Kod manastira Krušedol na Fruškoj Gori danas je održan 17. Krajiški crkveno-narodni Svesrpski sabor „Krušedolska zvona 2023“.
Sabor je počeo u 9.30 časova liturgijom i parastosom za sve poginule Srbe u 20. vijeku, koje je u crkvi Blagoveštenja Presvete Bogorodice služio Njegovo preosveštenstvo episkop sremski Vasilije, nakon čega se održao prigodan kulturno-umjetnički program.
Krušedolska zvona su i ove godine, 17. put sa blagoslovom episkopa sremskog Vasilija, okupila brojne Srbe izbjegle sa svojih ognjišta. Za sve Srbe stradale u ratovima od 1991. do 1995. godine, u manastiru Krušedol služena je arhijerejska liturgija i parastos.
„Puno je bilo pomjeranja srpskog naroda, od onog raspetoga Kosova, do Baranje i šire, ali se uvijek naslanjalo na ovu svetinju, gdje je ona sakupljala svoj srpski narod“, kaže vladika Vasilije.
Danas kada su sve vrijednosti čovječanstva dovedene u pitanje, potrebno je jedinstvo i snaga da se suprostavimo svim atacima na sve što nam se dešava, kažu organizatori.
„Ovo je sabor jedinstva, a ne podijela, ovdje nema ni lijevih ni desnih, ovdje nema ni liberala ni patriota, ovdje smo prije svega kao Srbi i kao ljudi“, kaže Veljko Vukelić, predsjednik Organizacionog odbora.
„Ovaj sabor je takođe ove godine od posebnog značaja imajući u vidu velike izazove i iskušenja pred kojima se nalazi Republika Srpska i Srbija, kada nam Srbiji otimaju južnu pokrajinu Kosovo i Metohiju, kada Srpskoj nameću rješenja koja nisu sa Ustavom“, kaže Mladen Cicović, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.
Tradicionalnu Krušedolsku besjedu održao je profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu Miloš Ković, koji je, između ostalog, istakao da je Krajina paradigma, simbol i suština istorijske sudbine cijelog srpskog naroda.
Ković je ukazao da su Krajišnici, pravoslavni Srbi, bili narod drugog reda, koji su u feudalnoj Evropi svoju slobodu doslovno plaćali sopstvenom krvlju.
– Takva je sudbina Srba do današnjeg dana. I sada, kada imamo svoje države, ostajemo najzapadniji pravoslavni narod. Zato je prva na udaru bila Republika Srpska Krajina. Sljedeća je Republika Srpska. Drugim pravcem, sa Jadrana, neprijatelj je ušao u Crnu Goru, preko Albanije stigao je u Metohiju, na Kosovo i u Makedoniju. Iza nas su, međutim, ogromna evroazijska prostranstva. Mi smo „Krajina Evroazije” – rekao je Ković.
On je istakao da Srbi i danas žive u „krvavoj krajini”, na granici evroazijskog i evroatlantskog svijeta.
Navodeći da braća iz Crne Gore čuvaju „evroatlantsku Krajinu”, Ković je ukazao da oni sada, po Kosovu i Metohiji, zajedno sa Hrvatima i Amerikancima, marširaju pod NATO zastavama.
Krušedolska zvona su svesrpski sabor kojim se jača zajedništo, te čuva sećanje na zavičaj i bogatu srpsku istoriju. Ovim saborom potvrđuje se i prijateljstvo Republike Srpske i Srbije.
Na pozornici ispred manastira nastupile su izvorne ženske i muške pjevačke grupe i kulturno-umjetnička društva izbjeglih i prognanih Srba koji žive u Srbiji, iz Republike Srpske i iz Zvečana na Kosovu i Metohiji.
Sabor je finansijski, tehnički i organizaciono podržalo Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji.
Svesrpski sabor organizuje Asocijacija izbjegličkih i drugih udruženja Srba iz Hrvatske, zajedno sa Zavičajnim klubom „Slavonija“ iz Inđije i Eparhijom sremskom.