Danas, 4. septembra, na Dan Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, u prostorijama Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, uručene su ovogodišnje književne nagrade „Zlatna sova“ i „Sovica“. Dodjelu nagrada organizovao je Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Republike Srpske, u saradnji sa Predstavništvom Srpske u Srbiji.
Dobitnik ovogodišnje „Zlatne sove“ je književnik Radisav Milić iz Smedereva za roman „U krugu“ koji opisuje gotovo pun životni krug, koji u konačnom svođenju računa, u ishodištu prošlog, sadašnjeg i onog što je čovjeku još preostalo u neizvijesnoj i varljivoj budućnosti – ostaje prazan, neispunjen i natopljen osjećanjem promašenosti, uzaludnosti i beskrajne samoće.
„Kao neko ko je bio i treći i prvi, ko je imao priliku da gubi i dobija svestan sam da su nagrade neverovatno bitna stvar za kulturni prostor Srbije, Crne Gore, Republike Srpske i Srbije“, rekao je Milić povodom nagrade „Zlatna sova“. On je istakao da pisci ne pišu zbog književnih nagrada, ali da one ipak predstavljaju važnu poruku da „neko o tome brine, da je nekome važno i da ima svoju misiju u savremenom svetu“.
Drugonagrađeni roman je „Čak i u Huenti“ književnice Nadežde Purić Jovanović iz Beograda, koja je istakla važnost ove nagrade zbog anonimnosti učesnika na konkursu za nagradu.
Treća nagrada dodijeljena je autoru Branku Jovičiću iz Broda za rukopis „Davno ispričane priče“, kojem će nagrada biti naknadno uručena.
Nagrada „Sovica“ za najbolju neobjavljenu knjigu za djecu uručena je književnici Veri Priljevoj iz Novog Sada za rukopis „Čos“, koji govori o čestim problemima današnje djece, a rijetko zastupljenim u književnosti za djecu, socijalnoj raslojenosti, o stvarnim vrijednostima, iskrenom prijateljstvu, važnosti porodice i društvenom aktivizmu. Autorka je istakla da je ovo njena prva nagrada, te da je veoma ponosna.
Direktor Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Republike Srpske Bojan Đenić rekao je da je ovogodišnje uručenje nagrada organizovano u Beogradu zbog specifičnih uslova pandemije virusa korona. „Pokušaćemo da obezbijedimo da se ova nagrađena djela u što skorije vrijeme nađu i u knjižarama širom Srbije, jer su autori uglavnom iz Srbije“, rekao je Đenić.
Uz objavljivanje nagrađenih romana u tiražima od po 500 primjeraka, autori dobijaju po 20 primjeraka svojih romana i 5.000 KM za prvu, 2.000 KM za drugu i 1.000 KM za treću nagradu, koliko dobija i dobitnica nagrade „Sovica“.