Serbian Times, Пише: Антоније Ковачевић | 19.03.2025.г.
Протеклих дана у Чикагу је боравио познати израелски историчар, професор Гидеон Грајф, који је одржао неколико предавања под насловом „Истина о Јасеновцу“ у Милвокију и Чикагу.
Организатор ових предавања био је Serbian Times, а покровитељ Српско-амерички политичко акциони комитет.
Професор Грајф, који је највећи светски стручњак за концентрациони логор Аушвиц, већ 12 година се предано бави злочинима у Независној држави Хрватској за време Другог светског рата, о чему је написао и књигу „Јасеновац, Аушвиц Балкана“.
Говорећи пред стотинама Срба, али и представника јеврејске заједнице и чланова Америчко-јебрејског комитета, он је истакао да случај Јасеновца никада није добио пажњу коју заслужује, како у јавности, тако и међу историчарима, а повукао је и паралелу између третмана затвореника у једном и другом кампу:
-За разлику од Немаца, нациста, који су се приликом егзекуција трудили да остану “чистих руку”, користећи гас и стрељачке водове, хрватске усташе су користиле више од 50 метода, од којих је сваки био бестијалнији од оног другог. Убијали су специјалним ножевима, србосјецима, користили маљеве, вадили живим људима срца из груди, давили жицом…Тешко ми је као историчару објаснити ту монструозност, тиме би заиста требали да се позабаве психолози и психијатри.
Грајф се такође позабавио и улогом Ватикана и католичке цркве у злочинима почињеним над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ.
-Тадашњи папа је, иако је био обавештен о злочинима, све то ћутке пратио, а католичка црква је касније злочинцима попут Ајхмана, Менгекеа и Павелића својим каналима помогла да побегну у Јужну Америку, где су они наставили лагодно да живе.
Он се осврнуо и на улогу хрватског кардинала Алојзија Степинца:
-Степинац је неко ко је подстрекавао злочине, а његове часне сестре су управљале дечјим логором у Јастребарском, једином дечјем логору у свету. Покушај његовог проглашења за свеца је велика срамота и надам се да до тога никада неће доћи. У нацистичкој Немачкој је било доста свештеника који су се побунили против истребљивања Јевреја и злочина нациста, у Степинчевој Хрватској ниједан католички свештеник никада није подигао глас. Али су зато масовно учествовали у покрштавању Срба, истакао је израелски историчар.
Он је током свог боравка имао прилике да упозна многе потомке породица које су страдале у Јасеновцу и на другим стратиштима, а свакако најдирљивији сусрет се десио у цркви Светог васкрсења у Чикагу, где се међу присутнима нашла и Веселка Радовановић (85), преживела логорашица Јасеновца.
-Хвала Богу да постоје људи као господин Грајф, који не дозвољавају да се заборави оно што се десило и оно што смо проживели за време рата, изјавила је сузних али насмејаних очију Веселка Радовановић за Serbian Times.
Господин Грајф је окружен Србима прославио свој 74.рођендан у цркви Светог васкрсења. Уплаканих очију примао је честитке и фотографисао се са свима који су пришли да му честитају и захвале на ономе што ради за српски народ.
Модератор на предавањима је био главни уредник Serbian Times Антоније Ковачевић, а асистирала му је професорка политичких наука са Webster универзитета, Љупка Катана.
Предавањима је присуствовала конзул Босне и Херцеговине Татјана Телић, као и особље Конзулата Србије у Чикагу, на челу са конзулом-жераном Андријом Зечевићем.
А били су ту и сви оснивачи Српско-америчког ПАК-а, који су објаснили због чега су стали иза овог пројекта:
-Сматрали смо да је од великог интереса и важности за српску заједницу у дијаспори да се упозна са истраживањима професора Грајфа и ономе што се дешавало њиховим су сродницима током усташког погрома у НДХ, истакао је Ранко Ристић.
Током свог боравка, Гидеон Грајф је био и гост Конзулата Србије у Чикагу, где је дочекан уз почасти и имао прилике да говори о својим књигама, а на поклон је добио монографију о Косову и Метохији, коју су му уручили конзул Зечевић и вицеконзули Ђорђевић и Милић.
Професор Гидеон Грајф наставља свој боравак у САД предавањима у Хјустону, у организацији Српске асоцијације Тексаса (Serb Association of Texas), где ће гостовати 21.марта у Музеју холокауста (12 сати), а 22. марта у Westchase хотелу (од 18 сати).
Текст/Фото: Антоније Ковачевић