Drugog dana nastupa Republike Srpske na 66. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga, u utorak, 24. oktobra, šest izdavača iz Republike Srpske predstavilo je svoja izdanja, a promocije su održane na štandu Predstavništva Republike Srpske u Srbiji (Hala 2, nivo A) i u sali „Vasko Popa“ (Hala 1A).
Na štandu Predstavništva Republike Srpske pet izdavača je predstavilo svoja izdanja.
Univerzitet u Banjoj Luci predstavio je Univerzitetski udžbenik vokalno-instrumentalne nastave/muzike autora dr Radmile Stojanović i Ozrenke Bjelobrk -Babić, o kome je govorila dr Radmila Stojanović.
„Nas dve smo želele da pomognemo našim učiteljima i vaspitačima da se lakše obrazuju tokom velikog problema koji je zadesio čitavu planetu a to je bila pandemija korona virusa“. rekla je dr Radmila Stojanović.
„Želja nam je bila da pomognemo samostalni vid učenja i da im pomognemo da se lakše upute u osnove stvaranja na klaviru sa pevanjem“, istakla je Stojanović.
„Ovim izdanjima želimo da otvorimo diskusije i damo moguće odgovore na konkretna pitanja koja su važna za Republiku Srpsku, kao što su evropske integracije, globalna pomjeranja danas, izazovi za Republiku Srpsku u prošlosti i budućnosti i identitetske politike“, rekao je Dušan Pavlović, direktor Centra.„Smatramo da ova izdanja imaju svoju važnost i težinu kako za mlađe generacije, tako i za ljude koji su na funkcijama u institucijama Republike Srpske“, istakao je Pavlović.
„Spomen-područje Donja Gradina“ predstavilo je dva svoja izdanja: knjigu Tuga koja traje cijeli život autora Dobrile Kukolj i časopis „Topola.“ Govorili su Tanja Tuleković, Dejan Motl i Mirko Dimić.„Časopis ‘Topola’ je specifičan za ovu godinu jer se bavimo mikrolokalitetima, a to je zaista značajno kada je u pitanju cjelokupna sinteza ustaškog zločina genocida, a u časopisu donosimo i sedam svjedočanstava preživjelih logoraša Jasenovca,“ istakla je Tanja Tuleković, direktor „Spomen-područja Donja Gradina“.
„Dobrila Kukolj je prošla kroz logor Jasenovac, a njena cijela porodica je stradala i ona je imala potrebu da to pretoči u pisanu riječ kroz ovu knjigu koja će budućim generacijama ostati na upotrebu, kao i da se sjećamo i ne zaboravimo,“ istakao je Dimić.
Udruženje književnika Republike Srpske je predstavilo izdanja svojih članova.
O knjizi Kosmetski san Milana Trivunčića govorili su Zoran Šmanja i autor.
„Ovaj štand je velika stvar za pisce koji djelaju u Republici Srpskoj, da i naša matica, naš Beograd, može da čuje da tamo žive i rade srpski pisci,“ rekao je Trivunčić.
„Kosmet je jedna bolna tačka ali on je i svuda gdje se Srbi nalaze i žive, ali daće Bog da sve bude dobro, a naše je da se molimo Bogu i pišemo,“ istakao je Trivunčić.
O knjizi poezije Zagrljaj autora Dare Radojević govorili su Gordana Jež-Lazić i autor.„Knjiga Zagrljaj kroz tri poetska ciklusa aktualizuje pitanje bezuslovne ljubavi preispitujući ga kroz odnos pjesnika i svijeta, pjesnika i vremena, ali i kroz odnos čovjeka prema svom unutrašnjem biću i prema drugom čovjeku,“ rekla je Gordana Jež-Lazić.
„Ova knjiga predstavlja apoteozu svakolike zemaljske ljubavi u vremenu koje svemu sliči više no zagrljaju,“ istakla je Jež-Lazić.
O knjizi Kad đavo umiješa prste, autora Miladina Berića, govorili su Živko Vujić, Milko Grbović, Selena Berić i autor.„Malo je pjesnika koji su i šahisti i pisci, a Miladin Berić je jedan od njih,“ rekao je Živko Vujić.
„Ova knjiga je zanimljiva po tome što je puna poetike koja je naslonjena na šahovske igre, ličnosti i događaje koje šahisti doživljavaju kroz svoje partije i život,“ istakao je Vujić.
O Poetici ožiljaka Selene Berić govorili su Veselin Mišnić Lari i autorka.
„Selena piše o onome što su preživeli njeni sopstveni nervi,“ rekao je Mišnić.
„Očekivano je da ona taj svijet oko sebe sagledava očima mladosti, što je i razumljivo, ali iza ove poetike koja jeste njena istinska lična karta, obasjanje njene emotivne lirske prirode, iz ove poezije isijava zbunjujuća i neočekivana zrelost, jedan kvalitet koji potvrđuje pjesnički dar ali koji takođe nagovještava neslućene uzlete,“ istakao je Mišnić.
JU Zavičajni muzej Gradiška predstavio je svoje izdanje Uspon i pad malog Beograda autora Bojana Vujičića. O knjizi su govorili Dejan Jovanović, Vera Vujčić i autor.„Ova knjiga govori o srpskom građanskom sloju u Gradišci koji je uticao na mnoge promjene u Bosni i Hercegovini i šire,“ rekao je Bojan Vujčić.
Riječ je o znamenitim porodicama Čubrilović, Subotić, Malić, Đurić, Sabljić i drugima koje su mijenjale geopolitičku scenu, a porijeklom su iz Gradiške, istakao je Vujčić.
U sali „Vasko Popa“ „Zavod za udžbenike i nastavna sredstva“ Istočno Novo Sarajevo predstavio je Dnevnik jednog umiranja Gordane Opalić i romane sa konkursa „Zlatna sova.“
O knjizi Gordane Opalić Dnevnik jednog umiranja govorili su prof. dr Sanja Macura, doc. dr Željka Pržulj i autor.
„Dnevnik jednog umiranja je fiktivna priča, ali je priča o ljubavi i svim vidovima ljubavi – majčinskoj, partnerskoj, prijateljskoj, sestrinskoj ali na prvom mestu – ljubavi prema sebi samoj,“ rekla je autorka Gordana Opalić
„Roman je izuzetno emotivan, ali nije mračan, jer on nudi jednu svijetlu perspektivu da kada svedemo sve račune sa sobom i kada shvatimo da je život kratak i prolazan, ne treba da rasipamo dragocjene trenutke na stvari koje su trivijalne nego da uhvatimo najvažniju stvar, a to je da spoznamo i zavolimo sebe,“ istakla je Opalićeva.
O romanima nagrađenim na konkursu „Zlatna sova“ govorili su članovi žirija (prof. dr Sanja Macura i doc. dr Željka Pržulj) i nagrađeni autori (Ivana Spahić, Branko Jovičić i Gordana Opalić).
Na ovogodišnjoj, jedanaestoj po redu, „Zlatnoj sovi,“ nagrađena su tri od pristiglih 36 rukopisa.
Prvu nagradu je osvojio rukopis Svitanje autora Ivane Spahić, koji govori o izuzetno značajnoj temi zločina u Prebilovcima.„Slikajući jasnim potezima pera priču o jednoj srpskoj porodici, autor daje sliku ontologije zla, u kojoj nema ostrašćenosti ni patetike. Tematizirajući stradanje Srba U Prebilovcima, autor na posredan način popunjava onu stvaralačku liniju savremene srpske književnosti koja bi trebalo da opriča sva mučilišta i stratišta srpskog stradanja, a kojoj nedostaje književnih djela tog tipa,“ rekla je prof. dr Sanja Macura
Druga nagrada je pripala rukopisu Otisci prošlosti autora Branka Jovičića, u kome osnovna narativna nit prati fudbalera koji iz sirotišta, gdje je odrastao dolazi do toga da bude jedan od najplaćenijih sportista.
„Ovaj obimom neveliki rukopis strukturalno je najizazovniji i sklopljen je poput specifičnog mozaika u kojem pojedinačni dijelovi naizgled postoje nezavisno jedan od drugog, međusobno se prepliću dok se tka nit koja ih sve povezuje u krug koji počinje smrću, a završava se najavom novog života,” rekla je Macura.
Treću nagradu dobio je rukopis pod imenom Dnevnik jednog umiranja autora Gordane Opalić.„Ovaj rukopis tretira temu bliske smrti zbog terminalne faze kancera i nudi priču o tome kako vođenje uzaludne i unaprijed izgubljene bitke za život može da rezultira dobijenom bitkom za sebe,“ rekla je Macura.
Trinaesti reprezentativni nastup Republike Srpske na Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga organizuje Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji, uz podršku Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, štand Predstavništva je na istom mjestu: hala 2, nivo A.