Данас, 4. септембра, на Дан Завода за уџбенике и наставна средства, у просторијама Представништва Републике Српске у Србији, уручене су овогодишње књижевне награде „Златна совa“ и „Совица“. Додjелу награда организовао је Завод за уџбенике и наставна средства Републике Српске, у сарадњи са Представништвом Српске у Србији.
Добитник овогодишње „Златне сове“ је књижевник Радисав Милић из Смедерева за роман „У кругу“ који описује готово пун животни круг, који у коначном свођењу рачуна, у исходишту прошлог, садашњег и оног што је човјеку још преостало у неизвијесној и варљивој будућности – остаје празан, неиспуњен и натопљен осјећањем промашености, узалудности и бескрајне самоће.
„Као неко ко је био и трећи и први, ко је имао прилику да губи и добија свестан сам да су награде невероватно битна ствар за културни простор Србије, Црне Горе, Републике Српске и Србије“, рекао је Милић поводом награде „Златна сова“. Он је истакао да писци не пишу због књижевних награда, али да оне ипак представљају важну поруку да „неко о томе брине, да је некоме важно и да има своју мисију у савременом свету“.
Другонаграђени роман је „Чак и у Хуенти“ књижевнице Надежде Пурић Јовановић из Београда, која је истакла важност ове награде због анонимности учесника на конкурсу за награду.
Трећа награда додијељена је аутору Бранку Јовичићу из Брода за рукопис „Давно испричане приче“, којем ће награда бити накнадно уручена.
Награда „Совица“ за најбољу необјављену књигу за дјецу уручена је књижевници Вери Приљевој из Новог Сада за рукопис „Чос“, који говори о честим проблемима данашње дјеце, а ријетко заступљеним у књижевности за дјецу, социјалној раслојености, о стварним вриједностима, искреном пријатељству, важности породице и друштвеном активизму. Ауторка је истакла да је ово њена прва награда, те да је веома поносна.
Директор Завода за уџбенике и наставна средства Републике Српске Бојан Ђенић рекао је да је овогодишње уручење награда организовано у Београду због специфичних услова пандемије вируса корона. „Покушаћемо да обезбиједимо да се ова награђена дјела у што скорије вријеме нађу и у књижарама широм Србије, јер су аутори углавном из Србије“, рекао је Ђенић.
Уз објављивање награђених романа у тиражима од по 500 примјерака, аутори добијају по 20 примјерака својих романа и 5.000 КМ за прву, 2.000 КМ за другу и 1.000 КМ за трећу награду, колико добија и добитница награде „Совица“.