прошлости аутора Бранка Јовичића, у коме основна наративна нит прати фудбалера који из сиротишта, гдје је одрастао долази до тога да буде један од најплаћенијих спортиста.
„Овај обимом невелики рукопис структурално је најизазовнији и склопљен је попут специфичног мозаика у којем појединачни дијелови наизглед постоје независно један од другог, међусобно се преплићу док се тка нит која их све повезује у круг који почиње смрћу, а завршава се најавом новог живота,” рекла је Мацура.
Трећу награду добио је рукопис под именом Дневник једног умирања аутора Гордане Опалић.„Овај рукопис третира тему блиске смрти због терминалне фазе канцера и нуди причу о томе како вођење узалудне и унапријед изгубљене битке за живот може да резултира добијеном битком за себе,“ рекла је Мацура.
Тринаести репрезентативни наступ Републике Српске на Међународном београдском сајму књига организује Представништво Републике Српске у Србији, уз подршку Министарства просвјете и културе Републике Српске, штанд Представништва је на истом мјесту: хала 2, ниво А.