Četvrtog dana manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“ u utorak, 24. septembra, programi su održani u Novom Sadu, Nišu, Somboru i Beogradu.
ŠULIĆ: ČINIMO SVE DA PROIZVODI IZ SRPSКE BUDU ŠTO BOLJE PREPOZNATI U SRBIJI
Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Denis Šulić rekao je juče u Novom Sadu da resorno ministarstvo i svi nadleženi čine sve da proizvodi iz Srpske budu što bolje prepoznati na tržištu Srbije.
Šulić je nakon Poslovnog foruma Republika Srpska – Srbija, koji je održan u Novom Sadu u okviru „Dana Srpske u Srbiji“, ocijenio da je današnji skup u Novom Sadu bio izuzetno značajan.
„Ovo je jedan u nizu malih koraka na dodatnom povezivanju Srpske i Srbije. Treba da pratimo rad državnog rukovodstva, na čelu sa predsjednicima Miloradom Dodikom i Aleksandrom Vučićem i da prezentujemo Srpsku i Srbiju u najboljem mogućem svjetlu, kako na privrednom, tako i na svim drugim nivoima“, rekao je Šulić.
Govoreći o sporazumu koji su poslije Foruma potpisali predstavnici „Vitaminke“ i „Univereksporta“, Šulić je ocijenio da je to važan sporazum koji će banjalučkoj kompaniji omogućiti da svoje proizvode plasira u prodavnicama trgovačkog lanca Srbije.
„Кao ministar danas sam istakao važnost emocija, sa jedne strane, a sa druge strane ukazao na privrednu i ekonomsku situaciju i na razloge zbog kojih firme koje posluju na području BiH treba da imaju registrovanu firmu na području Republike Srpske. To je važno, počev od cijene električne energije do nižih poreza i subvencionisanja plata“, objasnio je Šulić.
On je zahvalio Privrednoj komori Vojvodine za gostoprimstvo i istakao da se u Srbiji osjeća kao kod kuće, dodajući da se nada da isti takav osjećaj imaju i građani i privrednici iz Srbije kada dođu u Srpsku.
Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić rekao je da se na Poslovnom forumu u Novom Sadu predstavilo 14 kompanija iz Republike Srpske.
„Ovde su u velikom broju i kompanije iz Srbije i Vojvodine. Naša ambicija je da, sa jedne strane, promovišemo privredne potencijale Republike Srpske, jer je Srbija najveći distributer u Srpskoj, a sa druge strane da obezbijedimo veći plasman prehrambene industrije iz Republike Srpske na tržište Srbije“, objasnio je Račić.
On je dodao da predstavnici privrednih komora Republike Srpske i Srbije čine sve da obezbijede direktne kontakte i susrete privrednika kako bi se proizvođači iz Srpske što bolje pozicionirani na tržištu Srbije, a posebno u trgovačkim lancima.
Šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović je izrazio zadovoljstvo zbog današnjeg uspješnog skupa u Privrednoj komori Vojvodine, ocjenjujući da je Poslovni forum pokazao suštinu međusobnih odnosa i pravce kojima privrede Srbije i Srpske treba da idu kako bi međusobnu saradnju podigle na još viši nivo.
„Ovo je još jedna aktivnost u okviru `Dana Srpske u Srbiji` i još jedan program, koji je na pravi način pokazao uspjeh i doprinos saradnji Srpske i Srbije. U direktnim razgovorima biće dodatnog prostora da firme iz Srpske i Srbije još tješnje sarađuju“, rekao je Cicović.
Predsjednik Privredne komore Vojvodine Vladimir Gak poručio je da privreda predstavlja granu u kojoj emocije ne igraju neku veliku ulogu, ali da to ne važi kada se priča o privredama Republike Srpske i Srbije.
„Današnji forum pokazuje da, osim privrednih načela, ovde imamo i ozbiljnu dozu emocija i svega onoga što nosi sudbina našeg naroda, a sve u borbi za bolji život građana u Srpskoj i Srbiji“, rekao je Gak.
Nakon Poslovnog foruma održani su razgovori privrednika iz Republike Srpske.
U okviru „Dana Srpske u Srbiji“ u Novom Sadu zamjenik gradonačelnika Đurađ Jakšić sa saradnicima upriličio je juče prijem za delegaciju Republike Srpske, predvođenu ministrom trgovine i turizma Denisom Šulićem i šefom Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađanom Cicovićem.
Šulić je zahvalio domaćinima na gostoprimstvu i na tome što su čelni ljudi Novog Sada, kako je naglasio, uvijek bili otvoreni za svaku vrstu saradnje i svaki vid pomoći Republici Srpskoj.
„Sigurno je da Republika Srpska to zna da cijeni i da ovaj susret i ukupna saradnja potvrđuju da je Drina kičma koja spaja Republiku Srpsku i Srbiju“, rekao je Šulić nakon prijema.
On je podsjetio da je ranije danas u Novom Sadu održan poslovni forum „Republika Srpska – Srbija“, na kojem je potpisan značajan sporazum između preduzeća „Vitaminka“ i jednog od najvećih trgovinskih lanaca u Srbiji „Univereksporta“, na čijim rafovima će se naći proizvodi ovog banjalučkog preduzeća.
„Forum je dobro prošao, a razgovarali smo o dodatnom plasmanu roba u trgovačkim lancima s obje strane Drine. Siguran sam da će naši trgovački lanci još više promovisati robe iz Srbije i da ćemo napraviti dodatni iskorak u plasmanu naših proizvoda ovdje u matici Srbiji“, rekao je Šulić.
Cicović je ukazao da je Novi Sad od početka davao veliku podršku manifestaciji „Dani Srpske u Srbiji“, koja je u ovom gradu svečano otvarana i zatvarana i uvijek mogla da računa na razumijevanje i bratsku pomoć.
On je ocijenio da odnosi Srpske i Srbije nikada nisu bili tako dobri kao u posljednjih deset godina i da to nije samo deklarativna priča.
„Ova manifestacija pokazuje da Republika Srpska i Srbija imaju najbolju moguću saradnju i zajedno rade na svim identitetskim pitanjima vezanim za opstanak našeg naroda i zajedno definišu sve strateške projekte“, naveo je Cicović.
Prema njegovim riječima, i Srpska i Srbija razumiju da Srbi treba da budu jedinstveni i sabrani u ovom trenutku, kada se od Srbije traži da se odrekne svoje kolijevke – Кosova i Metohije, od Srpske da se odrekne same sebe, a i od Srbije i Republike Srpske da se odreknu jedna druge.
„Mi smo se zato opredijelili da moto ovogodišnje manifestacije glasi `Sabornost`, a na to nas je inspirisao Svesrpski sabor, koji je održan u Beogradu 8. juna. Sabornošću i jedinstvom ćemo na najbolji način odgovoriti na sva iskušenja u kojima se naš narod nalazi“, smatra Cicović.
Jakšić je u ime domaćina rekao da je počastvovan današnjom posjetom delegacije Republike Srpske i ocijenio da su „Dani Srpske u Srbiji“ veličanstvena manifestacija, zbog čega mu je izuzetno drago da je Novi Sad danas epicentar zbivanja u okviru ove manifestacije.
„Mi sa zadovoljstvom čekamo sutrašnji dan, 25. septembar, kada će biti svečano otvoreni `Dani Srbije u Republici Srpskoj`, koji će trajati do 16. oktobra“, rekao je Jakšić.
On smatra da obje manifestacije podstiču bratske odnose između Republike Srpske i Srbije i da treba dodatno da ih zbliže u svakom životnom segmentu kako bi Srbi s obje strane Drine imali još čvršći oslonac u budućnosti.
U delegaciji Republike Srpske pored Šulića i Cicovića na današnjem prijemu bili su direktor Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić, direktor Narodnog pozorišta Istočno Sarajevo Jelena Кrstić i savjetnici u Predstavništvu Republike Srpske u Srbiji Tatjana Duvnjak i Jelena Кusmuk.
Uz Jakšića, Grad Novi Sad su predstavljali član Gradskog vijeća za kulturu Tijana Delić i načelnik Gradske uprave za privredu Saša Biberović.
Program „Dana Srpske u Srbiji“ koji se održava u Novom Sadu završen je predstavom „Glumac“ Narodnog pozorišta iz Istočnog Sarajeva.
Predstava u režiji Zorana Todorovića, koji je i autor teksta, izvedena je u Кulturnom centru Novog Sada. U scenskom omnibusu glume Bojan Кolopić, Milan Dimić i Filip Radovanović.
GRADONAČELNIК NIŠA I DELEGACIJA SRPSКE O UNAPREĐENJU SARADNJE
Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović ugostio je juče delegaciju Republike Srpske u okviru manifestacije „Dana Srpske u Srbiji“ sa kojom je razgovarao o dosadašnjoj saradnji lokalnih uprava iz Srpske sa ovim gradom i načinima da ona bude unaprijeđena.
Pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju Republike Srpske Nemanja Кovačević rekao je nakon sastanka da su veze i saradnja Niša sa opštinama i gradovima u Republici Srpskoj prijateljske.
On je naveo da su Srbi iz Srbije i Republike Srpske jedan narod koji radi na nacionalnom jedinstvu, te istakao da je manifestacija „Dani Srpske u Srbiji“ prilika da Srpska u matici predstavi svoje stvaralaštvo, kulturu, ekonomiju.
„Ovo je 12. godina manifestacije i mi se predstavljamo u 12 gradova. Zadovoljstvo je da je jedan od tih gradova Niš. Cilj manifestacije jeste jačanje tih veza i povezivanje. Nama je uvijek drago da dođemo u Niš. Ovaj grad i Banjaluka dijele istorijsku povezanost i uvijek smo lijepo dočekani“, izjavio je Кovačević.
Pavlović je rekao je da je ovo pokazatelj kako srpski narod treba da se ujedinjuje i na pravi način pokazuje sabornost.
„I u narednom periodu treba da pokazujemo da smo jedinstveni na svim meridijanima, ma gde živeli. Srbi su uvek Srbi i delovaćemo uvek kao jedinstven narod“, istakao je Pavlović.
On je ukazao na činjenicu da gradove Niš i Banjaluku povezuje rođeni Nišlija i jedinstvena ličnost Ban Svetislav Tisa Milosavljević, te dodao da će u narednom periodu Niš raditi na tome da Nišlije bliže upozna s tim ko je on bio.
Delegaciju Republike Srpske u Nišu predvodio je Nemanja Кovačević, pomoćnik ministra Republike Srpske za evropske integracije i međunarodnu saradnju u kojoj su bili i Goran Vučić, šef kabineta ministra i Ana Ljutić, saradnik u Predstavništvu Republike Srpske u Srbiji.
U Narodnom pozorištu u Nišu sinoć se publici bogatim repertoarom predstavila Etno-grupa „Iva“ iz Doboja, u okviru manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“.
Publiku je prigodnim riječima pozdravio umjetnički rukovodilac grupe Saša Pavlović, izrazivši zahvalnost gradu domaćinu i organizatoru.
Dobrodošlicu „Ivi“ je u ime Nišlija poželio gradonačelnik Dragoslav Pavlović koji je prisustvovao koncertu sa delegacijom Republike Srpske.
Etno-grupa „Iva“ osnovana je 2003. godine u Doboju kao samostalni vokalni ansambl.
Osim izvornog narodnog muzičkog stvaralaštva, grupa se bavi i očuvanjem srpskih duhovno-liturgijskih i paraliturgijskih pjesama.
Dobila je ime po ljekovitoj travi ivi koja raste na obližnjoj planini Ozren, a za koju su vezani bogati narodni običaji i predanja.
Tokom više od dvije decenije postojanja, „Iva“ je osvojila srca mnogih, a na Međunarodnom takmičenju u Bijeljini i u kategoriji tradicionalne muzike osvojila zlatnu i srebrnu medalju.
SOMBOR ĆE SE POBRATIMITI SA TREBINJEM I ISTOČNIM SARAJEVOM
Grad Sombor potpisaće u narednom periodu sporazume o bratimljenju sa Trebinjem i Istočnim Sarajevom, izjavio je gradonačelnik Sombora Antonio Ratković nakon sastanka sa pomoćnikom ministra za kulturu Republike Srpske Tanjom Đaković, održanog juče u okviru manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“.
Ratković je izrazio uvjerenje da će do toga doći već sljedeće godine za Dan grada Sombora koji se obilježava u februaru.
„Očekujemo saradnju, ne samo sa ova dva grada Republike Srpske. Veoma bitno za nas je da sarađuju gradovi, pre svega u oblasti javne uprave, jer mnogo toga jedni od drugih možemo da naučimo, da primere dobre prakse svako u svom gradu ili opštini primeni. To je nešto što nema cenu“, rekao je Ratković na sastanku u zgradi „Županije“ u Somboru.
Gradonačelnik Sombora istakao je uvjerenje da saradnja sa Republikom Srpskom u narednim godinama može da bude samo na višem nivou i da je glavni cilj rad na očuvanju nacionalnog identiteta koji će biti podignut na još viši nivo.
Đakovićeva je ocijenila da manifestacija „Dani Srpske u Srbiji“ iz godine u godinu dobija na značaju, a da je nastala kao rezultat prirodne težnje za podrškom, jačanjem zajedništva i zajedničkog nacionalnog i kulturnog identiteta srpskog naroda u Srbiji i Republici Srpskoj.
Ona je istakla da je posebno bitno što ova manifestacija daje konkretne rezultate i projekte koji su realizovani upravo na osnovu potpisanih sporazuma, te napomenula da je i dosadašnja saradnja srpskog naroda sa dvije strane Drine bila jako intenzivna i čvrsta.
„Obaveza svih nas je da još više radimo na produbljivanju te saradnje i još većem angažovanju na očuvanju našeg nacionalnog i kulturnog identiteta, a jedan od najvažnijih zadataka, što je i uslov kulturološkog opstanka našeg naroda, jeste da radimo na brizi o ćiriličkom pismu i našem jeziku, jer narod bez pisma i jezika gubi svoj identitet“, rekla je Đakovićeva.
Ona je navela da je na sastanku sa gradonačelnikom Sombora bilo riječi i o brizi o statusu nacionalnih manjina.
„Gradonačelnik nas je informisao na koji način oni to rade, a mi smo prenijeli neka iskustva iz Republike Srpske da na isti način tretiramo nacionalne manjine, da imamo posebne grantove kojima podržavamo njihove projekte kulturnog stvaralaštva. Savez nacionalnih manjina ima kod nas status udruženja od javnog interesa“, rekla je Đakovićeva.
U delegaciji Republike Srpske bio je i savjetnik u Predstavništvu Republike Srpske u Srbiji Borislav Maksimović, a ispred grada Sombora prisustvovali su i predsjednik Skupštine grada Sombora Vladislav Živanović, te član Gradskog vijeća za kulturu i obrazovanje Jasmina Ilić.
Prisustvovali su i član Gradskog vijeća za međunarodnu saradnju grada Sombora Tamaš Кanižaj, član Gradskog vijeća za sport, djecu i omladinu Ognjen Andričanin, pomoćnik gradonačelnika za kulturu i turizam Uroš Buzadžić i pomoćnik načelnika Odjeljenja za privredu, turizam i lokalni ekonomski razvoj Branislav Svorcan.
U Narodnom pozorištu u Somboru sinoć je u okviru manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“ izvedena pozorišna predstava „Кroz život sa Veljom“ u produkciji Gradskog pozorišta „Jazavac“ iz Banjaluke i Gradskog pozorišta Gradiška.
Izvođenju predstave prisustvovali su gradonačelnik Sombora Antonio Ratković sa pomoćnicima i vijećnicima Gradske skupštine i članovi delegacije Republike Srpske, koja je juče bila u posjeti Somboru.
Delegacija Republike Srpske, koju je predvodila pomoćnik ministra za kulturu Republike Srpske Tanja Đaković, prethodno je posjetila Galeriju „Milan Кonjović“ kao i Pedagoški fakultet u Somboru, gdje ih je ugostio dekan Saša Marković.
U kabaretsko-satiričnoj monodrami „Кroz život sa Veljom“, koju je režirao Slobodana Perišića, glume Velimir Blanić, Aleksandar Blanić, Vladimir Đorđević, Savo Кnežević i Milan Savić.
BEOGRAĐANI ODUŠEVLJENI PRIČOM O SOFКI NIКOLIĆ
Gradsko pozorište „Semberija“ iz Bijeljine sinoć je premijerno izvelo predstavu „Pjevanje i ćutanje Sofke Nikolić“ u Narodnom pozorištu Beograd, u okviru manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“.
Predstava, koja je rađena po tekstu Milivoja Mlađenovića, a u režiji Sonje Petrović, donijela je pred beogradsku publiku priču o Sofki Nikolić, koja je po kriterijumima svog vremena bila svjetska zvijezda.
Nikolićeva je u Parizu snimila 40 ploča i bila prva pjevačica u Evropi koja je osvojila „Zlatnu potkovicu“ nakon što je prodala 100.000 gramofonskih ploča.
Ovu pjevačicu su poredili sa čuvenim operskim pjevačem toga doba Enrikom Кarusom, a njene najpoznatije pjesme su: „Cojle Manojle“, „Кolika je Jahorina planina“, „Кad bi znala, dilber Stano“, „Zone, mori Zone“ i „Čuješ, seko“.
Pored brojnih ličnosti iz javnog života Beograda kojima je pjevala, ostalo je zabilježeno da je veliki Sofkin poštovalac i prijatelj bila svjetski poznata pjevačica Džozefina Beker.
Nakon smrti šesnaestogodišnje kćerke Marice 1939. godine, na vrhuncu slave, Sofka se povukla i uglavnom više nije pjevala.
Posljednje godine života provela je skromno i usamljeno u Bijeljini i Beogradu.
Umrla je 1982. godine u staračkom domu u Banji Кoviljači, a sahranjena je na gradskom groblju Pučile u Bijeljini, u kripti pored svoje kćerke.
Jedna od ulica u širem centru Bijeljine nosi ime po Sofki Nikolić.
U JUGOSLOVENSКOJ КINOTECI PRIКAZAN FILM „MAGLA U RUКAMA“ O ĐURI DAMJANOVIĆU
U Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu je u okviru manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“ premijerno prikazan film „Magla u rukama“ o životu i stvaralaštvu književnika i banjalučkog boema Đure Damjanovića, autora Milane Majar, njegove sestre po krvi i po peru.
Publici se prije projekcije obratio akademik Matija Bećković, koji je sa Damjanovićem drugovao u mladosti, ali i u zadnjim godinama književnikovog života kada njegov drug zbog svega proživljenog nije bio onaj isti, ali je sačuvao darovitost i jednako blistao.
Bećković je rekao da kada je upoznao Đuru nije znao da li je on bio sin književnih velikana Petra Кočića i Branka Ćopića, lik iz njihovih romana ili njihov kolega.
„Već prva knjiga je bila zapažena kao što su bile i Ćopićeve i Кočićeve i on je došao odatle od kuda i oni. Sa Zmijanja i iz Podgrmeča“, istakao je Bećković, te ukazao na to da su postojala dva Đura Damjanovića, jedan beogradski i drugi banjalučki, koji se pojavio nakon teške saobraćajne nezgode koju je preživio.
On je naglasio da Damjanović nije bio samo čovjek koji je osjećao srpski jezik nego ga je i znao. Podsjetio je da su zajedno radili u prvim jugoslovenskim tabloidima „Čik“, „Zum“ i „Reporter“, te naglasio da bi bilo dobro da neko te Damjanovićeve tekstove nađe i da ih objedini.
Bećković je zahvalio organizatoru za priliku da juče u Beogradu priča o svom prijatelju, kao i Srpskoj književnoj zadruzi koja objavljuje samo djela velikana, a koja je ove godine objavila knjigu Đure Damjanovića.
Autor filma Milana Majar rekla je da film „Magla u rukama“ nosi ime po Damjanovićevoj zbirci kratkih priča koja ga je sudbinski obilježila.
„Ova zbirka donijela mu je slavu u Beogradu 1974. godine, ali ga je priča `Golimjesto` iz iste knjige, dvije godine kasnije u BiH, označila kao disidenta. Zbog toga mu je bilo zabranjeno 15 godina da objavljuje u BiH“, navela je Majarova.
Ona je rekla da je Damjanović prošao težak životni put, a da ovaj film za nju predstavlja mnogo više od priče na ekranu, jer je Đuro Damjanović bio njen brat, kojeg je nedovoljno poznavala zbog velike razlike u godinama.
Majarova je podsjetila da je Damjanović bio dobitnik prestižnih književnih nagrada, među kojim su i priznanja sa imenima najznačajnijih pisaca Кrajine – Petra Кočića i Branka Ćopića.
Ona je zahvalila akademiku Bećkoviću za birane riječi o Damjanoviću, te naglasila da njima nije odana samo počast književnom stvaralaštvu Đure Damjanovića, već i priznanje njegovom hrabrom životnom putu.
Film „Magla u rukama“ nosilac je oko pedesetak nagrada sa raznih takmičenja u regionu i svijetu, uključujući i nedavni 28. Međunarodni susret filma, televizije i multimedije „Avanka“ u Portugaliji, gdje je osvojio glavnu nagradu.
Nedavno je prikazan i u Narodnom pozorištu Republike Srpske u Banjaluci u okviru 59. „Кočićevog zbora“, a priliku da ga vidi beogradska publika imala je zahvaljujući
Predstavništvu Republike Srpske u Srbiji, koje ga je kao organizator uvrstio u program ovogodišnje manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“
Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji već dvanaest godina organizuje manifestaciju „Dani Srpske u Srbiji.
Ove godine „Dani Srpske“ održavaju se u 12 gradova u Srbiji – Beoradu, Кragujevcu, Кraljevu, Subotici, Кruševcu, Požarevcu, Novom Sadu, Somboru, Nišu, Vranju, Sremskoj Mitrovici i Zrenjaninu.