Спортски терени на Палићу окупили су осам екипа које су се надметале у малом фудбалу и боћању. Потом су учесници одмерили снаге у вишебоју традиционалних дисциплина – бацање камена с рамена, претезање штапа и скок у даљ из места. Најмлађи су се такмичили у скакању у џаковима.
Петровдански завичајни сабор, трећи по реду, отворила је Наташа Алексић, чланица Градског већа за спорт и омладину.
– Овакве манифестације чувају традицију и сваке године када је будете организовали и преносили на вашу дjецу, старе игре и обичаји неће бити заборављени. Сигурна сам да ће дуго трајати – поручила је Наташа Алексић. – Сви учесници су већ побjедници јер су ту да чувају традицију а само тако заједно можемо да опстанемо и да нас буде што више.
Нешто касније, у сали новоизграђеног Студентског одмаралишта на Палићу, одржано је седмо Вече Републике Српске.
Присутне је поздравио градоначелник Стеван Бакић, поручујући да овај догађај заузима своје место у календару нарочито важних свечаности Града Суботице.
– Ове године славили смо један вијек од првог насељавања наших људи са српских простора Босне и Херцеговине у околину града. Они су, заједно са солунским јунацима из других српских крајева, на празним ливадама подигли Вишњевац и Нови Жедник, као и Бачко Душаново и Мишићево, који су настали нешто касније – рекао је градоначелник Бакић. – Долазили су наши људи и после Другог свјетског рата али никада тежег срца него од 1990. до 1995. године. Тешко искуство напуштања својих огњишта ублажила је Суботица својим гостопримством. Наш град је данас дом многим успјешним људима поријеклом из Републике Српске, који се труде да очувају и ојачају своје везе са завичајем али и да га повежу са градом у којем живе. Посебно нас радује што све више младих са тих простора студира баш у Суботици и узима учешћа у раду завичајних удружења.
По ријечима Мирослава Карана, председника Скупштине ЗЗ „Република Српска”, ова организација је основана 2014. године и уз много турбуленција успјела је да уради многе ствари.
– У јуну прошле године преселили смо се у нове просторије, основали драмску секцију за најмлађе, покренули бесплатне додатне часове за ђаке који то не могу себи да приуште… – истакао је Каран. – Становништва из Републике Српске има јако пуно на територији цијелог Сјевернобачког округа. Наше удружење броји око 3.500 чланова, али их има доста више. Битно је да сви заједно његујемо нашу богату традицију којом можемо да се поносимо. Република Српска и Србија никада нису биле одвојене, ми осјећамо то заједништво, а граница је само маргина коју морамо да прелазимо сваки пут. Надам се да ће што више људи из Суботице посјетити Републику Српску и обрнуто и да ћемо и тако јачати наше везе.
Извор: portal Subotica.com