Danas je (22. jula) u Međunarodnom pres centru Udruženja novinara Srbije, u organizaciji Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, Grada Beograda i Turističke organizacije Beograda održana prezentacija projekata „Hercegovačka kuća“ i „Krajiška kuća“.
Na promociji su govorili: Mirko Vlačo, samostalni savjetnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije, koji je najavio je da se radi na tome da se poljopvrivreda dodatno razvije i u Srbiji i Republici Srpskoj tako da to proizvođačima donese dodatnu vrijednost. „Upravo su takvi ovi projekti o kojima danas govorimo, jer proizvođačima daju šansu da kupcima ponude najkvalitetnije što imamo“, ocijenio je Vlačo.
Direktor Turističke organizacije Beograda Miodrag Popović poručio je da će učiniti sve da se „Krajiška kuća“ i „Hercegovačka kuća“ što prije otvore u glavnom gradu Srbije. „To što ovi projekti nude je izuzetno značajno, jer će obogatiti i turističku ponudu Beograda. Ovo će još brže i bolje povezati Srbiju i Srpsku“, smatra Popović.
Mlađen Cicović, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji rekao je da projekti „Krajiška kuća“ i „Hercegovačka kuća“ nisu samo predstavljanje prehrambenih proizvoda, već i promocija kulture i tradicije naroda u Srpskoj. „Ova prezentacija je, prije svega, rezultat razgovora ministara poljoprivrede Srbije i Republike Srpske Branislav Nedimovića i Borisa Pašalića. Ovi projekti nas obavezuju da promovišemo našu turističku privredu“, istakao je Cicović. On je podsjetio da Srpska i Srbija već imaju zajedničke turističke proizvode i da zajedno nastupaju na trećim tržištima, što će činiti i ubuduće.“Mi ćemo ova dva projekta podržati do kraja, a to će dodatno približiti Srpsku i Srbiju, koje nikada nisu imale tako dobre odnose kao u posljednjih osam godina“, ocijenio je Cicović, podsjetivši na zajedničke infrastrukturne, energetske i druge projekte.
Veselin Dutina, direktor Agrarnog fonda grada Trebinje przentovao je projekat „Hercegovačka kuća“ i istakao da je zahvaljujući ovom projektu malim poljoprivrednim proizvođačima omogućeno da svoje artikle ponude širom regiona. Prema njegovim riječima, proizvođačima je, zahvaljujući ovom projektu, omogućen siguran plasman sira, pršuta, meda i drugih prepoznatljivih proizvoda iz Istočne Hercegovine, a dobili su priliku i da prošire svoje kapacitete. Brend „Hercegovačka kuća“, koja ima prodajne objekte u Trebinju, Banjaluci i Istočnom Sarajevu, promovisan je na sajmovima u regionu, ali i u Evropi i svijetu. „Ni u najoptimističnijim prognozama nismo mislili da ćemo imati tri, a uskoro i četvrti objekat, koji će biti otvoren u Beogradu. Pripremamo i otvaranje onlajn prodavnice na teritoriji BiH“, rekao je Dutina.
Draško Ilić, direktor centra za razvoj poljoprivrede i sela grada Banja Luka ukazao je da i Srbija i Srpska imaju ozbiljne resurse u poljoprivredi, koje treba iskoristiti i zaposliti što više ljudi. On je objasnio da je cilj Centra kada je pokrenuo ovaj projekat bio da uključi što više domaćinstava iz cijele Krajine, uključujući i opštine u Federaciji BiH sa većinskim srpskim življem. „Ta domaćinstva su lansirala proizvode koji su brendirani, zdravi i kvalitetni toliko da se ne bi postiđeli da ih ponudimo u Londonu i Parizu, a takva je i prodavnica `Krajiška kuća`“, istakao je Ilić.
Ivana Bulić, članica centra za razvoj poljoprivrede i sela grada Banja Luka prezentovala je projekat „Krajiška kuća“ i istakla da je „Krajiška kuća“ gradska institucija koja je osnovana sa ciljem podrške poljoprivrednim proizvođačima i razvoju domaće poljoprivredne proizvodnje. Ona je istakla da je objekat „Krajiške kuće“ obogatio turističku ponudu Banjaluke, jer turisti mogu da kupe nešto domaće i to ponesu sa sobom. „`Krajiška kuća` omogućila je proizvođačima da plasiraju više od 800 proizvoda, a na policama imamo bogat asortiman, počev od domaćih rakija do suhomesnatih proizvoda, džemova i kozmetike na prirodnoj bazi“, rekla je Bulićeva i dodala da će se sve to uskoro naći pred Beograđanima.
Cijeli tok prezentacije projekata hercegovačke i krajiške kuće možete vidjeti OVDJE.