U petoj kolažnoj tv emisija manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“, koju Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji ove godine organizuje i realizuje na RTRS-u, RTS-u i 44 regionalne i lokalne televizije Srbije, u studiju su bili ministar trgovine i turizma u Vladi Republike Srpske Suzana Gašić, pa potom Nada Jovanović, direktor Turističke organizacije Republike Srpske i Branislav Knežević, direktor Turističke organizacije Novog Sada, a video izjavu dao je državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija u Vladi Republike Srbije Miroslav Knežević. Emisija je bila posvećena turizmu Srpske i Srbije i, posebno, zajedničkim projektima i zajedničkom nastupu na trećim tržištima.
U odličnom prilogu prvo je predstavljena Srpska kao zemlja dobrih mogućnosti i budućnosti sa svojim privrednim, turističkim, geografskim i IT potencijalima, poslovnim ambijentom i industrijskim, drvnim, gastronomskim, tekstilnim, hidro, solarnim, geotermalnim i potencijalima vjetra, kao i zdravstvenim turizmom i drugim povoljnostima za ulaganje.
Uspješni su bili i prilozi iz savremene muzike i folklora Republike Srpske, kao i reprezentativna u odbojci Tijana Bošković, mladi heroj plesačica Ana Kamenko, pčelar Dragan Batinić i glumac Željko Erkić, koji je kazivao „Molitvu“ Petra Kočića.
Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Suzana Gašić je rekla da Srpska ima odličnu saradnju sa Srbijom i u oblasti turizma i istakla da je, prema statističkim podacima, više od 70 odsto „stranih“ turista ove godine u Srpskoj bilo upravo iz Srbije i navela da je za Srpsku od velikog značaja podrška koju ima od Srbije, kao i zajednički nastupi na nekom velikom tržištu.
– Prije svega, uz pomoć Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, ostvarujemo dobre kontakte i veze i pronalazimo mogućnosti i načine da plasiramo svoju robu na tržište Srbije, što je naš primarni cilj, povećati izvoz i spoljnotrgovinsku razmjenu – navela je Suzana Gašić i dodala: – Drugačije je kada imamo podršku Srbije; gdje god da se pojavimo i naši proizvodi budu bolje prihvaćeni. Imamo odličnu saradnju koja će se nastaviti i doprinijeće sigurno i razvoju izvoza Republike Srpske.
Suzana Gašić, ministar trgovine i turizma Srpske je rekla da je upravo Srbija najveći spoljnotrgovinski partner Srpske, te da se kontinuirano radi sa Predstavništvom Republike Srpske u Srbiji da se prevazilaze određene administrativne barijere za izvozna preduzeća iz Srpske i da na tome treba raditi i u budućnosti, a govoreći o posljedicama pandemije virusa korona na turizam u Republici Srpskoj, je istakla da je to loše uticalo na turizam u Srpskoj, koja za osam mjeseci bilježi pad naplate boravišne takse od 40 odsto, ali da se nada da će to biti tako samo ove godine, te da se sve čini da se pronađu načini da se ova situacija prevaziđe.
Kada je riječ o vaučerima za ljetovanje u Srpskoj i projektu „Naše je bolje“, ministar Gašić je rekla da se to u ovoj situaciji pokazalo kao odličan projekat, a da je kampanja „Doživi Srpsku“ uticala na to da se veliki broj građana upozna o destinacijama i mogućnostima Srpske za koje nisu znali.
– Tako da smo iz ove situacije izvukli i nešto pozitivno. Nadamo se da ćemo se u budućem periodu riješiti pandemije, ali nastaviti da koristimo naše resurse i sa praksom da naši građani obilaze upravo Republiku Srpsku, da upoznaju šta imamo, a tako i svijetu pokažemo čime raspolažemo i šta nudimo – navela je ministar Gašić.
Što se tiče planova za budućnost, ona je rekla da se svi nadaju da će pandemija brzo prestati, ali da za to nema garancije, zbog čega se mora naučiti kako živjeti u takvim okolnostima u budućnosti.
– Srpska predstavlja sigurno mjesto gdje možete doći da provedete svoj odmor, završite poslovne obaveze bez straha u smislu epidemiološke situacije. Svi moramo da nađemo načina da u budućnosti pružamo usluge, razvijamo turizam u posebnim uslovima i da život nastavi dalje, a mi rastemo i razvijamo se – zaključila je Suzana Gašić, ministar trgovine i turizma u Vladi Republike Srpske.
Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Miroslav Knežević je u video uključenju rekao da su Srbija i Republika Srpska u prethodnom periodu imale izuzetno dobru i kvalitetnu saradnju, kada je riječ o razvoju turizma.
– Mi smo se trudili da kroz zajedničke infrastrukturne projekte unaprijedimo našu turističku ponudu, kao i da zajedničkim nastupima naših nacionalnih turističkih organizacija, posebno na dalekim tržištima, tu ponudu i promovišemo – naveo je Knežević.
On je podsjetio da je u toku realizacija projekta podzemnog grada Karađorđevića u Malom Zvorniku, čiji je završetak planiran 2022. godine, a prošle godine je urađena kompletna turistička signalizacija u oblasti Podrinja.
– Kroz nastupe nacionalnih turističkih organizacija postiže se neki sinergetski efekat, a suština je da se stranim turistima omogući da obiđu što više kulturno-istorijskih znamenitosti da bi, kada se vrate u svoje zemlje, promovisali čitavo ovo područje – rekao je on.
Knežević je naveo da će se, bez obzira na situaciju sa virusom korona, i dalje raditi na promociji turističke ponude Srbije, te da će se i kroz saradnju nacionalnih i lokalnih turističkih organizacija iz Srpske i Srbije dalje promovisati sve što ima da se ponudi.
Direktor Turističke organizacije Republike Srpske Nada Jovanović je rekla da nacionalne turističke organizacije Srpske i Srbije već nekoliko godina predstavljaju jedan integrisani turistički proizvod, naročito za daleka tržišta, jer ti turisti dolaze i ostaju mnogo duže.
– Mi tu vidimo šansu, a pokazalo se da je sasvim ispravno da ti turisti, kada obiđu Srbiju, dolaze i u Republiku Srpsku i obrnuto – rekla je Jovanovićeva izražavajući zadovoljstvo dugogodišnjom saradnjom Turističke organizacije Republike Srpske sa Turističkom organizacijom Srbije, Turističkom organizacijom Vojvodine, kao i turističkim organizacijama Beograda i Novog Sada, gdje se čak usaglašavaju i programi rada.
Prema njenim riječima, u situaciji pandemije virusa korona i Turistička organizacija Srpske se prilagodila novim uslovima, pa je krenula u virtuelne svijetove da se Srpska putem filma predstavlja potencijalnim turistima iz Srbije, ali i cijelog svijeta.
– Naš film o Republici Srpskoj prikazivao se na četiri kontinenta, pa i dobio nagrade – istakla je Nada Jovanović.
Ona je rekla da turisti iz Srbije, koji su na prvom mjestu po broju dolazaka, najradije dolaze na Jahorinu, u Banjaluku, Etno-selo „Stanišići“ i u Trebinje, ali to ne znači da ne posjećuju i druga mjesta u Srpskoj.
– Naša prednost je u tome što smo u skladu sa trendovima u svijetu i onim šta traži moderni turista, a to je destinacija za zahtjevni odmor. NJih najviše privlači voda i zelenilo, svi dolaze zbog toga i zbog svih adrenalinskih avanturističkih sadržaja koje nudimo, kao što je rafting – naglasila je Jovanovićeva i navela da je Banjaluka, kao siti-brejk, grad koji privlači najviše ljudi, a potom pobrojala i druge turističke destinacije u Srpskoj – od Novog Grada, rijeke Une, banja, do Bijeljine, Etno-sela „Stanišići“, semberskih salaša, do raftinga na Vrbasu, raftinga u Foči, Višegrada sa Andrićgradom, Trebinja, Bileće, Jahorine sa svim skijaškim pogodnostima, te nacionalnim parkovima „Kozara“, „Sutjeska“…
Nada Jovanović je pomenula i zajednički turistički proizvod Srpske i Srbije „Čarobni turistički prsten“, gdje se kreće od Perućkog jezera brodom, boravi se u Višegradu i obiđe Andrićgrad, i onda Dobrun, Drvengrad, Šarganska osmica i Kremna, mjesto čuvenih proroka Tarabića.
Što se tiče gastronomije, Jovanovićeva je preporučila turistima da, kada dođu u Banjaluku, obavezno probaju banjalučki ćevap, sir trapist sa tradicijom dugom 200 godina, jedini pravi i originalni, kao i sir iz mijeha sa katuna Sutjeske, „Pađeni“ mocarelu i zlatni sir, pa nevesinjske sireve i hercegovački pršut i vino,
Ona je rekla da su iz cijele BiH u evropsku rutu koja se zove „Putevima termalnih izvora“ ušle samo „Banja Vrućica“ i Terme „Laktaši“ i da se pripremaju i kulturne rute koje ulaze u kulturne rute Evrope, a to su putevi vina, putevi sira…
Direktor Turističke organizacije Novog Sada Branislav Knežević je u studiju RTRS-a istakao ne samo poslovnu, nego i prijateljsku saradnju dva grada pobratima – Novog Sada i Banjaluke.
On je rekao da je Novom Sadu uvijek drago da pomogne promociju turističkih potencijala Srpske, te podsjetio na prošlogodišnju promociju jahorinske gondole, a prije par nedjelja, i “Banje Vrućice“, za koju su Novosađani zainteresovani.
Knežević je dodao da Novi Sad i Banjaluka planiraju neke zajedničke nastupe sljedeće godine, te da vjeruje da će biti organizovani i „Dani Novog Sada“ u Banjaluci.
On je napomenuo da je, prema istraživanju iz avgusta, 34 odsto stranih turista došlo u Novi Sad upravo iz Srpske, ako se mogu nazvati stranim turistima, jer ih Novosađani osjećaju kao domaće, i obrnuto.
Govoreći o tome šta Novosađane najviše privuče Srpskoj, Knežević je istakao da Banjaluka ima fantastičnu turističku ponudu, a tu su banje, kao i ljudi, lijepe uspomene i nova prijateljstva.
Večeras, u šestoj kolažnoj emisji teme su: kultura i umjetnost, prosvjeta i obrazovanje. Video poruke šalju: Nedeljko Čubrilović, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i prof. dr Dragan Stanić, predsednik Matice srpske, a u studiju će biti: Natalija Trivić, ministar prosvjete i kulture u Vladi Republike Srpske, Ivan Tasovac, direktor Beogradske filharmonije, mr Maja Dodig, direktor Narodnog pozorišta Republike Srpske i glumac LJubo Božović.